Skutočné osudy prenasledovaného kňaza, rebelanta, psychiatričky aj agenta. Divadelná Nitra ich uvedie v medzinárodnej i svetovej premiére.

Príbehy psychiatričky, mladého rebelanta, tajne vysväteného kňaza, disidenta či murára – skutočné príbehy ľudí, ktorých osudy na celý život zmenil komunistický režim, prinesie na scénu Divadelná Nitra, ktorá sa začína 27. septembra a potrvá do 2. októbra.

Jej hlavnému programu budú dominovať inscenácie unikátneho projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. V medzinárodnej či svetovej premiére si diváci pozrú šesť inscenácií zo šiestich európskych krajín, ktoré boli pripravené exkluzívne pre Divadelnú Nitru.

Slovenský tím umelcov z bratislavského Divadla SkRAT režisér, herec, dramatik Dušan Vicen a hudobný skladateľ, herec a režisér Ľubomír Burgr si za námet svojej inscenácie Vnútro vnútra (Vetranie v archívoch tajnej polície v dvoch samostatných častiach s prestávkou) vybrali dodnes neobjasnený prípad podivnej smrti kňaza tajnej cirkvi a dvojitého agenta Přemysla Coufala z roku 1981. ŠtB kauzu zamietla pod stôl, kontroverzné však je aj to, že prípad bol po revolúcii v roku 1989 generálnou prokuratúrou zmrazený na 50 rokov. Umelci sa teda priamo k spisu nedostali, ale podarilo sa im nájsť dostatok dobových materiálov, ktoré konzultovali s Ústavom pamäti národa. Druhá časť inscenácie s názvom Paranoia Querulans skúma mašinériu vzťahov medzi hodnostne vyššími príslušníkmi tajnej polície.

Český hudobný skladateľ a autor libreta Aleš Březina a oceňovaný dramatik a režisér Petr Zelenka prinesú na festivalové dosky jedinú operu na festivale Toufar – Mučiace hry. Jej nosnou témou je príbeh „číhošťského zázraku“ z roku 1949, za ktorý ŠtB obvinila a na smrť umučila nevinného farára Josefa Toufara. Umelci jeho príbeh v komornej opere prirovnávajú k legende o mučeníkovi, svätom Jánovi Sarkanderovi. Opera okrem toho nastoľuje aj problém vzťahu dvoch mocí – cirkvi a štátu. Na doskách zažiari operná diva Soňa Červená, sprevádzať ju bude aj detský spevácky zbor či hudobníci, ktorí zahrajú na pre operu netypických nástrojoch – na klávesovom  syntetizátore vyrobenom americkým futurológom či elektrickej gitare, perkusiách i cimbale. Komorná opera Toufar mala českú premiéru v Opere Národního divadla Praha 18. a 19. septembra 2013.

Nemecký režisér Clemens Bechtel privedie v inscenácii Môj spis a ja na javisko  deväť skutočných mužov a žien z Drážďan, ktorých životy kruto poznačila nemecká tajná polícia Stasi. Priamo pred divákmi budú čítať zo svojich spisov. A svoj príbeh vyrozpráva napríklad Jürgen, ktorý ako 14-ročný našiel v lese papiere so západniarskou propagandou a jeho vlastný otec ho za to udal tajnej polícii, či Peter, ktorý sa pre túžbu štúdia v Moskve stal udavačom a skutočným agentom Stasi.

Svetoznáma rumunská dramatička a režisérka Gianina Cărbunariu predstaví v inscenácii Typografia majuskula(Inscenované príbehy) silný, priam antický príbeh o mladom hrdinovi, ktorý sa vzbúril proti pravidlám malého mesta a zákonom veľkej krajiny. Kriedovými nápismi na stenách volal po slobode v nedemokratickom režime. Inscenácia priblíži, ako rumunská tajná polícia Securitate, vydesená týmto činom, spočiatku nedokázala vypátrať pôvodcu, ale napokon zasadila mladému rebelantovi tvrdú ranu. Mugur sa vo svojich 16-tich rokoch musel zúčastňovať na hrozivých výsluchoch, odvrátil sa od neho otec, priatelia a napokon aj celé mesto, len jeho matka pri ňom zostala až do konca. Zaujímavosťou inscenácie je, že herci, ktorí stvárnia Mugurových rodičov, sa narodili v tom istom roku ako hrdina inscenácie – v roku 1965, čiže ako protiklad k príbehu Mugura prinesú do inscenácie aj svoje spomienky na detstvo.

Maďarský tím mladého režiséra Dániela D. Kovácsa a scenáristu Pétera Závadu zasadil svoju inscenáciu Reflex (Odmäk) do blázinca, ktorý sa stal počas komunizmu „odkladiskom“ politických väzňov. Hlavnou líniou inscenácie je príbeh mladej psychiatričky, z ktorej komunistický systém urobil psychiatrickú pacientku. Psychiatria sa v absurdnej a humornej inscenácii stáva metaforou komunistickej spoločnosti, kde si nikto nemohol byť ničím istý a kde byť paranoidný ešte neznamenalo, že po vás nešli.

Poľský režisér Radeka Rychcika a autor textu Tomasza Kireńczuka sa pre inscenáciu (Na)sleduj ma inšpirovali v archívoch štátnej pamäťovej inštitúcie. Preto i v priebehu prípravy scenára pre projekt Paralelné životy zmenili sujet. Inscenácia spojí životné osudy smutne presláveného agenta tajnej polície a mladej herečky, dcéry poľského disidenta a emigranta, ktorá hrá samu seba, čím sa spojí fikcia s realitou.

Diváci sa tesne po predstaveniach projektu Paralelné životy budú môcť osobne stretnúť a pozhovárať s tvorcami pri debatách.

Tieto inscenácie sa po uvedení na Divadelnej Nitre budú pravidelne uvádzať ako súčasť repertoáru koprodukčných partnerov – divadiel a v roku 2014 sa navzájom predstavia v jednotlivých krajinách zúčastnených na projekte v podobe putovného minifestivalu Paralelné životy. Ešte predtým však Divadelná Nitra predstaví dve z inscenácií publiku Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. V Kulturparku Kasárne v dňoch 20. a 21. novembra 2013 uvedie slovenskú inscenáciu Divadla SkRAT Vnútro vnútra a Reflex maďarského súboru Plavebná spoločnosť Sputnik.

Medzinárodný projekt Paralelné životy prinesie počas Divadelnej Nitry aj zaujímavé sprievodné podujatia Paralelné životy PLUS, ktoré ponúknu aj verejnú debatu Načo pamäť? o tajných políciách a ich činnosti pred rokom 1989 Michal Havran v nej bude diskutovať s rumunským historikom Mariusom Opreom a ďalšími zaujímavými hosťami. V spolupráci so slovenským Ústavom pamäti národa sa uskutoční výstava Prísne tajné o dejinách ŠtB na Slovensku, návštevníci si budú môcť prezrieť na pešej zóne a námestí aj exteriérovú inštaláciu Praha objektívom tajnej polície.

Nebudú chýbať ani filmové premietania v sekcii Kino PLUS, v slovenskej predpremiére sa na Divadelnej Nitre premietne nový dokumentárny film režiséra Petra Kerekesa Zamatoví teroristi, diváci si pozrú aj oceňované slovenské a české snímky Kauza Cervanová, Vrahem z povolání – utrpení soudce Karla Vaše a V tieni.

Vstupenky si stále možno zakúpiť online priamo cez internetovú stránku festivalu www.nitrafest.sk alebo v pokladnici Divadla Andreja Bagara v Nitre, každý pracovný deň od 13.00 do 17.00.

Aktuálne informácie o projekte Paralelné životy sledujte na www.parallel-lives.eu,
o Divadelnej Nitre na www.nitrafest.sk a https://www.facebook.com/divadelna.nitra

Zdroj: Divadelná Nitra