Shum Davar vydávají Tribute to Ukraine

Klezmerová kapela Shum Davar, spojující hudebníky z Běloruska a České republiky, vydává nahrávku Tribute to Ukraine. Ta zpracovává ukrajinské písně Čorna Rilla a Svaľava Kazačok. Hudebníci vyzývají k vytrvalé podpoře odboje vůči tyranům vládnoucím v současném Rusku a Bělorusku.

„Obě písně jsou z dnešní Ukrajiny, která se zčásti překrývá s územím někdejší Haliče. Odtud pochází také početná židovská komunita, díky které se zachovalo mnoho krásných tradičních klezmer písní. Píseň Čorna Rilla přímo odkazuje na hrůzy války, smrti a samoty. Zpívá se v ní o válečném poli, kde leží mrtvý Kozák a není nikdo, kdo by ho odtamtud vzal a pohřbil. Svaľava Kazačok je písnička, kterou nejen pro nás znovuobjevil skvělý americký houslista Yale Strom, který se kolem roku 1993 toulal po východní Evropě. Píseň mu zahrál romský cellista Pijču Baši, je energická, hrajeme ji moc rádi i když původní text neznáme. Hudba zkrátka nemá hranice,” říká běloruský akordeonista Aliaksandr Yasinski.

Nahrávka vznikla na základě výzvy studia NAPA Records, které nabídlo bezplatné využití zázemí a zvukové techniky pro natáčení podcastů, hudby či videí na podporu Ukrajiny.

Shum Davar věnuje svou poctu všem statečným lidem na Ukrajině, v Bělorusku i Rusku, kteří riskují své pohodlí i bezpečnost svých rodin v boji se silnými tyrany, v čele s Putinem a Lukašenkou. Zároveň kapela vyzývá k podpoře dobročinné sbírky organizace Paměť národa na pomoc Ukrajině.

„Více než než 20 let mapuje Paměť národa odpor proti totalitním režimům a upozorňuje na nebezpečí rozpínajících se agresivních diktatur. Všichni v kapele jsme byli vychováni jako pacifisté. Paradoxem je, že současná doba vojenské převahy agresorů spolu se statečnou obranou Ukrajinců nás nutí přemýšlet, jestli je čirý pacifismus tou správnou cestou. Na Ukrajině nestačí jen léky, deky a obvazy. Ti chlapi a ženské tam statečně bojují, krvácejí a umírají a potřebují obranné prostředky a zbraně. Fáčema je nepřepereme,” dodává frontman kapely Daniel Kundrák.

Shum Davar se pohybují na scéně od roku 2013, hrají zejména židovské, romské, východoevropské a kavkazské lidové a zlidovělé písně. Tradiční repertoár kapely doplňují také autorské skladby akordeonisty Aliaksandra Yasinského. Na kontě má Shum Davar tři alba. Sbírku Paměti národa můžete podpořit na www.darujme.cz/projekt/1205934

Multilink: songwhip.com/shumdavar/tribute-to-ukraine
www.shumdavar.cz
www.facebook.com/shumdavarmusic

Zdroj: TS