Sedem príbehov žien v dokumente Čakáreň!

Už od štvrtka sa k slovenským divákom dostáva nový dokumentárny film Pala Korca – Čakáreň. Prostredníctvom neho spoznajú diváci sedem príbehov reálnych žien, ktoré spája čakáreň na hlavnej stanici v Bratislave.

Mladá burička, aktívna umelkyňa, závislá hráčka, vytrvalá tanečníčka, odovzdaná matka, alternatívna veriaca a osamelá starenka. Všetky príbehy sú skutočné a ich prechádzanie životom sa pretína práve v priestore železničnej stanice v hlavnom meste. Rovnako ako vlaky, ktorú cez ňu prechádzajú a zastavujú tu. A práve toto miesto sa stane dejiskom ôsmeho príbehu –  nečakanej oslavy radosti z pohybu.

Sara

Film Čakáreň nie je podrobným rozprávaním celoživotných príbehov týchto žien. Je to prežívanie konkrétnej jednej situácie. Prepája prvky dokumentárneho a hraného filmu, čo však nič nemení na tom, že postavy a ich príbehy sú reálne. „Vymyslel som si zopár ženských príbehov a zistil som, že sa pohybujem vo veľmi abstraktných rovinách. A tak som začal hľadať konkrétne ženy, ktoré prežívajú podobné príbehy ako tie moje. Bolo to dlhé hľadanie, pri ktorom som sa hrdinkám z časti prispôsoboval a z časti ich formoval do mojej predstavy. Čiže oni buď prežívajú vlastné životy, alebo aspoň rozumejú tomu, čo prežívajú, a tak môžu byť autentické,“ hovorí režisér Palo Korec.

Snímka nie je len obyčajným rozprávaním jednotlivých situácií. Je mozaikou života, sociologickou sondou dnešného sveta. Príbeh dokumentu je rozprávaný cez samostatné poviedky, a predsa je súvislý. „ Od začiatku som mal vymyslený oblúk: cez jednotlivé príbehy, časovo chronologicky, od malého dievčatka až po starú ženu, ukazujem príbeh kolobehu života,“ dopĺňa Korec.

Film je v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov.
Realizáciu a distribúciu filmu finančne podporil

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov