Sedem detí z rómskych osád sa prejde po červenom koberci festivalu v Karlových Varoch.

Nepočujú, komunikujú bez slov vo vlastnej znakovej reči a žijú vylúčené v beztak vylúčených komunitách rómskych osád Petrová, Špišské Bystré, Kecerovce a Luník IX. Aj napriek tomu však Sandra, Marián, Alena, René, Roman, Kristián a Karmen snívajú svoje detské sny.

A teraz sa s poetickým filmom Hluché dni, ktorý zobrazuje ich životné príbehy, vyberú na prestížny festival do Karlových Varov, kde ho už 30. júna 2019 uvedú v svetovej premiére. Celovečerný debut Pavla Pekarčíka bude ako jediný slovenský film súťažiť v sekcii Na východ od Západu. Na jeseň 2019 sa poviedkový film Hluché dnidostane do slovenských kín, teraz prichádza s prvým trailerom.

„Hluchonemé deti nájdete v každej z rómskych osád. Vnorením sa do každodennej reality svojich protagonistov som však pochopil, že každé dieťa prežíva okolitú realitu pomocou snívania. Nezáleží na tom, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie,“ povedal Pavol Pekarčík.

Štyri poviedky Hluchých dnízobrazujú malého Mariána, ktorý sa túži stať rušňovodičom, hoci nikdy nepočul zvuk húkajúcej lokomotívy či pískania koľajníc. Jeho vzorom je Van Damme a nacvičuje si scény z filmu Krvavý šport. Tínedžerka Sandra zas miluje futbal a túži po stretnutí s Ronaldinhom, traja nepočujúci súrodenci Karmen, Kristiána a Romana snívajú o záchode a skutočnej obývačke, ktorú si stavajú na smetisku. A divák sleduje aj mladých nastávajúcich rodičov Alenu a Reného, ktorí dúfajú, že sa im narodí zdravé dieťa.

„Dôležité je do týchto snov preniknúť, odkryť ich, pozorovať. Čoraz menej totiž vieme o ľuďoch, ktorí nežijú v našej spoločenskej vrstve, štvrti, či na našej úrovni príjmu. Nechápeme ich pohnútky, starosti a motívy. Bolo preto veľmi zaujímavé nahliadnuť do ich života. Dozvedať sa o tom, že majú podobné obavy, sny, radosti ako my. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať. Alebo aspoň pomôcť spájaniu. Preto som sa pokúsil o portrét skupiny vylúčenej z vylúčenej skupiny,“ dodal.

Na svetovej premiére filmu na festivale v Karlových Varoch sa ako delegácia zúčastnia všetci detskíprotagonisti filmu Hluché dni: Sandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena a René Červeňákovci, Roman a Karmen Balogovci, Kristián Gaži, režisér, scenárista a producent snímky Pavol Pekarčík, kameranam Oto Vojtičko, zvukár Tomáš Vojtičko, rómska tlmočníčka Jarmila Vaňová, koproducentka Katarína Tomková a produkčná Eva Kocanová.

Projekcie filmu Hluché dni na KVIFF
30.6.2019 20:30 Cinema A (Press/Industry Screening)
1.7.2019 18:30 Karlovy Vary Municipal Theatre
2.7.2019 16:30 Lazne III Cinema
4.7.2019 13:30 Husovka Theatre
5.7.2019 13.00 Cinema A (Press/Industry Screening)

Realizáciu a zahraničnú prezentáciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Film vznikol v slovensko-českej koprodukcií spoločností partizanfilm, Rozhlas a televízia Slovenska, kaleidoscope a školfilm.

Názov slovenskýHluché dni Názov anglický Silent Days Krajiny pôvodu SK, CZ Rok výroby 2019 Minutáž81 min. Žánerhybrid Jazykrómsky, slovenský

Produkciapartizanfilm (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), kaleidoscope (SK), školfilm (CZ) PodporaAudiovizuálny fond Réžia/Námet /ScenárPavol Pekarčík KameraPavol Pekarčík, Oto Vojtičko ZvukPavol Pekarčík, Tomáš Vojtičko StrihPavol Pekarčík, Ondrej Lehocký ProtagonistiSandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena Červeňáková, René Červeňák, Roman Balog, Kristián Gaži, Karmen Balogová

Projekt sa zúčastnil platforiem Docu Talents from the East – MFF Karlove Vary 2016, Meeting Point Vilnius – MFF Vilnius 2017 (Cena Vilnius Goes to Cannes), Works in Progres – MFF Febiofest 2017.

Zdroj: TS