Seba na Slovensku!

Švédsky producent Sebastian Ahrenberg má celosvetovo reputáciu jedného z najlepších producentov kvalitného drum and bassu, s úspešnou kariérou viac ako 15 rokov.Počínajúc jeho prvými trekmi na prelomovom LTJ Bukemovom labeli Good Looking Records po súčasnejšiu tvorbu pre vydavateľstvá ako Metalheadz, Soul: R a Hospital.

Sebova hudba si udržala nadčasovú príťažlivosť a spája beaty s basou s klasickým, ale nenapodobiteľným štýlom. Príjemná atmosféra, svieže brejky a hlboké basy sú charakteristickými znakmi Sebovho zvuku, ktorými sa vo svojích DJ setoch predstavuje naplno. Rok 2011 začal releasmi na labeloch Secret Operations, Critical, Warm Communications a Spearhead, vrátane spolupráce s Method One a dlhoročných štúdiovým parťákom Paradoxom.

Seba

Pochádzajúci z ostrovčeka Ingaro neďaleko Štokholmu Seba začal tvoriť na začiatku 90. rokov. Prácujúc z malého domáceho štúdia experimentoval s breakbeatom, technom, až pokým si nenašiel svoj osobitý štýl v drum and basse. Vydané tracky má aj na švédskehom labeli Svek, pod aliasom Sunday Brunch, tam vyšli prvé techno releasy, ktorými sa započala prvá spolupráca s dlhodobým kolegami Lenkom a Robertom Manosom.

Sebov track „Sonic Winds“, ktorý napísal spolu s Lotekom, bol medzi jeho prvými drum and bassovými produkciami vydanými na Good Lookingu a bol vybraný LTJ Bukemom do jeho mixovaných setov Logical Progression. Čoskoro však nasledovali ďalšie ako ‘Planetary Funk Alert’ alebo ‘Valley of the Moomins’ ktorými si vyslúžil označenie ako jeden z najlepších predstaviteľov nastupujúceho nového štýlu.

Seba

Pre lepšie zviditeľnenie začal organizovat večer s názvom Secret Operations v roku 1997 na ktorom dával priestor ďalším producentom s podobnou produkciou. Od skromných začiatkov v pivničnom bare s názvom Tuben v centre Štokholmu, založil v roku 1999 po mnohých úspešných akciách label s rovnomenným názvom. Prvý release Secret Operations bol vydaný v podobe CD kompilácie s názvom „Case One“, spájajúci hudbu producentov ako Alaska, Lotek a Seba, pod jeho pseudonymom Forme . Pridržiavajúci sa názvu, label zostal istú dobu hlbokým utajením a dostal sa na povrch až v roku 2003 keď opäť prezentoval 12 inch singel „Pieces / Banett“ od Sebu a Lenka. Od tej doby na ňom vychádzala výhradne Sebova sólová produkcia ako aj tracky na ktorých pracoval s kolegom a priateľom Paradoxom.

Po mnohých rokoch spolupráce spojila táto dvojica nakoniec sily čo sa okamžite prejavilo na ich prvých spoločných releasoch Bassbin („Frost“) a Freak („Planet, Stars“). Ich singel ‚Move On‘ na Hospital Records s talentovaným Robert Manosom bol obrovským úspechom a preukázal dokonalosť ich zvuku a mal veľký ohlas. V poslednej dobe spolupracoval s ďalšími dávnymi producentami ako Krazy, na tracku „High Priestess“ pre Paradox Music alebo „Arsenic“ pre label DJ Markyho Innerground.

Na konci roku 2008 vydal svoj prvý Lp album na labeli Combination Records v spojení s jeho vlastným Secret Operations opisovaný Knowledge magazinom ako „dokonalý a nadčasový kúsok drum & bassu“. Nepochybne tento album obstojí v skúške času a ukazuje na Sebu a prináša jeho najlepší klasický zvuk. Taktiež vydal dvakrát na kompilácii Platinum Series pre Metalheadz, s trackmi „Imperial Moment“ spolu s Krazym, ‘Wild One’ a Robertom Manosom na vokáloch.

V roku 2009 sa vrátil Seba k Secret Operations so singlom ’34 Alpha’ b/w ‘Devotion’, v spolupráci s Kirsty Hawkshaw. Tiež jej remixoval track „Face to Face“ a pre hudobnú kompiláciu „Sick Music“ na Hospital Records track ‚Snow‘.

Nasledovali single na 31 Records, Secret Operations a nadväzujúce 12 pre Hospital, vrátane dlho očakávaného „Pressure Point’ v 2010. Taktiež mu vyšla sada remixov Polar-a (Warm Communications) a Naibu (Horizons), kde znovu demonštroval svoju rozmanitosť ako producent s trvale jedinečným zvukom.

V roku 2011 mu na začiatku roka opäť vyšli tracky na Warm Communications s názvami ‚Vanity/Nostalgia‘ a nejaký mesiac neskôr pecka s názvom The Light už so spomínanou Kirsty Hawkshaw pod značkou Critical. Ani sme sa nestihli spamätať a o necelý polrok na to vyšla ďalšia premakaná vec Welcome to our world na Spearhead records. Samozrejme tých releasov je oveľa viacej počas roka, spomínam len tie väčšie “hity”.


Viac informácií o Sebovi:
https://www.secretoperations.com/
https://esp-agency.co.uk/artist/seba
https://facebook.com/pages/Seba/167756029559?v=app_19935916616
https://twitter.com/seba46
https://www.discogs.com/artist/Seba
https://www.rolldabeats.com/artist/seba

Tento víkend máte možnosť vidieť Sebu rovno na dvoch akciách na Slovenku! V piatok 27.1.2012 sa predstaví vo Zvolene v klube Hospital na evente Spiral 40 – Anniversary party a v sobotu 28.1.2012 v Bratislave v Nu:spirit clube na evente Drumatique session. Popri Sebovi sa predstavia poprední Slovenskí a Æeskí Dji a projekty a je sa skutočne na čo tešiť.

Spiral 40

27.1.2012
Spiral 40 – Anniversary party
www.spiral.sk
www.facebook.com/events/193036137453167/

Drumatique Session

28.1.2012
Drumatique sesion
www.drumatique.eu
www.facebook.com/events/333100653369667/

Zdroj: Spiral.sk, Drumatique.eu
Publikoval: Redakcia GREGI.NET