Sázavafest 2012: Prvoligoví headlineri Kaiser Chiefs, Fun Lovin´ Criminals a Paul Oakenfold!

Pořadatelé Sázavafestu právì ohlásili headlinery letošního 12. ročníku! Podařilo se totiž pro festival získat špičkové hvìzdy nejen kytarové, ale i taneční scény. Svìtovì známí indie rockoví umìlci Kaiser Chiefs (UK), DJská legenda Paul Oakenfold (UK) a newyorská formace Fun Lovin´ Criminals (USA) zahrají v prvním srpnovém víkendu (2. – 5. 8. 2012) v Benešovì u Prahy.

Kaiser Chiefs, populární indie rocková parta z Leeds, která se proslavila i v Čechách zejména hity jako „Ruby“ nebo „Everything is Average Nowaday“, se po 4 letech rozhodla opìt zavítat na českou pùdu. Kaiser Chiefs vydali už 4 alba, z nichž poslední „The Future is Medieval“, bylo pro fanoušky dobře utajeným překvapením. Na poslední desce se projevily vlivy muzikantù jako David Bowie nebo Pink Floyd. Kaiser Chiefs bodují ve svìtových hitparádách, na svá svìtová turné si je vybrali mimo jiné i Foo Fighters nebo U2. Pro kapelu revolučnímu roku 2011 předcházela řada ocenìní od 3 Brit Awards až po 6 milionù prodaných alb. Tehdy se kapela rozhodla fanouškùm a kritikùm zpřístupnit své nové album ještì předtím, než byla deska oficiálnì vypuštìna do hudebního svìta.

Kaiser Chiefs

Jak již bylo naznačeno, 12. ročník se ponese i v duchu 1. ligy svìtové taneční scény. Pořadatelùm festivalu se podařilo dojednat ikonu elektronické hudby, Paula Oakenfolda. Tento DJ, který v roce 2009 předskakoval Madonnì na jejím pražském koncertì, pomáhal pozdvihnout a vytvarovat globální hudební scénu dnešní doby. Paul Oakenfold se už v 80. letech, po jeho osudové návštìvì Ibizy, začal promìňovat v legendu. Za svou kariéru byl nominován na nìkolik cen Grammy a účastnil se obrovských svìtových turné, již zmiňované Madonny nebo U2. Na svém labelu Perfecto vydával masové mezinárodní hity typu „Not Over Yet“, „Bullet In the Gun“ nebo dvou-album „Perfecto Las Vegas“, nejprodávanìjší DJskou kompilaci, která byla kdy vydána. Paul také remixoval hity Michaela Jacksona nebo Justina Timberlakea a v posledních letech také vytvořil mnoho filmových melodií (Shrek 2, Bournova identita, a další). Nyní se chystá na vydání svého nejnovìjšího alba „Pop Killer“, na nìmž spolupracoval např. s The Red Hot Chili Peppers nebo B.o.B. Na letošní rok si navíc Oakenfold připravil netradiční projekt, „The Four Seasons“, v rámci nìhož by mìl v každé roční období vydat jednu kompilaci.

Paul Oakenfold

Fun Lovin´ Criminals, bývají označováni jako alternative hip hop / rock kapela z New Yorku. Jejich hudební styl v sobì snoubí hip hop, rock, funk, blues a jazz. Texty písní často popisují život v New York City – organizovaný zločin, drogy, násilí, chudoba a politika. Jejich nejznámìjším hitem je song „Scooby Snacks“, ve kterém se objevují útržky filmù od Quentina Tarantina. Kapela prodala 10 milionù alb a získala si své příznivce po celém svìtì, hlavnì pak v severní Evropì.

Fun Lovin Criminals

Novinkou letošního letního Sázavafestu je Promopro Dance Hall, která bude plná nejlepší taneční hudby 21. století. Kromì DJe Saka Noela, dorazí roztančit Benešov také Mike Candys, švýcarský DJ, který ovládá hitparády svým hitem „One Night in Ibiza“ a právì mu vychází nový single s názvem „If the World Would End“. Dalším potvrzeným umìlcem pro Promopro Dance Hall je Dennis Sheperd (DE) a Chris Sadler (UK/CZ).

Dále se na Sázavafestu objeví zahraniční hudební stars jako Skindred (UK) se svým charismatickým frontmanem Benji Webbem, mexičtí Molotov, švédští You Say France & I Whistle, Coby Grant (AU), Katarína Knechtová ze Slovenska, reggae a ska muzikanti z Yellow Umbrella (DE) a Lyre Le Temps (F), autoři songu k černobílému filmovému trháku The Artist situovaného do Hollywoodu v roku 1927. The Artist, který nedávno získal 5 Oscarù, se právì promítá i na českých plátnech.

Z domácích hudebních interpretù na Sázavafestu zahrají kapely Nightwork, Charlie Straight, Mig 21, Monkey Business, Mňága a Žďorp, dále např. Aneta Langerová, Petra Hapková, Xindl X
nebo Gabriela Gunčíková.

Poslednì zmiňovaná Gabriela Gunčíková na Sázavafestu vystoupí v rámci svého loňského vítìzství ve „slavičí“ kategorii Objev roku. Letní Sázavafest a anketa Český slavík v loňském roce nastartovali spolupráci s cílem podpořit zájem mladých lidí o českou populární hudbu. I letos pak bude na Sázavafestu možné do ankety Českého slavíka hlasovat prostřednictvím mobilního internetu.

„Vychytávky“ z české scény si připravily kapely Sto zvířat, Mňága a Žďorp, ale i spisovatel Michal Viewegh. Sto zvířat se zde pokusí o oficiální český rekord za dohledu komisaře z Agentury Dobrý den. Sto zvířat plánuje v prùbìhu třídenního festivalu zahrát 100 písní ve 3 žánrových blocích nazvaných Oldies, Janies, Čerstvees a jednom akustickém bloku v Balbínce. Kapela Mňága a Žďorp pak  na Sázavafestu oslaví 25. výročí od svého založení a Michal Viewegh společnì s návštìvníky festivalu oslaví své 50. narozeniny na velkolepé show plné autorského čtení a mnoha gratulantù z hudební i nehudební scény.

Zpìvačka Petra Hapková, dcera známého hudebníka a skladatele Petra Hapky, je další svìží vítr na naší hudební scénì. V roce 2010 se přestìhovala z Itálie do Prahy a na Sázavafestu se představí v Balbínce po boku bluesové kapely Mnichovo Smradištì. Repertoár Petry v současné dobì tvoří blues (B. B. King, E. Clapton) a cover-verze Tracy Chapman.

I na letošním 12. ročníku Sázavafestu mohou díky spolupráci se serverem Muzikus.cz zazářit začínající neznámé kapely, díky tzv. Sázavafest Battle 2012. Od teď až do 6. kvìtna se do této soutìže mohou přihlásit kapely, které si chtìjí zahrát před návštìvníky Sázavafestu. Koncem června pak budou z patnácti kapel vybráni 4 finalisté, kteří dostanou prostor v line-upu srpnového Sázavafestu.

Pro návštìvníky Sázavafestu je určitì dobrou zprávou opìtovná spolupráce s Českými drahami. Stejnì tak jako vloni, tak i letos fanoušci festivalu budou moci využít zpáteční jízdenku Českých drah s názvem Vlak + odkudkoliv z ČR do Benešova s 50% slevou z obyčejného jízdného.

Celofestivalové vstupenky na Sázavafest se dají nyní pořídit v síti Ticketportal za zvýhodnìnou cenu 900 Kč. Od 20. 3. však cena stoupne na 1.190 Kč + poplatky, a bude se dále postupnì navyšovat až na finální částku za třídenní vstupenku na místì za 1.600 Kč. Pořadatelé opìt také uvažují na zahajovací festivalový den zřídit symbolické jednodenní vstupné.

Více na www.sazavafest.cz

Zdroj: Sázava
Publikoval: Redakcia GREGI.NET