S hudbou prešiel celý svet, zavíta aj do Piešťan.

Basgitarista Pavel Jakub Ryba patrí medzi českú jazzovú špičku. Jeho tvorbu oceňujú poslucháči a kritici v Európe aj v USA. V Elektrárni Piešťany sa predstaví v piatok 20. októbra o 19.30 h aj s českým klarinetistom Petrom Valáškom.

Ich spoločný repertoár zahŕňa jazz, rock, klasickú hudbu aj world music. „Vynikajúca technika hudobníkov, obrovská pozitívna energia, cítenie, šírka autorského repertoáru, avantgardné improvizácie, zmes rytmov i výrazov,“ opisuje ich vystúpenie Paula Edelstein z All About Jazz.

Chválami na tvorbu Pavla Jakuba Rybu nešetria ani ďalší kritici. Jeho sólový album s názvom Yes, Yes, No, No dostal najvyššie hodnotenie amerického Jazzize Magazine. „Napriek tomu, že materinskou rečou P. J. Rybu je čeština, jazyku ktorým sa na albume prihovára jeho bezpražcová basgitara porozumie ktokoľvek. Ryba je bezpochyby úžasným umelcom. (…) Nahrávka je skvelou príležitosťou objaviť český jazz a presvedčiť sa o Rybovej excelentnej technickej zručnosti a hudobnom cítení,“ píše recenzent albumu Yes, Yes, No, No, na ktorom Pavel J. Ryba spolupracoval aj s klarinetistom Petrom Valáškom.

Ich spoločnej tvorbe tlieskali v newyorských jazzových kluboch aj na medzinárodných festivaloch v Argentíne, Rusku, Nemecku a v ďalších krajinách. Poslucháči oceňujú predovšetkým špecifické cítenie basovej gitary, jej ľahkú hravosť aj ohnivá vášeň. Živé vystúpenia sú vďaka tomu nabité pozitívnou energiou, ktorú už v piatok načerpajú aj návštevníci Elektrárni Piešťany.

Vstupenky sú v predpredaji cez Ticketportál.

Zdroj: TS