Rapper BonaParte krstil debutový album: Majk Spirit ho korunoval vavrínovým vencom!

Pár dní pred Štedrým dňom petržalský rapper BonaParte oficiálne predstavil verejnosti svoj debutový eponymný album. Krstným otcom sa stal Majk Spirit, vystúpeniami BonaParteho podporili aj rapperi ADiss, Soul, Palky, Shomi, DJ Hajtkovič a speváčka Veronika Strapková.

Cisár slovenského rapu

Utorok večer v Bratislave sa niesol v znamení rapu a žilo to slovnou akrobaciou, chytľavými beatmi i freestylom. Rapper BonaParte krstil svoj debutový album za silnej podpory rapperskej komunity. Hudobnú novinku pomohol uviesť do života Majk Spirit. Krstilo sa netradične – vavrínovým vencom a listami vavrínu, u nás známejšieho ako bobkový list. Výber tejto voňavej koreniny, ktorá nechýba takmer v žiadnej domácnosti, nesúvisel s kulinárskymi preferenciami, ale mal hlbší význam. ,,Vavrínový veniec bol v staroveku najvyššou poctou pre básnikov či cisárov. Keďže rapperi sú novodobými veršotepcami, rozhodol som sa album pokrstiť práve vavrínom,“ prezradil počas krstu BonaParte. Majk Spirit posial album zelenými vavrínovými listami a na hlavu rappera BonaParteho nasadil vavrínový veniec. Majster slova Spirit tak BonaParteho korunoval na rappera – básnika a zároveň „cisára slovenského rapu“, keďže je jeho pseudonym sčasti inšpirovaný aj Napoleonom Bonaparte.

Majk Spirit: Na úspech si treba počkať

Majk Spirit, ktorý momentálne promuje svoju autobiografiu i nový album skupiny H16, si napriek preplnenému diáru našiel čas pokrstiť album BonaParte. ,,Nemôžem krstiť album každému, lebo sa rýchlo ošúcham. BonaParteho som sa však rozhodol podporiť preto, lebo robí hudbu od srdca, do veršov vkladá pravdu. V minulosti sme spolu nahrali pieseň Bumerang a  mal som možnosť spoznať ho ako umelca i človeka,“ prezradil Majk.

Spirit tiež BonaPartemu počas krstu poradil, že na úspech si treba počkať. ,,Mal som zhruba toľko rokov čo ty, keď som začal písať texty na album Nový človek. Komerčný úspech často čaká na rapperov pred tridsiatkov po rokoch tvrdej práce,“ povedal Spirit na pódiu 27-ročnému rapperovi. Ten  si jeho podporu veľmi váži. ,,Majk patrí k velikánom hip-hopovej scény nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Je  pre mňa obrovská česť, že prijal úlohu krstného rodiča. Viem, že je maximálne vyťažený a bojuje s časom každý deň, aj to je jeden z dôvodov, prečo si veľmi vážim jeho účasť, lebo si dokázal nájsť čas a osláviť krst so mnou,“ prezradil Bonaparte.

Podpora od rapperov i krásnej Veroniky Strapkovej

Okrem BonaParteho, ktorý vyburcoval prítomných hostí v podniku koncertom, sa o zábavu a ruky hore postarali i  jeho ďalší hostia rapperi ADiss, Soul a Palky. Vystúpil aj rapper Shomi, ten celý večer i moderoval. Jeho špeciálnym prídavkom bol freestyle, ktorý zožal obrovský potlesk a pobavil aj Majka Spirita. Shomi v dokonalých veršoch vznikajúcich za pochodu opísal krst, spomenul hostí, Majka Spirita i BonaParteho. Pozornosť prítomných na seba strhla krásna a talentovaná speváčka Veronika Strapková, ktorá sprevádzaná gitaristom, zaspievala dve piesne. O zábavu sa ďalej staral DJ Hajtkovič.

Prípitok z ľadových pohárov

Po krste sa zábava presunula do zadnej časti podniku, v ktorej sa nachádza najväčší ľadový bar v strednej Európe. Zo štyridsať ton  ľadu je tu vyrezané a vytvarované všetko: stoly, stoličky či priezračné sochy rôznych tvarov a veľkostí. Rapper Bonaparte sa ako pravý cisár uvelebil na veľkolepom ľadovom kresle.

Info o albume:

Eponymný album BonaParte s dvanástimi trackmi oficiálne vyšiel 24. novembra vo vydavateľstve Peter Pann Production a vznikal dva roky. Hosťujú na ňom interpreti ako Palky, Cereal, Shomi, Juso, ADiss, Tuko, Osma, Panpolák, Soul a Šipo. Produkciu zo Slovenska zastrešil Smart zo skupiny DMS, Lkama z  Gramo Rokkaz a Infinit. Zo zahraničných producentov sa na album podpísali nemeckí Pianoholic a Royal Audio Tunes, z USA producent Sinima.

Kto je BonaParte?

Radoslav Brandis alias BonaParte (1989) sa narodil a vyrastal v Petržalke. Pseudonym BonaParte je spojením dvoch slov: “bona“ ako skratka latinského výrazu “bona fide“ (s dobrým úmyslom) a “parte“- smútočné oznámenie. ,,Každý text píšem akoby mal byť môj posledný, dávam doň všetko,“ vysvetľuje rapper. Pri započutí jeho pseudonymu však nejednému fanúšikovi zíde na um francúzsky cisár a generál Napoleon. Ten učaril rapperovi dômyselnými vojenskými stratégiami i rečníckym talentom. ,,Mal svoju armádu, ktorá ho nasledovala kamkoľvek, to je do určitej miery sen každého umelca“ prezrádza BonaParte.

Zdroj: Barbora Šugárová
Foto: Richard Svoboda