Radůza vydá v marci dvojalbum Nebe je odemčené

Obľúbená česká pesničkárka Radůza vydá 11. marca nový album Nebe je odemčené, ktorý je neplánovane dvojalbumom. Prvý disk kompletu nazvala Kerosin a druhý Nezhasínej. Kerosin pôvodne zamýšľala nahrať sama live s publikom ako návrat ku svojim pesničkárskym koreňom. Prvé nahrávky však napokon vznikali vinou pandémie v štúdiu – spoločne s jej dlhodobým spolupracovníkom – gitaristom Josefom Štěpánkom. Radůza tentokrát ponechala akordeón bokom a sprevádza sa na banjo a ukulele, na ktorých začala hrať práve počas lockdownu.

„Hneď na druhý deň po dokončení prvého album som mala toľko inšpirácie, že som začala skladať ďalšie piesne, a tak sa nakoniec vydanie dvojalbumu ponúklo samo,“ spomína Radůza.

K nahrávaniu druhého disku kompletu Nebe je odemčené, ktorý nesie názov Nezhasínej, si už Radůza prizvala ďalších muzikantov. Spoločne s Josefom Štěpánkom si zahrali tiež s Milošom Dvořáčkom (bicie), Janom Steinsdorferom (klavír, klávesy) a Janom Lstibůrkom (basová gitara). Dueto Dobrý lidi naspievala s legendou českého bluegrassu Robertom Křesťanom. Vzdávajú v ňom hold všetkým ľuďom, ktorí vedia podať pomocnú ruku ako to vraj mnohokrát zažila i sama Radůza.

Po textárskej stránke je dvojalbum Nebe je odemčené jej najotvorenejším a najintímneším počinom. A ako hovorí, hoci po sérii koncepčných albumov chcela tentokrát napísať album nekoncepčný, tento zámer jej úplne nevyšiel. „Vlastne ide o úprimný, miestami až surový denník posledných troch rokov môjho života. Na albume si vypočujete pesničky inšpirované domácou výučbou mojich detí, napríklad Leif Ericsson – rozmarnú skladbu o objavení Ameriky, či české verzie piesní, ktoré rada spievam s priateľmi, ako sú Za Jordán alebo srbská Zatočme se v kole,“ približuje Radůza obsah dvojalbumu, ktorý je naplnený predovšetkým piesňami odrážajúcimi jej cestu životom.Dvojalbum Nebe je odemčené vydáva v piatok 11. marca 2022 RadůzaRecords na 2CD i v digitálnych formátoch vrátane Hi-Res v exkluzívnej distribúcii Supraphonu.

MULTILINK: https://lnk.to/RaduzaNebeJeOdemcenePR

Aktuálne termíny koncertov

 1. 3. Řevnice, kino
 2. 3. Praha, KC Zahrada
 3. 3. Jirny, Kulturní dům
 4. 3. Brno, Mahenovo divadlo
 5. 4. Kolín, Městské divadlo
 6. 4. Ústí nad Labem, Národní dům
 7. 4. Praha, Divadlo Gong – Krst albumu
 8. 4. Příbram, Divadlo A. Dvořáka
 9. 4. Tábor, Divadlo Oskara Nedbala
 10. 5. Plzeň, Měšťanská beseda
 11. 5. Doudleby nad Orlicí, zámek
 12. 5. Praha, Kulturní centrum „12“
 13. 5. Třebíč, Národní dům
 14. 5. Uničov, kino
 15. 5. Frýdek-Místek, Nová scéna
 16. 6. Kuřim, nádvoří zámku
 17. 6. Chotěmice, Vesnický klub
 18. 6. Pardubice, Univerzitní konferenční centrum
 19. 6. Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
 20. 6. Praha, Divadlo Dobeška
 21. 6. Opava, Festival Slunovrat

www.raduza.cz

Zdroj: TS