Radio_FM Nudance párty: Rozhovor Cooh aka Balkansky!

Ahoj, skutočne sa veľmi tešíme na tvoj set, ktorý odohráš na Slovensku. Môžeš sa prosím ťa predstaviť ľuďom na Slovensku, ak o tebe ešte doteraz nepočuli?
Volám sa Ivan Shopov, ale známejší som pod mojím drum and bassovým menom Cooh, alebo ako Balkansky – to je môj dubstepový projekt. Som trochu aj výtvarník, takže covery mojich albumov si navrhujem sám, a svoje diela vystavujem po celom svete.

Bude to tvoje prvé vystúpenie na Slovensku? Dopočul sis a niečo o našom publiku alebo o domácej drum and bassovej scene?
Na Slovensku som hral už niekoľkokrát, a vždy to bola pre mňa veľká skúsenosť. Naozaj milujem slovenské publikum. Poznám pár ľudí, čo robia naozaj dobrú hudbu na Slovensku, promotéri odvádzajú skvelú prácu, a to sa aj odráža aj na tom, že drum and bassovej scéne sa u vás darí.


Na čom práve pracuješ? Aké sú tvoje plány v blízkej budúcnosti?
Veľmi veľa teraz tvorím, pripravujem sa na nové výstavy, v štúdiu mám takisto veľa práce. Práve som dokončil album pre Underhill (projekt s Dean Rodellom, Current Value, Martinou Astner a Mc Coppa), je pripravený na vydanie už v marci na labeli Ad Noiseam. Tiež dokončujem nejaké ďalšie spolupráce a remixy, bude aj nové EP ktoré vydám na Prspct and Position Chrome.

Čo ťa pritiahlo k drum and bassu? Je niečo, čo ťa ovplyvnilo ísť týmto smerom?
Keď som mal 10 – 11 rokov, počúval som metal. Zistil som, že najbližšie k tým temným a industriálnym metalovým zvukom má drum and bass. Začal som počúvať elektroniku a zistil som , že je to to, čo chcem robiť.

FGDFG


Kde berieš inšpiráciu a energiu na tvorenie novej hudby?
Väčšinou to zo mňa ide tak spontánne, moja hudba odráža pozitívne aj negatívne veci, ktoré sa mi v živote stali. Napríklad, keď robím temnú, ťažkopádnejšiu hudbu, zbavujem sa negatívnej energie a udržujem si tak rovnováhu. Keď to zahrám, ľudia sa cítia podobne. Zbavia sa negatívnych vplyvov prostredníctvom mojej hudby.

Kde ťa môžeme vidieť hrať najbližie? Aký track nemôže momentálne chýbať v tvojom mixe?
Dátumy mojich vystúpení nájdete na www.ivanshopov.com , bolo tam pridaných veľa akcií, austrálske turné na jún, potom USA a Japonsko. V mojich setoch určite nikdy nechýba taká moja klasika “Duuuure” a “Hardcore Vibes remix”, ale aj spolupráca s Current Value a Panacea.

Vinyl, CD alebo MP3? Aký máš názor na digitálne skrečovanie?
Pri hraní používam CD-čka, takže v skutočnosti o skrečovaní nemôžem veľa povedať, lebo na gramcoch nehrávam.


Máš okrem hrania aj nejakú inú prácu, ktorej sa venuješ?
Ako som spomínal, veľa kreslím, ale mojou hlavnou pracovnou náplňou je hudba a s tým spojené cestovanie. Veľa času trávim promovaním mojich vecí na internete, takže každá minúta v mojom živote je spojená s niečím kreatívnym.


Ako si sa vôbec dostal k hudbe ako takej? Čo ťa naštartovalo?
Asi 4 roky som hral na basovej gitare v metalovej skupine, keď som skúsil robiť hudbu
cez počítačový program. No mojou inšpiráciou boli metalové skupiny, ktoré som počúval a pozeral som ich staré videá u nás doma.

Pamätáš si ten moment, ako si objavil drum and bass? Je za tým nejaký príbeh?
Áno, pamätám sa. Mal som 16 rokov a u nás na škole som robil DJ-a, púšťal som tie moje metalové pásky, mal som ich okolo 600, mixoval som ich s čímkoľvek, čo chceli spolužiaci na párty počuť. Raz na takejto párty prišlo ku mne dievča, ktoré počúvalo iba elektroniku, podala mi svoju pásku, aby som ju pustil. Zahral som to a zamiloval som sa od prvej minúty. Bol to drum and bass, track Adama F – Circles. Pýtal som sa jej, čo je to za hudbu a ona že :”Drum and bass, to si nevedel?”

Hráš na nejakom hudobnom nástroji? Aké hudobné štýly rád počúvaš?
Hrám na basovej gitare, Mám rád jazz, metal, IDM, aj world music.

Kedy prišiel ten moment, že si si uvedomil, že v hudobnom biznise môžeš spraviť kariéru?
Keď vyšiel môj prvý vinyl v roku 2005. Keď som ho mal v rukách a na ňom bolo napísané moje meno, uvedomil som si, že toto je moja budúcnosť.

Čo sa týka tvojej produkcie, máš nejaký osobitý štýl, nejaké kroky, ktoré dodržiavaš keď robiš na novom tracku?
Začínam nejakým zaujímavým samplom alebo pluginom, ktorým to roztočím. Keď už to má nejký groove, vrstvím viac zvukov a nechám to plynúť. V trackoch vždy použijem aj nejakú jednoduchú melódiu, takže keď to počujete na party, viete ľahko určiť, že ide o môj track. To je to, čo mi chýba u mnohých nových producentov. Zaoberajú sa len technikou, ale treba použiť aj hudobný element, aby výsledok vynikol.

Máš nejaké odporúčania alebo rady pre mladých producentov, ako by mali stavať svoje tracky?
Hlavne veľa skúšať, naučiť sa hrať na piano, alebo minimálne to, ako kombinovať noty a harmónie, aby všetko spolu ladilo.

Čo musí mať track, aby si si povedal, áno, idem ho vydať?
V súčasnosti nevydávam hudbu iným ľuďom, ale ak by sa tak jedného dňa stalo, song by musel byť chytľavý, znieť originálne a masívne. Neznášam kopírovanie a ľudí, čo opakujú výtvory iných.


Zámerne vyberáš zvuk, ktorý chceš vydať, alebo je to o tom, či ťa zasiahne na tom správnom mieste?
Vydávam len digitálne tracky na mojom webe www.abcd.ivanshopov.com a väčšina releasov je zadarmo, oslovujem svojich priateľov, aby robili remixy mojich trackov, alebo publikujem ich veci. V tomto období nehľadám nič, čo by som vydával, lebo mám dosť svojich trackov, ktoré musím dať von, ale raz keď založím seriózny label, tak budem potrebovať, aby mi noví umelci posielali tracky.

Máš nejaké tipy ako robiť so samplami a slučkami? Keď sme pri samplovaní, aký typ sampleru preferuješ?
Používam bicie slučky s ekvalizérom a saturáciou, snažím sa dosiahnuť ten správny úder bicích. Rád resamplujem moje vlastné tracky, ukladám si ich do priečinkov, aby som ich mal vždy po ruke, keď budem potrebovať. Na samplovanie používam NNXT a Simpler v Abletone.

Máš nejaké tipy na lacné pluginy alebo Fx, ktoré používaš?
Internet je v súčasnosti plný bezplatných pluginov, záleží na tom, či používate MAC alebo obyčajný PC, ale pre oba typy sa dá toho nájsť veľa, napríklad na stránke https://www.xoxos.net/vst/vst.html alebo jednoducho napíšte do Googlu VST.


Z čoho sa skladá tvoje štúdio? Môžeš povedať, aký soft a hardware používaš a prečo?
12 rokov som používal PC, ale teraz som prešiel na MAC, používam tie isté programy, avšak všetko funguje dokonale. Väčšinou používam programy Ableton a Reason, ale mám rád aj Nuendo a Cubase. Ako ďalšie sa chystám naučiť robiť s Logic-om. Reproduktory používam Dynaudio BM6 Studio a zvukovú kartu RME Fireface UC.

Máš nejakú priateľskú radu pre mladých producentov?
Tvrdo makať, investovať do dobrých reproduktorov a zvukovej karty. Oplatí sa to.

Ktorých DJ-ov by si si zavolal na svoju vlastnú párty a prečo?
Rád by som urobil party s mojimi priateľmi, ktorí sa točia okolo dnb – The Panacea, Current Value, Limewax, Dean Rodell, Counterstrike a s ďalšími.

Akú párty alebo festival odporúčas navštíviť?
Keď budete mať možnosť ísť do Portugalska, určite choďte, robia najtvrdšie drum and bassové párty. Skvelé sú tiež Therapy Sessions a Let it roll.

Je nejaký klub alebo miesto, kam by si sa rád vrátil?
V podstate všade, ale skutočne mám rád Cross Club v Prahe.

Máš nejaký obľúbený track, ktorý je niečím špeciálny, alebo priniesol niečo nové do drum and bassu?
Môj track Duuure zmenil drum and bassovú scému podstatne, svojím crossbreadovým a hardcore zvukom. Môžete ho počuť takmer všade. Ale je tu samozrejme viac takých špeciálnych trackov aj od iných producentov, zoznam je však príliš dlhý.

Aký máš názor na MCs? Rád s nimi vystupuješ? S ktorým si spolupracoval?
Mám rád, čo robí MC Coppa, neruší hudbu svojím hlasom, pre moje sety je dobrý aj MC Dart. Vo všeobecnosti nie som veľký fanúšik MC, nemyslím si, že pasujú k hard zvukom. Možno, keby bol nejaký metalový MC.

Čo robievaš keď neprodukuješ alebo nehráš? Čo najradšej jedávaš, piješ a robíš vo voľnom čase?
Veľa kreslím, jazdím na biku, u nás doma mám rád hory, kde si užívam čerstvý vzduch a horskú panorámu. Milujem zeleninu, ale nie som vegetarián, pijem veľa vody a čaju, v lete si dám rád pivo.

Máš niečo, čo by si chcel na záver dodať?
Pripravte sa na môj set a na na nové tracky, ktoré zahrám. Zostaňte naladení na moju hudbu, moje umenie a nezabudnite podporiť svojich umelcov tým, že si kúpite originálne mp3. Všetky nové informácie o mne sa dozviete na mojej fb stránke www.facebook.com/abcd.ivanshopov. Ak máte záujem o nejaké moje tričká, mikiny a umelecké knižky, kliknite na www.shop.ivanshopov.com

Nudance

Zdroj: Nudance
Publikoval: Redakcia GREGI.NET