Protest-songom Marián posielajú bystričania jasný odkaz.

„Video obsahuje vodcu ĽSNS v gardistickej uniforme, bio-skinheadov s fakľami z Kauflandu a tú najkrajšiu ženskú,“ uvádzajú svoj nový klip ku skladbe Marián banskobystrickí rockeri z kapely Christmas.

Kontroverznú skladbu Marián zaradila kapela na album #bezpokory, ktorý krstili v júni tohto roka. Klip predstavili verejnosti tento týždeň, krátko pred krajskými voľbami a jeho myšlienku vystihuje známy citát Václava Havla využitý v jeho závere: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ Videoklip zaujme aj spracovaním, kapela na ňom spolupracovala s kultovým bratislavským Dezorzovým Lútkovým Divadlom, ktoré sa ako jediné na Slovensku špecializuje na bábkové predstavenia pre dospelých.

„Nahrávka vznikla tak, že som meškal do štúdia a kým som prišiel, Jacky skusmo nahral jednu zo svojich vecí, ktoré sme s kapelou ani neriešili. Je to demo, gitaru aj spev nahral naraz a sám. Keď sme to ostatní potom počuli, chceli sme to dať na album nedotknuté. Od náckov sme už dostali a úprimne, báli sme sa, čo to spustí. To bol nakoniec hlavný dôvod prečo sme to spravili. Nie je v poriadku báť sa za svoj názor,“ popisuje gitarista kapely Filip Lehotský príbeh vzniku skladby Marián.

S prívržencami nacistickej ideológie má kapela nepríjemnú skúsenosť z roku 2015, keď ich po premiére videoklipu pred jedným z banskobystrických klubov dokopali a vážne zranili. Nie je to pritom prvé angažovanie sa kapely vo veciach verejných. Kapela vystúpila aj na protikorupčnom pochode so skladbou T. Klusa pretextovanou na slovenské reálie a spevák kapely Jacky Foxx, respektíve Jakub Pohle, pôsobí aj v iniciatíve Nie v našom meste a počas leta v rámci projektu (Ne)tárajštreka precestoval Banskobystrický kraj a s ľuďmi diskutoval o problémoch v regióne či dôvodoch, pre ktoré volia Mariana Kotlebu.

Zdroj: TS