Profil týždňa: Erratum!

Písal sa rok 2007, keď sa Timmy a Mephisto rozhodli načrieť do metalových vôd. Na tento pokus hrať kovovú muziku pozvali aj ich vtedajšieho člena kapely Tomina, spolu s ktorým sa ako kapela Outselling of Lies venovali inému hudobnému štýlu. To bol počiatok vzniku kapely ERRATUM. Odhodlanie robiť muziku čo najviac originálnu, kde sa v hudbe i textoch nájde každý, začali pracovať na nových riffoch a postupoch. 
Erratum
Časom vznikli prvé skladby, ako melodická pecka Bullet a Drowning Firefly. Čoskoro si uvedomili, že takejto melodickej hudbe niečo chýba a riešením bol ženský melodický vokál. Vtedy do kapely prišiel ťahúň a živel v podobe Adriany, ktorá prišla na prvú skúšku a po chvíli bolo jasné, že týmto sa hľadanie speváčky skončilo. A keďže mužských vokálov sa ujal Tomino, mohlo sa ísť nahrávať. Tu mala kapela veľkú výhodu v tom, že Timmy sa už dlhší čas venoval nahrávaniu kapiel vo svojom vlastnom štúdiu, ktoré si svojpomocne vybudoval i riadil, a tak mala kapela k dispozícii domáce a zároveň finančne dobré podmienky na nahrávanie. To sa však uprostred nahrávania skomplikovalo vypovedaním nájomnej zmluvy, no ani tieto okolnosti nezabránili tomu, aby sa na svete objavila prvotina kapely ERRATUM. Demo s názvom Tabula Rasa v sebe skrýva všetky prvotné plány a zámery, rôzne metalové žánre, hudbu plnú dynamiky a energie, ale i strednotempé až pomalé baladické skladby, texty o živote a odvrátených negatívnych stránkach ľudstva.


Erratum


Sľubne rozbehnutú kapelu pribrzdil odchod Tomina v roku 2008, dva mesiace po nahraní Tabula Rasa, ktorý prešiel do inej kapely, žánrovo jemu bližšej. Odchod tohto člena bol prvým v živote kapely, no postupne sa ukázal ako realita, s ktorou sa bude musieť kapela často vyrovnávať. Nedalo sa nič robiť, a musel sa hľadať nový basák a spevák. Osud či náhoda zariadili, že Timmy aj Mephisto našli súčasne rovnaký inzerát na bass gitaristu, ktorý si hľadal kapelu, a tak triumfálne a so všetkou slávou prichádza do Erratum basák Slaveno. Stále však ostáva neobsadený post speváka, a teda kapela nemôže koncertovať a prezentovať tvorbu, do ktorej vkladá svoje úsilie. Temné mračná sa vtedy stretli nad internátom v Mlynskej doline, kde počas štúdia býval Michal „Noctis“ a náhodou si prečítal inzerát o kapele, ktorá hľadá speváka. Na prvej skúške si zahrali skladbu Drowning Firefly a všetkým bolo jasné, že kapela Erratum je v plnej zostave. Prišli prvé koncerty a úspešné vystúpenie na medzinárodnej súťaži Emergenza a na spadnutie bol aj podpis zmluvy s rakúskym vydavateľstvom Noise head records.


Erratum


Opäť ale ďalšia personálna strata, a to odchod speváčky Adriany do Poľska. Vtedy sa začala asi najdlhšia a najhoršia etapa, kde najhorším pocitom bolo mrhanie potenciálom skvele rozbehnutej kapely. Jednou z ojedinelých, no o to pozitívnejších zmien bolo rozhodnutie o rozšírení zostavy o druhého gitaristu, čo hudbe dodalo hutnejší zvuk, kreatívnejší a rozmanitejší koncept skladieb. Týmto pozitívnym elementom bol gitarista Luboss, ktorý dal novým i starým piesňam nový aspekt a novú tvár. Najväčší problém – absencia speváčky ale stále pretrvával. Po dlhom období mizérie a beznádeje, po viacerých pokusoch s novými speváčkami, ktoré vydržali v kapele krátky čas z dôvodu osobnej či technickej nevyspelosti alebo iba neochoty snažiť sa, prišla do kapely Dasha, ktorá svojím spevom presvedčila, že je tá pravá. Ukázala obrovské nasadenie a okrem technickej hlasovej vyspelosti i obrovskú chuť pracovať. Postupne prišli prvé spoločné vystúpenia v tejto zostave a ohlasy publika po koncertoch i na internete dodali kapele tak potrebnú silu a presvedčenie, ktoré sa začalo po mnohých personálnych problémoch vytrácať, že ich úsilie za to stojí. 


Nedávno z dielne Erratum vyšlo druhé demo s názvom Garden Of Filth, na ktorom sa podieľa aktuálna zostava a ktoré by malo byť spolu so živými vystúpeniami krokom dopredu v živote kapely.


Erratum


Zdraví Vás kapela Erratum a teší sa na Vás na čo najväčšom počte koncertov na Slovensku aj v zahraničí! Najbližšie si nás môžete pozrieť 10. decembra na Christmas Metal Feste v Nitre v klube NaOZZaY a 17. decembra v bratislavskom klube U Očka na akcii Metal night vol. 1. 


Aktuálna zostava:

Dasha – Spev 
Noctis – Spev 
Timmy – Gitara, Sample, Orchester
Luboss – Guitar 
Slavo – Basa 
Mephisto – BicieInformácie o kapele ERRATUM a ich tvorbu nájdete na https://bandzone.cz/erratum


Zdroj: Erratum
Publikoval: Redakcia GREGI.NET