Příště u vás: výstava Mileny Dopitové zachycuje napětí mezi klidem a hrozbou.

Chladný lesklý kov a měkké látky. Strach z neznámého a poklidná jistota známých, běžně používaných předmětů. Nejen těmito kontrasty Milena Dopitová ve své tvorbě citlivě zaznamenává dvojznačný pocit obavy a zároveň přitažlivosti neznámého, který se odrazí i v její výstavě Příště u vás. Ta bude v Galerii MeetFactory k vidění od 26. dubna do 9. června.

Dílo Mileny Dopitové, kterou historička umění Martina Pachmanová poeticky nazývá jako „básnířku prostoru“, bývá označováno jako feministické, angažované nebo sociální. Hlavním motivem výstavy i jejích předchozích projektů jsou události vycházející z jejího osobního života. Skrze své dílo se nesnaží komentovat, analyzovat nebo podněcovat k činu – Dopitová je empatickou pozorovatelkou zaznamenávající své postřehy. Vlastními prostředky řeší stejná témata jako umělci a umělkyně nastupující generace, ať už se jedná o identitu, ekologii, předzvěst apokalyptických scénářů a touhu po jiném a lepším světě.

„Názvy jsou nedílnou a nezastupitelnou součástí jednotlivých projektů. Analyzují, posunují, vysvětlují, zpochybňují, zviditelňují téma. Slova mají velkou moc, baví mě kombinace jejich vjemů a dohledávání možných interpretací” uvádí Dopitová. „Něco se děje, ale nevíme co.“ Sousloví „Příště u vás” vytyčuje jako výhružku, která vytváří pocit nejistoty – stav na hraně mezi tím, zda se hrozba promění v realitu, nebo zůstane ve své latentní podobě.

Velkoformátové, pozinkované sochy uskupené do lesklé formace v Galerii MeetFactory tvoří ústřední prvek výstavy. Představuje tato kavalerie hrozbu nebo jen svou neškodnou nadřazenost dominantními rozměry a ušlechtilým leskem kovu? Napětí a obava z toho, co přijde, je ve vzduchu. Objekty jsou nám povědomé, jejich tvary důvěrně známé: záhy rozeznáme pant od dveří, vykrajovátko na cukroví a další běžné předměty z domácnosti. Stejně jako v rané tvorbě kombinuje Dopitová materiály tak, že chladné pozinkované objekty jsou doplněny barevnými látkami a video instalacemi. Těžkost soch, obrů zastavených v pohybu, stojí v kontrastu s jemnou hudební skladbou, která využívá alikvotní hlasy.

Galerie MeetFactory po skupinových výstavách dává neobvykle prostor jedné umělkyni. Tradiční média se v rukou Mileny Dopitové stávají prostředkem výpovědi o současných, často osobních problémech.

Vernisáž proběhne v rámci akce Veřejný dům ve čtvrtek 25. dubna.

Milena Dopitová: Příště u vás
26. 4.–9. 6. 2019
Vernisáž: 25. 4. 2019, 19:30
Galerie MeetFactory
Kurátorka: Eva Riebová 

Zvláštní poděkování: DISK systems, Můj koberec

Doprovodné akce:
30. 4. komentovaná prohlídka s kurátorkou Evou Riebovou
23. 5. promítání pásma videí Mileny Dopitové, úvodní slovo: doc. Mgr. Martina Pachmanová, PhD.
8.6. komentovaná prohlídka (Pražská muzejní noc 2019) s Milenou Dopitovou a kurátorkou Evou Riebovou

Souběžně probíhající výstava v Galerii Kostka:

Bite the Bullet
26. 4.–9. 6. 2019
Vernisáž: 25. 4. 2019, 19:00
Umělci: Michal Baror, Amalia Vargas
Kurátorka: Lucia Kvočáková  

Zdroj: MeetFactory