PRIHLÁŠKY NA EUROSONIC UŽ LEN DO KONCA AUGUSTA – NAJVÄČŠIA ŠANCA PRE SLOVENSKÚ A ČESKÚ HUDBU!

Budúci piatok 31. augusta je posledný deň, kedy môžu umelci vyplniť prihlášku na Eurosonic 2019 na webe festivalu: https://esns.nl/play-at-esns. Najväčšia platforma na prezentáciu novej hudby v Európe ponúkne výnimočne veľký priestor aj vďaka Pohode umelcom zo Slovenska a Česka.

Naše krajiny vyšlú do Holandska po osem mien. Tie budú mať šancu predviesť svoju tvorbu mnohým návštevníkom festivalu, no najmä 5000 delegátom z vplyvných agentúr, festivalov, klubov a médií. Ľudí, ktorí budú vyberať spomedzi všetkých prihlásených poznáme osobne a vieme tak garantovať, že si pustia skladby všetkých prihlásených. Zároveň chceme povzbudiť aj zástupcov menšinových žánrov. Pankáči, metalisti, skladatelia vážnej a experimentálnej hudby či predstavitelia folku, jazzu, world music a mnohých ďalších žánrov majú rovnaké (ak nie väčšie) šance ako indie kapely a producenti tanečnej elektronickej hudby.

Eurosonic je najväčším európskym odrazovým mostíkom pre začínajúce kapely. Kariéru na ňom odpálili aj mená ako Aurora, Dua Lipa, Hozier, Mø či Royal Blood. Okrem spomínaných ôsmich kapiel z každej krajiny, poskytne deviatu miestenku jednému umelcovi aj RTVS (tá má ako člen European Broadcasting Union možnosť odporučiť jedno meno). Skvelá správa pre našich umelcov je tiež veľkou poctou pre Pohodu, ktorú si zástupcovia Eurosonicu vybrali ako partnera v súvislosti so zaostrením na hudbu zo Slovenska. V poradnej skupine je šéf Pohody Michal Kaščák a za Česko Márton Náray (riaditeľ Sound Czech / Czech Music Office). Eurosonic každý rok vyberá takzvané „focus countries“, teda krajiny, na ktorých hudobnú scénu sa bude klásť špeciálny dôraz počas najbližšieho ročníka. Týmto spôsobom sa snaží zviditeľniť hudobnú pestrosť a rozmanitosť naprieč starým kontinentom. O rozhodnutí zamerať sa na Česko a Slovensko už viac povedal hlavný booker Eurosonicu Robert Meijerink: „Chceme prezentovať jedinečnú a kvalitnú hudbu týchto dvoch susedov. Aj keď ide o jedny z najmladších krajín v Európe, obe majú rôznorodú a rastúcu hudobnú scénu, bohatú históriu a veľa úžasnej hudby, ktorú možno objaviť.“ Šéf Eurosonicu Ruud Berends prízvukuje, že ide o vyvrcholenie dlhodobého úsilia a participovania festivalov a organizácií z našich krajín v rámci ETEP-u a CEETEP-u.

Zameranie na umelcov z Česka a Slovenska ohlásil aj ďalší významný showcaseový festival Waves Vienna. Ten nedávno zverejnil druhú várku potvrdených účinkujúcich, medzi ktorými nájdete aj slovenské kapely a umelcov ako Alapastel, Andrea Bučko, Bulp, Isama Zing, Papyllon, Says a Stroon. Šéf Waves Vienna Thomas Heher i hlavný booker Eurosonicu Robert Meijerink sa pred pár týždňami zúčastnili aj listening session na Pohode 2018, pričom ich reakcie na viacerých domácich interpretov boli veľmi pozitívne. Významné šance v oblasti prezentácie hudby pre naše krajiny prichádzajú symbolicky v čase stého výročia založenia spoločného štátu. Pozvánka platí aj pre všetkých fanúšikov dobrej hudby. V predaji sú už aj permanentky na ESNS 2019. Tešíme sa na vás na koncertoch skvelých slovenských a českých kapiel na festivale Eurosonic Noorderslag 2019. Atmosféru festivalu z pohľadu umelca vám priblíži krátke video z tohtoročného účinkovania kapely Tolstoys:

Zdroj: Pohoda