Pred 100 rokmi vyšiel prvý zošit slávneho románu Jaroslava Haška. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Tento rok zároveň uplynie 85 rokov od vzniku jeho prvej zvukovej podoby.

Slávny humoristický román Jaroslava Haška oslavuje tento rok 100. narodeniny. Josef Švejk predstavuje v našich životoch takmer mýtus. Generácie čitateľov poznajú naspamäť celé pasáže z tejto preslávenej knihy. Rovnako ako je spojený obraz Švejka s obrázkami Josefa Ladu, je Švejk zvukovo prepojený s Janom Werichom. Ten nahovoril Švejka najprv pre bábkový film Jiřího Trnku a následne v priebehu niekoľkých rokov načítal celý román.  Jeho interpretácia je považovaná za kongeniálne prepojenie s autorom a doposiaľ ostáva neprekonaná žiadnym z ďalších interpretov. Jan Werich, však nebol prvým, kto slávny román oživil svojím hlasom. Už v roku 1936 totiž vznikali nahrávky Švejka s legendárnym komikom Ferencom Futuristom.  

Prvé nahrávky slávneho Haškovho románu vznikli pred 85 rokmi v roku 1936 a vyšli na platniach spoločnosti Ultraphon. Ide o dramatizáciu niekoľkých kapitol v podaní Ferenca Futuristu, Jožky Wannerovej, Járy Kohouta a Vojtu Mertena. Najslávnejšia audiopodoba Švejka je, však spojená s interpretáciou Jana Wericha. V korešpondencii Jana Wericha s Jiřím Voskovcom, ktorá vyšla knižne na podnet kunsthistoričky Medy Mládkovej, sa môžeme dočítať, ako Werich s potešením vítal možnosť pracovať na nahrávkach Švejka pre Supraphon, ktorý mu (podľa jeho slov) v tej dobe vítane rozšíril komunistickou cenzúrou značne okresané umelecké príležitosti.

Werichova kultová interpretácia zostala zachovaná v komplete 17 LP platní, ktoré postupne vychádzali v rokoch 1977 až 1983 vo vydavateľstve Supraphon. Nahrávky vznikali s prestávkami až pätnásť rokov – medzi rokmi 1953 až 1970. V tomto dnes už ikonickom audio spracovaní čítali okrem Jana Wericha niektoré postavy Vlasta Burian (poľný kurát Katz), Jiřina Šejbalová (pani Müllerová) a František Filipovský (redaktor). Supraphon vydal v roku 1995 na 2CD a audiokazetách výber To nejlepší ze Švejka v podání Jana Wericha. Pred trinástimi rokmi vyšiel celý súbor na 13 CD a v roku 2017 sa nahrávky dostali do formátu 2 CD-MP3. Toto posledné kompletné vydanie je doplnené i o bonus s historickými záznamami Švejka s Ferencom Futuristom z roku 1936, z Divadla Větrník z roku 1946 a s doposiaľ nevydanými skúšobnými snímkami s Janom Werichom z roku 1953.

Producentka Naďa Dvorská, ktorá súbory Švejka na CD usporiadala, dodáva: „Uvedenie skompletizovanej zvukovej verzie Švejka na trh bola pre vydavateľstvo Supraphon slávnostná udalosť. Nahrávky oslovujú nielen znalcov Haškovho diela, ale i tých, ktorí Švejka nikdy nečítali. V priebehu rokov sa ich predalo bezmála 500 000 na LP, MC, CD a MP3. Posledné zverejnenie z roku 2017 na 2CD-MP3 sprevádza booklet, v ktorom sú citované pasáže z esejí, ktoré o Švejkovi napísali Karel Kosík, Bohumil Hrabal, Karel Hvížďala, Vladimír Just a množstvo ďalších pamätníkov a znalcov. Supraphon usporiadal v roku 2017 pri príležitosti vydania kompletných nahrávok Švejka v tomto ďalšom zvukovom formáte na veľtrhu Svět knihy v pražských Holešoviciach odovzdanie Diamantovej platne Supraphonu in memoriam Janovi Werichovi. Na prianie vnučky Jana Wericha Zdeny Kvapilovej symbolicky prevzala Diamantovú platňu blízka rodinná priateľka Jitka Molavcová.“

Posledné vydanie Švejka v katalógu Supraphonu:
https://www.supraphonline.cz/album/335776-hasek-osudy-dobreho-vojaka-svejka

Zdroj: SUPRAPHON