Poznáme víťaza jazzovej Ceny verejnosti ESPRIT. Kto získa hlavnú cenu poroty sa dozvieme na slávnostnom odovzdávaní cien 14. septembra v bratislavskom DPOH.

Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2020. Na základe SMS hlasovania na portáli jazz.sk sa ním stala nahrávka „Reflection of my Soul“ od gitaristu a skladateľa Samuela Marinčáka. Preberie si ju počas slávnostného večera udeľovania cien Esprit dňa 14. septembra 2021 v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, kde sa dozvieme aj meno víťaza Hlavnej ceny odbornej poroty Esprit. Live stream video z ceremónie a trojkoncertu budete môcť sledovať priamo na jazz.sk.

Gitarista a skladateľ Samuel Marinčák prichádza so svojim debutovým inštrumentálnym albumom s príznačným názvom Reflection of my Soul. Ako sám názov nahrávky napovedá, jeho hudba prináša osobnú výpoveď a pravdivý odraz svojej duše. Hosťom albumu je i svetoznámy saxofonista Eric Marienthal.

Album absolútneho víťaza Hlavnej ceny Esprit vyberá odborná porota, za Cenu verejnosti hlasovali fanúšikovia jazzu. Podľa návštevníkov portálu jazz.sk je najlepším albumom vydaným v roku 2020 nahrávka „Reflection of my Soul“ od gitaristu Samuela Marinčáka a to s 41% z celkového počtu hlasov. Po nej sa na druhom mieste umiestnil album „Inou krajinou“ od speváčky Niny Berglovej a kontrabasistu Štefana Bartuša s 22% a na treťom mieste skončil gitarista Tomáš Lukáč s albumom „Heart-shaped“ s 8% z celkového počtu hlasov.

Samuel Marinčák má už svoje ocenenie isté, meno absolútneho víťaza Hlavnej ceny odobornej poroty Esprit však zaznie až priamo počas slávnostného večera s odovzdávaním cien Esprit. Ten sa uskutoční 14. septembra 2021. Počas neho zažijú diváci bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava široký záber jazzového žánru vďaka koncertu troch z nominovaných zoskupení:

  • Young Slovak Jazz Generation (Andrej Farkaš, Ernest Vizvary, Ján Rigó)
  • Pavol Bodnár
  • Lukáš Oravec Orchestra

Live stream video budete môcť sledovať priamo na jazz.sk. Priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v Rádiu Devín.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Hlavní partneri podujatia sú UniCredit, Crowdberry a Vacuumlabs. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavnými mediálnymi partnermi podujatia sú RTVS a Rádio Devín.

Grafiku pre Cenu verejnosti a sošku v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Záštitu nad deviatym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal americký bubeník, perkusionista a pedagóg Rudy Royston. Svetoznámy hudobník má na konte nahrávanie a koncertovanie s menami svetového jazzu ako sú Bill Frisel, Greg Osby, Don Byron, Dave Douglas a mnohí ďalší.

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta.

Profily albumov s hlasovaním: www.jazz.sk/esprit/2020
Web International Jazz Day: www.jazzday.com
Facebook udalosť: https://fb.me/e/1HBnBY5hM

Zdroj: TS