Pospiš/Sillay/Nikitin a ich vzácni hostia vyrážajú na ďalšie turné k albumu Spev tebe.

Nahrávku, ktorá je hudobnou poctou básňam amerického poeta Walta Whitmana predstavia v októbri v štyroch slovenských mestách. Autorskú trojicu Pospiš/Nikitin/Sillay doplnia na koncertoch vzácni hostia. Chýbať nebudú speváčka Hanka Gregušová alias Hanka G a americký bubeník Taru Alexander.

Obaja spomínaní hostia sa objavili aj na nahrávke, ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Real Music House. Ku kapele trojice Pospiš/Nikitin/Sillay sa počas tohtoročného turné pripoja aj hudobníci zo špičky slovenskej, nielen jazzovej, scény. Klavirista Ľuboš Šrámek, basgitarista Richard Csino, kontrabasista Matej Štubniak a perkusionista Peter Raitl. Koncertné turné podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.  

Album Spev tebe vznikol na motívy básni amerického básnika Walta Whitmana (preklad Martin Solotruk) v spolupráci so špičkovými zaoceánskymi hudobníkmi, z ktorých každý priniesol dielu iný hudobný vplyv. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám americkej hudobnej scény. Okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson. Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka s výnimočným soulovým hlasom, Hanka Gregušová, alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. Výnimočný zahraničný prínos na albume Spev tebe má aj svetoznámy autor komiksov a jeden z priekopníkov grafického románu, nemecký výtvarník Reinhard Kleist, ktorý zhotovil obal albumu. 

Po samotnom vydaní slovensko-americkej nahrávky nasledovali koncerty v New Yorku a Washingtone. Koncom minulého roka k nim pribudli aj slovenské vystúpenia. K ambicióznemu projektu patrí aj dokumentárny film Amerika počujem tvoj spev režiséra a kameramana Petra Javor. Uzatvorením komplexnej pocty Waltovi Whitmanovi bude vydanie knihy Spev tebe – budúcnosť, ktorá sa pokrstí v novembri počas festivalu Ars Poetica. Publikácia bude obsahovať Whitmanove básne v novom preklade Martina Solotruka. Počas októbrového turné po slovenských mestách majú návštevníci koncertov jedinečnú šancu zažiť Spev tebe naživo.

Spev tebe 2019 Tour:
11.10 – Banská Štiavnica – Art Cafe with Hanka G & Taru Alexander
12.10 – Liptovský Mikuláš – Route 66 with Hanka G & Taru Alexander
18.10 – Martin – Barmuseum
19.10 – Bratislava – Klub pod lampou

Vypočujte si album Spev tebe prostredníctvom služby Bandcamp: https://whitmantribute.bandcamp.com/
Videoklip ku skladbe Amerika spieva: https://www.youtube.com/watch?v=7F-KKPkWzGU
Videoklip ku skladbe Máš už silu ó duša: https://www.youtube.com/watch?v=rYGd-JQZcsw

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE