Pohodu na Pohodu prinesú aj Nosiči batožín Nota bene.

Už žiadne trmácanie sa areálom trenčianskeho letiska s ťažkou batožinou, už žiadne blúdenie stanovým mestečkom s preplnenými ruksakmi. Pohoda sa na najväčšom slovenskom hudobnom festivale môže začať už pri vstupnej bráne. O tašky, kufre, batohy, spacáky a stany sa postarajú šikovní nosiči a pridá sa k nim aj známy herec Juraj Kemka. Návštevníci si tak hneď od príchodu môžu vychutnávať atmosféru a v hre sú navyše aj dva lístky na budúcoročnú Pohodu. Službu prináša projekt Nosiči Nota bene, ktorý prevádzkuje občianske združenie Proti prúdu.

Naši predajcovia Nota bene už druhý rok úspešne pomáhajú ľuďom s batožinou na bratislavskej Hlavnej stanici prekonať schody k nástupištiam,“ hovorí Sandra Tordová z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota bene a stojí aj za nosičským projektom. „Teraz na Pohode pomôžu návštevníkom vykročiť na festival s ľahkosťou.“

Nosiči budú k dispozícii pri stánku Nota bene, ktorý sa bude nachádzať neďaleko turniketu na vstupe z parkoviska. Batožinu budú voziť na špeciálnych trojkolkách vo štvrtok od 14:00 do 20:00 a v piatok od 10:00 až do 18:00. Náklad dopravia až na miesto, kde si návštevníci zložia stan. Poslednú piatkovú hodinu sa zapojí aj herec Juraj Kemka, známy nielen z televíznej Partičky.

„Sme radi, že naši partneri prinášajú na festival služby, ktoré pomáhajú pripraviť pre návštevníkov príjemné tri dni. Spolupráca s Nota bene je veľmi cenná tým, že upozorňuje na dôležitú tému a robí to skvelým spôsobom,“ hovorí Michal Kaščák, organizátor festivalu Pohoda.

nosicinotabene

V Bratislave už uniformovaní pomocníci pracujú viac ako rok a pol. Na Hlavnej stanici, ktorá nemá eskalátory ani výťahy, odpracovali 7 500 hodín a cestujúcim preniesli 750 ton batožiny. Doteraz projekt pomohol 11 ľuďom, ktorí zažili skúsenosť bezdomovectva. Aktuálne ich pracuje na stanici šesť.

Cieľom projektu je pomôcť predajcom Nota bene, ktorým život položil do cesty aj ďalšiu prekážku v podobe dlhov. Vďaka zamestnaniu na trvalý pracovný pomer pre OZ Proti prúdu majú šancu pomáhať nielen iným, ale aj sebe. Nosiči si už vďaka projektu splatili viac ako 9000 eur podlžností, najmä na zdravotnom poistení.

Mnohí z nich si vďaka medzinárodne oceňovanému projektu našli dôstojnejšie bývanie, získali prístup k plnej zdravotnej starostlivosti, alebo urobili výrazné kroky k finančnej stabilite. Zamestnanie, hoci len na polovičný úväzok, viacerých motivovalo k ďalšej práci na sebe – jeden z nosičov si robí vodičský preukaz, pomáha ako asistent pre postihnutých a ďalší absolvuje kurz angličtiny.

Skúsenosti z projektu využíva OZ Proti prúdu pri presadzovaní systémových a legislatívnych zmien, ktoré uľahčujú ľuďom bez domova integráciu. Naposledy združenie pripomienkovalo zákon o osobnom bankrote, jeden z nosičov ním aktuálne prechádza.

Okrem nosenia batožiny všetci nosiči pracujú aj ako predajcovia časopisu Nota bene – úspešného projektu pre ľudí bez domova. Pouličný magazín, ktorý oslavuje tento rok jubileum, priniesol jednoduchý nástroj účinnej pomoci ľuďom, ktorí stratili domov. Počas 15 rokov existencie sa jeho predajcami stalo 4 700 ľudí bez domova v 17 slovenských mestách. Nota bene, 6. najpredávanejší mesačník s 96-tisíc čitateľmi, im pomáha získať pracovné návyky, kontakty na ľudí, zapojenie do spoločnosti i stabilné prostriedky na živobytie a pomoc sociálnych pracovníkov.

Na Pohode budú Nosiči Nota bene po prvýkrát. Okrem aktívneho zapojenia sa do festivalového života návštevníkom prinesú aj atraktívnu súťaž. Kto správne zodpovie kvízové otázky o časopise a celom projekte, získa možnosť vyhrať dve vstupenky aj na budúcoročnú Pohodu.

Cover-pohoda-8-v4

Zdroj: oz Proti prúdu