Pohoda 2017: Slowdive – legenda shoegazeu!

Štvrtkový večer na Pohode doplní legenda žánru shoegaze Slowdive a jedna z najúspešnejších slovenských kapiel v zahraničí The Ills. Podľa Pitchforku nahrali Slowdive 3 z 15-tich najlepších shoegazeových nahrávok všetkých čias a NME zaradil do obdobného výberu (TOP 10) dva ich albumy. V roku 2014 sa po dvadsaťročnej prestávke predstavili na barcelonskej Primavere a začiatkom januára vydali novú skladbu po 22 rokoch. Presne o 100 dní sa postarajú o snovú atmosféru otváracieho večera na 21. Pohode.

„Shoegaze obracia emocionálnu pozornosť fanúšikov dovnútra, nakoľko hluk gitár a ďalších nástrojov znemožňuje počas koncertov akúkoľvek socializáciu. Necháva tak ľudí napospas svojim vlastným pocitom a myšlienkam. Je to hudba na snívanie,“ napísali o tomto žánri v úvode svojho výberu The 50 Best Shoegaze Albums of All Time editori Pitchforku. S časťou o nemožnej socializácii úplne nesúhlasíme, čoho dôkazom bude aj koncert jednej z najzásadnejších kapiel „na snívanie“ Slowdive na Pohode 2017. Inšpiráciou pre Slowdive boli gitary My Bloody Valentine a zvuk The Cocteau Twins či The Byrds. Kapelu založili na konci osemdesiatych rokov priatelia z detstva Neil Halstead a Rachel Goswell pôvodne pod názvom Pumpkin Fairies, no zakrátko sa premenovali na Slowdive. V novembri 1990 vydali rovnomenné EP Slowdive, ktoré malo pozitívne ohlasy. Vo Februári 1991 im vyšlo EP Morningrise a v júni toho istého roka EP The Holding Our Breath, z ktorého singel „Catch the Breez“ sa dostal na čelo UK Indie Chart. Každý singel, ktorý vydali v roku 1991 sa stal podľa Melody Maker singlom týždňa. 

V septembri 1991 vydali debut Just for a Day, po ktorom nasledovalo ich prvé turné v USA (s kapelou Blur) a európske turné na jar ‘92. V máji 1993 vydali ich najzásadnejší album Souvlaki. V čase vydania mal ale od pozitívneho prijatia britskými kritikmi veľmi ďaleko. S odstupom času sa ale dočkal rehabilitácie od najprestížnejších hudobných portálov. Podľa NME je tretím a podľa Pitchforku dokonca druhým najlepším albumom žánru shoegaze, pričom jeho podceňovanie dobovou tlačou označilo NME za trestuhodné. Ich tretí album Pygmalion bol, s omnoho minimalistickejšími aranžmánmi, zvukovým protikladom predchádzajúcej tvorby. Krátko po jeho vydaní sa Slowdive rozpadli, pričom Halstead, Goswell and McCutcheon založili kapelu Mojave 3. 24. januára 2014 na twitterovom konte kapely zverejnili odkaz na web slowdiveofficial.com, na ktorom bol obrázok s nápisom „here she comes…“ (rovnako sa volá aj jedna z ich piesní z albumu Souvlaki).

O štyri dni neskôr oznámili, že po takmer dvadsiatich rokoch odohrajú koncert na barcelonskej Primavere. 12. januára 2017 vydali novú skladbu po 22. rokoch s názvom „Star Roving“, ktorá dokazuje, že shoegaze neostal zaseknutý v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Podľa Pitchforku „destilovali elementy seba samých spôsobom, ktorý nie je obyčajnou recykláciou, a zároveň zostáva verný pôvodnej, žeravej forme“. Kapela sa hneď po zverejnení skladby dostala na čelo rebríčka The Billboard + Twitter Trending 140 chart „najdiskutovanejších vecí ohľadom umelcov a ich tvorby“. Neil Halstead, Rachel Goswell, Nick Chaplin, Christian Savill a Simon Scott sa deň pred madridským Mad Cool predstavia aj na Pohode 2017.

THE ILLS 

Hráva ich KEXP, spomína NPR, Clash či BBC. Šéfredaktor IQ magazine Gordon Masson ich zaradil do výberu kapiel, ktoré treba vidieť. Vic Galloway z BBC Scotland ich prirovnal k špičkám post-rocku Explosions On The Sky alebo Mogwai. Chválil ich aj šéf ILMC Greg Parmley a šéf Eurosonicu o nich povedal: „Výborne zložené a zahraté. Majú všetko, čo treba, emócie aj štýl“. Tieto referencie nepatria kapele nominovanej na Brit Awards, ale bratislavskej štvorici The Ills. Kombináciu žánrov shoegaze, post-rock a math rock predviedli na Pohode aj minulý rok. Následne sa s perfektnými ohlasmi predstavili na Iceland Airwaves a dôležitých showcaseových podujatiach Eurosonic a Ment. Svojim vystúpením otvoria dianie na druhom najväčšom stagei. 

Takto pred rokom odohrali The Ills parádny koncert na Pohoda Párty v A4, následne vydali štvrtý album Ornamental or Mental a na minuloročnej Pohode si okrem návštevníkov získali aj hudobných profesionálov počas listening session. Odvtedy sú azda najskloňovanejšou slovenskou kapelou v zahraničí. V novembri naplnili kluby na Islande a začiatkom roka sa im to isté podarilo aj na Eurosonicu, kde ich bol podporiť aj náš Michal: „Vietor, dážď so snehom, vonku pred klubom dlhý rad, vnútri plno, na pódiu slovenskí The Ills. Perfektne odohratý koncert, po ňom opäť rad, tentoraz záujemcov o CD,“ opisuje vystúpenie. „Ešte pred pár rokmi sme dali nášmu stolnofutbalovému tímu na najväčšom showcaseovom festivale názov ‚Why there are not Slovak bands playing at Eurosonic?‘ (Prečo slovenské kapely nehrajú na Eurosonicu?)… Našťastie, názov už neplatí. Po minuloročných výborných koncertoch Fallgrapp a Walter Schnitzelsson odohrali vynikajúce koncerty The Ills. Je radosť pozerať, ako ich to baví, ako im to hrá, ako prirodzene komunikujú s publikom. Sú neprehliadnuteľní, hovorí sa o nich. Skvelá správa pre domácu scénu.“

V dobre rozbehnutom roku pokračovali na Mente, kde zaujali Kevina Colea z KEXP, ktorý ich skladbu 4:17 zaradil do svojho podcastu Song of the Day. V apríli ich čaká Illsane Tour a začiatkom júla ďalší koncert na Pohode. Vystúpenie pred Slowdive potešilo celú kapelu a najmä gitaristu The Ills Martina Isa Krajčíra: „Pri pohľade na moju potetovanú ruku je určite každému jasné, že všetko sa pre mňa začalo počúvaním Cocteau Twins, ale hneď po nich som objavil Slowdive. Skladbu Alison považujem za jeden z najväčších hitov shoegazeového obdobia a celý tento žáner mal obrovský vplyv aj na vznik The Ills. Hrať pred Slowdive, to je ako pochváliť sa rodičom niečím, čo som od nich hrdo zdedil. Tešíme sa na Pohodu, na náš koncert a aj na to, že po nás hrajú práve Slowdive a budeme si môcť ich koncert poriadne vychutnať. Lepší scenár si ani nemôžeme priať!“

Potvrdení umelci: Solange, alt-J, Ylvis, Birdy, Jake Bugg, Boys Noize Live, Future Islands, Rodrigo y Gabriela, Benjamin Clementine, Squarepusher, Mark Lanegan Band, Beardyman’s Dream Team, Slaves, The Thurston Moore Group, Austra, Sleaford Mods, Machinedrum, Dillon, Mykki Blanco, Beak>, Shobaleader One, TOMM¥ €A$H, TaxiWars, Salut c’est cool, Black Box Revelation, Acid Arab, Alice Phoebe Lou, Baloji, Les Amazones d’Afrique,Idles, C Duncan, Ho99o9, Elektro Guzzi presents Parade, Maya Belsitzman & Matan Ephrat, Auktyon, Baloji, Blow Trio, White Wine, Gallowstreet, La Mambanegra, The Hydrant, Egopusher, Resisters, Lass, Pixvae, FlaxFab, Bolo nás jedenásť – Milan Lasica & friends, Chiki liki tu-a, Polemic, Bez Ladu a Skladu, Katarína Máliková, Ghost of you, Kieslowski, Garage, Laura a její tygri, MCH Band, Chór vážskych muzikantov, Flow, The Wilderness a mnohí ďalší…

Zdroj: Pohoda Festival s. r. o.