Pohoda 2017: Ďalším potvrdeným menom Jake Bugg!

Ďalším menom 21. Pohody je veľký talent britskej scény, blues-rockový pesničkár Jake Bugg. Už dnes vyrážame do holandského Groningenu na Eurosonic, kde sa v stredu večer dozvieme mená víťazov European Festival Awards. Pohoda má rekordné 4 nominácie v TOP 10 shortlistoch: Best line-up, Best promoter, Best middle sized festival a v kategórii Award for excellence and passion, v ktorej je nominovaný Michal Kaščák.

JAKE BUGG

Stále len 22-ročný Jake Bugg má na konte tri albumy, pričom každý sa v predajnosti dostal do TOP 5 vo Veľkej Británii (debut bol dokonca jednotkou). Chytľavé indie-rockové skladby ovplyvnené bluesom hral na Glastonbury už ako 17-ročný. Získal NME Award, Q Award a Silver Clef Award a ďalších 11 prestížnych nominácií na ocenenia ako Mercury Prize, BRIT Awards či Ivor Novello Awards. Minulé leto vydal tretí album On My One, ktorého skladby, spolu s ďalšími staršími hitmi, zahrá aj na Pohode 2017.

Jake začal hrať na gitare ako 12-ročný. Ovplyvnený hudbou Dona McLeana, Oasis, Hendrixa, Casha či The Beatles začal v šestnástich skladať a hrávať vlastné veci. Už o rok neskôr si ho BBC vybrala na svoj BBC Introducing stage na Glastonbury 2011. K raketovému úspechu mu dopomohla aj celoštátna reklamná kampaň na pivo, v ktorej použili jeho skladbu „Country Song“. V tom čase podpísal zmluvu s vydavateľstvom Mercury Records a začal pracovať na debute, ktorý vydal v októbri 2012. Magazín Clash ho označil za predčasne zrelý talent, ktorý mieša retro folk so žeravými prvkami súčasnej rockovej hudby. Album Jake Bugg vystrelil na vrchol britského rebríčka a k dnešnému dňu je stále v stovke najpredávanejších UK albumov tejto dekády. V tom istom roku si ho vybral ako predskokana jeho vzor Noel Gallagher.

Na druhom albume Shnagri La s ním spolupracoval Rick Rubin či Chad Smith z Red Hot Chili Peppers. Jake si zahral na Pyramid Stage na Glastonbury 2013 a dočkal sa nominácií na Mercury Prize, Brit Awards, NME Awards či víťazstva v rámci Q Awards pre najlepšieho nováčika. V júli 2014 začal pracovať na treťom albume On My One. Album vyšiel v júli minulého roka a prináša častejšie pokusy o miešanie žánrov, no zároveň kladie dôraz na obľúbený blues. Rok 2015 bol pre Jakea mimoriadne úspešný aj čo sa týka osobných ocenení. Vo februári získal NME Award (Best Solo Artist) a v auguste Silver Clef Award (Best Male Artist). Jeho skladbu „Simple as This“ použili vo filme The Fault in Our Stars. Ďalšie pesničky boli použité vo filme The Giver či v seriáli Happy Valey. Okrem Later… with Jools Holland účinkoval aj v The Ellen DeGeneres Show, The Tonight Show s Jimmy Fallonom, Jimmy Kimmel Live!, Late Show with David Letterman a mnohých ďalších. Svoju hudobnú show predvedie začiatkom júla na 21. Pohode.

IDEME NA EUROSNIC, KDE SA DOZVIEME VÝSLEDKY EUROPEAN FESTIVAL AWARDS

V urorok ráno vyrážame na najväčší európsky showcaseový festival a konferenciu Eurosonic. Ten je prezentáciou nových hudobných talentov starého kontinentu, stretnutím hudobných profesionálov, a tiež prezentáciou aktuálnych trendov a zdieľaním inšpiratívnych myšlienok zo sveta hudby. Tím Pohody sa okrem toho zúčastní aj odovzdávania ocenení European Festival Awards 2016 (EFA) pre najlepšie festivaly uplynulého roka. Mimoriadne úspešný 20. ročník Pohody ocenili okrem odbornej poroty aj mnohí hlasujúci, vďaka čomu sme sa dočkali rekordného počtu umiestnení v shortlistoch EFA. Hudobní profesionáli ocenili Pohodu tromi nomináciami – v kategórii Best festival line up, Best promoter a Michal Kaščák sa dostal do shortlistu v kategórii Award for excellence and passion spolu s osobnosťami ako Damon Albarn (Gorilaz, Blur), Ruud Berends (šéf Eurosonicu) či Fruzsina Szép, (šéfka Lollapaloozy Berlín). Vďaka hlasom fanúšikov sme medzi desiatimi najlepšími stredne veľkými festivalmi v Európe za rok 2016.

„Toto je dobrá príležitosť povedať aj oficiálne, že naši fanúšikovia sú už 20 rokov jednoznační víťazi kategórie Best festival audience a to nielen podľa nás, počúvame to aj od mnohých umelcov, agentov, či promotérov z celého sveta. Ďakujeme, že nám opäť zabezpečili jednu z nominácií. Spolu s ich podporou si veľmi vážime aj hlasy hudobných profesionálov, takéto vyjadrenie rešpektu je pre nás mimoriadne cenné. Je to excelentný pocit, ktorý stupňuje našu vášeň v prípravách budúceho ročníka,“ zhodnotil tento úspech Michal Kaščák. Mená víťazov European Festival Awards sa dozvieme počas Eurosonicu 11. januára na galavečere v holandskom Groningene.

Na Eurosonicu aj The Ills v rámci programu ETEP

Okrem Pohody bude robiť na Eurosonicu dobré meno Slovensku kapela The Ills. Na najväčší showcaseový festival bola nominovaná Pohodou v rámci programu ETEP (European Talent Exchange Programme). Cieľom ETEP-u je podporiť výmenu dobrej hudby z jednotlivých krajín naprieč Európou. Pre umelcov ide o dobrý odrazový mostík a ľuďom ponúka rozšírenie hudobných obzorov. Festivaly majú zas možnosť objaviť kvalitných nádejných umelcov do svojho programu. The Ills sa v novembri ukázali v dobrom svetle na Iceland Airways. Začiatkom januára sa predvedú na Eurosonicu, ktorého sa zúčastňuje vyše 4000 hudobných profesionálov z celého sveta.

Ďakujeme za vašu priazeň a hlasy, držte nám palce.

cover-4

Zdroj: Pohoda