POCTA SLOBODE NA NÁDVORÍ.

Priestor  súčasnej  kultúry  v Trnave  aj  tento  rok  prejaví  poctu  slobode,  ktorá  je    v československej histórii spätá so 17. novembrom 1989. V novembri si budete môcť pozrieť a zamyslieť sa nad dvoma tematickými inštaláciami, ktoré budú umiestnené na Nádvorí.

Pri diele s názvom Dielo…nie je samozrejmosť? od Pavla Soukala a Lukáša Matejku môžeš opäť vytiahnuť kľúče a zažiť niečo z tých výnimočných udalostí. Nezvládneš to však sám, budeš sa musieť spojiť s ďaľšími ľuďmi, presne ako v novembri 89 – tom. Vaše spoločné štrnganie začne interaktívne vizuálne búranie múru projektovaného na Nádvorí. Odmenou za úsilie pri vizuálnom búraní bude odhalenie jedinečných fotografií z Nežnej revolúcie. Ktovie, možno tam spoznáš svojich rodičov, alebo seba pred tridsiatimi rokmi…

Druhá inštalácia nesie názov Slavobrána. Jej autorkou je lokálna umelkyňa Martina Chudá.

Dielo je prácou s dvoma ambivalentnými znakmi. Na jednej strane je to žiletkový drôt ako zábrana, evokujúca odňatie slobody – nielen v duchovnej, ale aj v telesnej rovine. Na strane druhej je to holubica ako symbol slobody a mieru. Spojenie dvoch protichodných symbolov vytvára absurdnú situáciu. S holubicou mieru podobne paradoxným spôsobom pracovala napríklad aj socialistická propaganda. V diele sa otvárajú ďalšie interpretácie – či už priamočiara obhajoba slobody a pacifizmu, alebo ironický odkaz na koncentračné tábory a známe heslo “Práca oslobodzuje”. Drôt je inštalovaný vo forme víťazného oblúka, popod ktorý sa dá prejsť.Je tu síce znemožnená jeho pôvodná funkcia bránenia v úteku či prekročeniu hranice, no chce to nemalú dávku odvahy prejsť tesne vedľa ostria žiletiek po metaforicky náročnej ceste, na konci ktorej sloboda víťazí. Odvážite sa aj vy prejsť Slávobránou slobody na Nádvorí?

Okrem jedinečných inštalácií si k 30. výročiu Nežnej revolúcie pripravilo Nádvorie v spolupráci s mestom Trnava, Divadlom Jána Palárika a Trnavským samosprávnym krajom bohatý program na 16. – 17. novembra 2019.

Viac sa dozviete na: https://www.facebook.com/events/554668058617764/

Zdroj: TS