Pevninu detstva nehľadajte na starých mapách. Vychádza totiž ďalšia vinylová reedícia Deža Ursinyho z dielne združenia Provisorium.

Po debutovom sólovom albume Provisorium spievanom v angličtine nadväzuje Ursiny spoluprácu s básnikom Ivanom Štrpkom, ktorý sa stane jeho stálym textárom a kamarátom. V roku 1978 vychádza ich prvý spoločný album Pevnina detstva, ktorý až na malú výnimku Štrpka otextuje celý (v úvodnej skladbe Vtáci zaznie aj krátky text Ursinyho ďalšieho kamaráta a spolužiaka z vysokej školy Dušana Mitanu). Ursiny prechádza takmer výlučne na tvorbu v slovenskom jazyku. 

Album vzniká za štyri dni, veľmi nenápadne a s nulovou pozornosťou médií v septembri 1977, ale Ursiny sa slovenčinou a novými hudobnými prostriedkami posúva do ďalšej hudobnej dimenzie. Veľmi vyzretý a stále prežívajúci odkaz zo šesťdesiatych rokov je posunutý ešte ďalej v zmysle progresívnej inštrumentácie a aranžmánov,  držiac krok so svetovými kapelami art- rocku sedemdesiatych rokov. 

Napriek tomu že nepatrí medzi Ursinyho najpopulárnejšie albumy, je akousi raritou medzi fanúšikmi tejto doby. Je to album pre “fajnšmekrov”, náročný na pozornosť, ale odmeňujúci sa so stálou intenzitou. 

Album má absolútne živelnú rytmiku, znejúcu vo všetkých polohách, a až šamanské perkusie, za čím stojí bubeník Cyril Zelenák a kongeniálny basák Anton Jaro. Jaro Filip hrá na všetkých možných klávesových nástrojoch od klavíra cez syntetizátory, čembalo až po rhodes. Výnimočne na albume nezaznie žiadna gitara, čo sa už pri inom Ursinyho albume nestane, ale naopak, už nikdy sa nestane, že by Ursinyho album doprevádzalo sláčikové kvarteto. Kvarteto Milana Tedludodáva tomuto albumu ešte väčšiu vážnosť, ktorá mu prináleží. To všetko korunuje pestro navrstvený Ursinyho spev. Pevina sa vynára!

Úplne nakoniec akoby ani nešlo o hudbu, akoby hudba mala iba slúžiť slovám. Slovám Ivana Štrpku. Na zadnej strane platne nájdete napísané:

Pevninu detstva nehľadajte na starých mapách.

Je v každom z nás.

Každé ráno precitáme na jej plodnom a premenlivom brehu.

Každé ráno narastá našimi krokmi.

A my rastieme tichou ozvenou tých krokov.

Cesty vedú pevninou detstva.

Nie sú to cesty späť.

Nie sú to cesty do stratených dní, do roja prvých spomienok.

Pevnina detstva rastie prítomnosťou ako nedozerná detská otázka.

Súvislosť medzi dieťaťom a pevninou je zjavná.

Na tejto platni možno počuť tiché detské kroky.

Detstvo je stále.

Premena trvá. 

Dežo Ursiny. Ivan Štrpka.

Album vychádza 4.10.2019 vo vydavateľstve Provisorium a v spolupráci Deadred Records, Starcastic RecordsVinyl Lab na vinylovej LP platni a dostupný je na oficiálnej webovej stránke hudobníka dezoursiny.rocks. Pôvodný dizajn obalu, ktorého autor je Jozef Pernecký, jemne graficky upravil jeho syn Samuel Pernecký. Distribúciu do obchodov zabezpečujú spoločnosti Wegart a Spinaker.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).

Dežo Ursiny – Pevnina detstva

Vydavateľ: Provisorium, o. z.
Dátum vydania: 4. október 2019
Formát:
12” vinyl, 140g, black
Katalógové číslo: PROV-4
Zoznam skladieb:

Strana A:
1. Vtáci
2. Ostrov

Strana B:
1. Privretými očami
2. Nové dieťa
3. Jedného dňa

Bio:

Dežo Ursiny je známy slovenský bigbeatový a art-rockový hudobník. Jeho hudobná kariéra je úzko spätá s básnikom Ivanom Štrpkom. Roky pôsobil aj v štúdiu krátkeho filmu. Venoval sa dokumentárnej filmovej tvorbe ako režisér, dramaturg, scenárista, bol autorom ich námetov a filmovej hudby. 

Spolupracoval s mnohými poprednými hudobníkmi ako Marián Varga, Jaro Filip, Andrej Šeban.  Je aj autorom hudby známeho muzikálu Neberte nám princeznú. Neskôr sa venoval aj dokumentárnym filmom zo sociálnej oblasti ako napr.  O rakovine a nádeji, Obrázky z výletu za plot blázinca, alebo Času je málo a voda stúpa.

https://www.dezoursiny.rocks/p/pevnina-detstva-lp
https://www.dezoursiny.rocks
https://www.deadred.sk
http://www.starcastic.cz
http://www.vinyl-lab.com
http://www.fpu.sk

Zdroj: TS