Petr Lüftner vzdáva hold akordeónu a predstavuje novú pieseň – Celebrity!

Po dvoch rokoch prichádza Petr Lüftner so svojou novou tvorbou a prvou lastovičkou z pripravovanej dosky je autorský song Celebrity, ktorý bol odpremiérovaný 21.5.2018 o 12.00 hodine. Poukazuje na súčasnú neresť, predovšetkým mladších ľudí, ktorí často žijú svojim imaginárnym obrazom, žijú pod akousi maskou a zabúdajú na to, čím naozaj sú.

Nový album začal vznikať opäť v štúdiu Good Day Records pod vedením Jiřího Maška v spolupráci s ešte nedávnym členom kapely Chinaski – producentem ONDŘEJOM ŠKOCHOM. 

Pesničkár s akordeónom

Petr Lüftner sa stal jediným českým hudobníkom, ktorý vo svojej krajine zastupuje a reprezentuje svetového výrobcu akordeónov Weltmeister.
„Jedným z mojich nových cieľov bolo predstaviť akordeón i mladšej generácii, ktorá má stále zafixované, že tento nástroj je niečo, čo patrí do krčmy, ale tak to nie je,“ – objasňuje svoj počin Petr Lüftner a pokračuje: „Keď sa povie pesničkár, mnohí si vybavia človiečika s gitarou. Lenže nemusí to tak byť vždy a ja sa snažím dokazovať, že rozťahovacia harmonika je neprávom opomínaný nástroj. Naviac, Ondrovi Škochovi sme pripravili celkom iný zvuk akordeónu, než sú ľudia zvyknutí počúvať, čo nebol úplne jednoduchý cieľ, ale myslím, že sa nám ho podarilo naplniť k maximálnej spokojnosti.“

Petr Lüftner – Celebrity

Z milovníka lesov sa stal pesničkár

Český spevák, muzikant, skladateľ, textár, jednoducho pesničkár, sa narodil 27. októbra 1988 v Ústí nad Labem. V súčasnosti pod vedením bývalého člena Chinaski Ondřejem Škochem, ako producentom, pripravuje svoje nové CD. Netúžil byť muzikantom na plný pracovný úväzok. Naopak, jeho snom boli lesy plné zvierat. A za tým si šiel. Vyštudoval Lesnícku a drevársku fakultu ČZU v Prahe, študoval lesníctvo v bavorskom Freisingu a niekoľkomesačnú prax získal vo Fínsku.

Já chci

Do Fínska si nechal poslať akordeón, aby mu nebolo smutno a začiatkom decembra 2012, keď sedel v meste Nokia napísal svoju prvú pesničku.
V auguste 2013, následne po vypustení videoklipu k svojej prvotine, bol pozvaný účinkovať na festival Labské léto, kde vystúpil pred Xindlom X, s ktorým sa dohovorili na spoločnom koncertovaní. Absolvoval s ním niekoľko turné. Pieseň Ty jsi to Ústí nečakane odštartovala Petrovu kariéru a bola vnímaná ako protest song. „Určite som neskladal protest song a dokonca v čase vzniku pesničky, ani netušil, čo to je,“ – spomína na vznik pesničky Petr. „Vlastne som ju urobil len tak pre zábavu, zavesil na youtube a prišli nečakané odozvy,  ponuka na spoluprácu s Xindlom X., všetko sa to zbehlo rýchlo, ale hoci som to neplánoval, som za to vďačný.“

Pieseň – Ty jsi to Ústí

V apríli 2016 Vyšla Petrovi prvá doska, ktorú produkoval Xindl X, s názvom „AŽ SE PŘÍŠTĚ NARODÍM“. Aktuálne sa chystajú nahrávať spoločný duet.

Zdroj: TS
Foto: Archív PL