Pálenčáreň Tour chce dostať country na piedestál!

Gelnica sa od minulého leta môže pochváliť jedinečným bluegrassovým a country mestečkom Pálenčáreň. Kedysi to bolo richtárske sídlo. Dnes sa tam sústreďujú hudobníci a fanúšikovia bluegrass, country a world music. Raz v mesiaci sa konajú koncerty. Po nich nasleduje jam session, ktorej sa zúčastňuje každý z prítomných muzikantov. Takéto vyvrcholenie má každá Pálenčáreň Tour.

S myšlienkou založiť bluegrassové a country mestečko prišiel fanúšik tejto hudby Gusto Hanzel. S dramaturgiou mu vypomáha Róbert „Robin“ Németh. „Oficiálne sme otvorili 17. septembra 2011. Zavolali sme viacerých hudobníkov aj skupiny ako NC Expres,“ hovorí Róbert Németh. V októbri sa predstavil Slávek Hanzlík s Petrom Szabadosom a v januári Jonathan Maness & Cauldron Mountain. Pálenčáreň má dokonca svoju domácu skupinu. Volá sa Druhé tváre a na scéne funguje s prestávkami od deväťdesiatych rokov.

Palencaren

Novinkou v roku 2012 je rozšírené Pálenčáreň Tour pre každú skupinu, ktorá sa v Gelnici predstaví. „Aby sa skupinám oplatilo prísť k nám na Východ, prišli sme s myšlienkou turné pre tieto skupiny. V jednom týždni sa skupina predstaví v piatich slovenských mestách,“ vysvetľuje R. Németh. Po koncertoch v Bratislave, Handlovej, Brezne a Košiciach zakončí skupina svoju púť koncertom spojeným s jam session práve v Pálenčárni. „Hrať takúto hudbu je technicky náročné. Práve na týchto jam sessions ti muzikanti ukážu svoju techniku a takisto vznikajú nové hudobné priateľstvá,“ dodáva Róbert Németh.

V sobotu ukončila svoje Pálenčáreň Tour česká skupina Tři Tílka. Skupina sa predstavila v piatich slovenských mestách. Počas turné odzneli pesničky ako Tři Tílka vychádzajú z bluegrassu, ale ich hudba uteká miestami k jazzu či world music. Ako hosť sa s nimi predstavil uznávaný slovenský hráč na dobro Peter Szabados. „Super myšlienka, fajn zážitok. Už len si priať, aby bolo viac takýchto ľudí, ktorí sa pustia do takejto náročnej práce,“ povedal mandolinista Peter Vorbel. Folková a country hudba patrí na Slovensku k menšinovým žánrom. V Čechách má táto hudba silnejšie korene. „Na Slovensku sa ku country dostalo veľa ľudí vďaka Alanovi Mušekovi. Všetci si žijú svojim tichým muzikantským životom. Treba týchto muzikantov vyzdvihnúť a pomôcť tak celému žánru. To je našim cieľom,“ organizátor Pálenčáreň Tour Gusto Hanzel.

Na leto sa pripravujú muzikantské workshopy. Pálenčáreň je k dispozícii všetkým muzikantom a skupinám, ktoré majú chuť absolvovať sústredenie v inšpiratívnom prostredí a takisto tu môžu nahrávať svoj album. Vždy počas tretieho septembrového víkendu bude Pálenčáreň dejiskom veľkého country a bluegrassového festivalu. Kluby, ktoré majú záujem o Pálenčáreň Tour môžu organizátorov kontaktovať prostredníctvom kontaktu na webstránke.

viac na www.bluegrasscountry.sk

Zdroj: Edo Kopček, PR manažér Pálenčárne
Publikoval: Redakcia GREGI:NET