Otvorenie výstavy Príbehy 20. storočia v Lučenci!

Výstava Príbehy 20. storočia pokračuje po turbulenciách v Rimavskej Sobote vo svojej púti po Sloven- sku. Tentokrát dorazí do mesta Lučenec, kde budú od pondelka 30. júla 2018 Príbehy 20. storočia nainštalované pred budovou Divadla B. S. Timravy. Podujatie sa uskutoční v rámci sprievodného programu Dní mesta Lučenec. Vďaka úsiliu a ochote spoluorganizátorov výstavy: občianskeho združenia YOUNG FOLKS LC a predstaviteľov mesta Lučenec, ju okoloidúci budú mať možnosť preskúmať do nedele 26. augusta 2018, kedy z Lučenca výstava opäť poputuje ďalej do Revúcej.

Expozícia zachytáva formou krátkych citátov príbehy obyčajných občanov, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa. Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci budú môcť zoznámiť s príbehmi štrnástich ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži. Patrí k nim aj príbeh vojenského pilota, plukovníka Imricha Gablecha (1915 – 2016), ktorý so skupinou letcov uletel z územia niekdajšieho Slovenského štátu, aby spoločne bojovali proti nacistom. Ďalší z panelov patrí napríklad Valérii Slezákovej (1923), ktorá prežila koncentračné tábory v Osvienčime a Birkenau, či Štefánii Lorándovej (1919 – 2012), ktorá výrobou falošných dokladov zachránila stovky ľudí.

Výstava zároveň motivuje ľudí, ktorých krátke citáty týchto osobností zaujmú, aby si vyhľadali ich kompletné príbehy spracované dokumentaristami Post Bellum SK z pohodlia domova v elektronickej databáze Post Bellum www.memoryofnations.eu. Nájdu tam i stovky ďalších podobných osudov, písaných pohnutými dejinami 20. storočia. Výstava si tak kladie za cieľ snahu prebudiť záujem o našu spoločnú históriu skrz výpovede priamych svedkov čias totalitných režimov.

Všetky príbehy boli zaznamenané v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK.

„Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková.

„Po problémoch, ktorým čelila výstava a organizátori v Rimavskej Sobote, sme považovali za správne vyjadriť priateľské gesto a tomuto projektu dať podporu. Sme radi, že môžeme v Lučenci túto výstavu hostiť a veríme, že všetci Lučenčania si ju so záujmom prezrú a oboznámia sa s minulosťou práve cez výpovede konkrétnych ľudí, ktorí prežili totalitné režimy na vlastnej koži,“ dodáva za občianske združenie YOUNG FOLKS LC hlavný koordinátor Ivan Siláči.

Výstava je realizovaná v projekte „Bez pamäti niet identity“, ktorý ako hlavný partner podporil z ve- rejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Miesta expozície:       Pred budovou Divadla B. S. Timravy, Námestie republiky 5, 984 01 Lučenec
Trvanie výstavy:                 30. júl – 26. august 2018

Zdroj: TS