Oslavujeme 100 rokov Jiřího Šlitra – autora piesní, ktoré nikdy nezostárnu

Vo štvrtok 15. februára 2024 si pripomenieme 100. výročie narodenia Jiřího Šlitra – jedného z najvýznamnejších zakladateľov českej modernej populárnej hudby.

Pred svojím predčasným úmrtím počas Vianoc 1969 vložil Jiří Šlitr do českého umeleckého prostredia svoju večnú stopu. Tento legendárny umelec vynikal v každom odbore, ktorému sa počas svojho života venoval: pôsobil ako kresliar, karikaturista, ilustrátor a scénograf, hudobník, skladateľ, spevák, autor i herec. Prvýkrát vystúpil ako herec a spevák v relácii Jonáš a tingltangl, kedy na scénu priniesol originálny prototyp zachmúreného komika v trakoch a s pinčom (pánsky klobúk s okrúhlym vrškom, ktorý sa zrodil v roku 1849 v Londýne) na hlave. Vo dvojici s Jiřím Suchým vytvorili jedinečný autorský tím, ktorý patrí k vrcholom českej divadelnej a hudobnej kultúry minulého storočia.

Vydavateľstvo Supraphon pripravuje pre priaznivcov tohto nezabudnuteľného autora LP platňu s názvom Jiří Šlitr stoletý s podtitulom Nejlepší písně. Novinka obsahuje 14 piesní z najslávnejšej éry Divadla Semafor (1960–1965). Všetky tieto hity s nezameniteľnými textami Jiřího Suchého najvýraznešie charakterizujú Šlitrov význam pre českú populárnu hudbu. Album vychádza v piatok 2. februára.

Jiří Šlitr sa narodil pred sto rokmi, 15. februára 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. Bol nadaným klaviristom, skladateľom, spevákom, hercom a výtvarníkom. Spolu s Jiřím Suchým založil v roku 1959 Divadlo Semafor, kde sa podieľal na vzniku množstva populárnych piesní a hier, ktoré ovplyvnili vývoj českej populárnej hudby, štýl hudobných divadiel a divadiel tzv. malých foriem. Medzi najznámejšie hry spojené s Jiřím Šlitrom patria Člověk z půdy, Jonáš a tingltangl, Dobře placená procházka, Ďábel z Vinohrad, či Poslední štace. Jiří Šlitr tiež účinkoval vo filmoch a skladal filmovú hudbu (Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu). Okrem toho sa venoval i kresleniu a maľovaniu, jeho obrazy a ilustrácie boli vystavované v Československu i v zahraničí a vyšli i knižne. Jiří Šlitr zomrel tragicky pred bezmála 55 rokmi 26. decembra 1969 v Prahe. Jeho hrob sa nachádza na Vinohradskom cintoríne. V roku 2005 mu bola udelená medaila za zásluhy 1. stupňa in memoriam. Jeho dielo je stále živé a obľúbené u mnohých generácií divákov a poslucháčov. Piesne autorskej dvojice Šlitr & Suchý trvalo patria do zlatého fondu českej populárnej hudby. V roku 2024 sa uskutočnia rôzne podujatia a výstavy, ktoré pripomenú 100. narodeniny Jiřího Šlitra a oslávia jeho nezabudnuteľný talent a humor.

Výber z podujatí / projektov pri príležitosti 100. výročia narodenia Jiřího Šlitra:
2.2. / vydanie albumu JIŘÍ ŠLITR STOLETÝ / Supraphon
15.2. / 19:00 / ŠLI TŘI ŠLITŘI – premiéra; Divadlo Semafor
19.2. / 19:00 / ĎÁBEL Z VINOHRAD: JIŘÍ ŠLITR – 100 LET; Royal Theatre

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=KyIIAky0QrE
ALBUM: https://www.supraphonline.cz/album/789191-jiri-slitr-stolety-nejlepsi-pisne/lp

Zdroj: TS