Ore Pole v októbri: Parov Stelar, Belleruche aj Čokovoko!

Electroswingová úderka Parov Stelar Band, bluesovo-triphopoví Belleruche aj alternatívne hiphopové dievčenské duo Čokovoko – tak vyzerá októbrový program koncertov agentúry Ore Pole. Parov Stelar Band zahrajú 24. októbra v bratislavskom Majestic Music Clube, britskí Belleruche o dva dni nato v Kultúrnom centre Dunaj, a na rovnakom mieste sa už 15. októbra predstavia aj Čokovoko.

Predpredaj vstupeniek na všetky tri koncerty bol už spustený, pričom prebieha výlučne prostredníctvom internetovej stránky www.orepole.sk. Na Belleruche sú momentálne v predaji pätnásťeurové vstupenky, na Parov Stelar Band je k dispozícii už len 200 posledných lístkov po 19 euro, pričom na mieste už vstupenky s najvyššou pravdepodobnosťou nebudú.

Za súborom Parov Stelar Band, ktorý dobyl srdcia slovenských fanúšikov na minuloročnom festivale Grape, stojí laptopový mág z rakúskeho Linzu Marcus Füreder. Začínal ako DJ Plasma, v roku 2005 si zmenil meno, pribral živú kapelu a postupne sa s ňou vypracoval na jednu z najcenenejších svetových hviezd na poli elektronickej hudby.

Parov Stelar je považovaný za zakladateľa štýlu známeho ako electroswing, ktorý kombinuje house, electro či drum n bass so swingom a jazzom 20. až 40. rokov minulého storočia. Na jediné tohtoročné vystúpenie na Slovensku privezie Parov Stelar koncom októbra do Bratislavy ostrieľaných hudobníkov vrátane saxofonistu známeho pod menom Max the Sax, či speváčky Beate Baumgartner, ktorá je podľa niektorých recenzentov nositeľkou jedného z najzaujímavejších hlasov na poli moderného soulu a funku.

Parov Stelar Band odohrajú svoj koncert podľa potvrdeného line-upu medzi pol jedenástou a dvanástou. Ešte pred nimi budeme môcť vidieť kapelu Nu Folder pod vedením Petra Lipu mladšieho. Môžeme sa tešiť na mix elektroniky s jazzovou improvizáciou a soulovým spevom, žánorovo blízky kultovému mníchovskému vydavateľstvu Compost Records.

Belleruche

Komu nebude stačiť electroswing v podaní Parov Stelar Band, môže si zatancovať aj na vystúpení pražského DJ-a Mackieho Messera, ktorý sa venuje podobnému štýlu, a nemal by si nechať ujsť ani sety Malalata Sound System a Gadja.CZ.

Len dva dni po Parov Stelar Band zažije Bratislava koncert ďalšej aktuálnej zahraničnej hviezdy podobného hudobného razenia – 26. októbra sa môžeme tešiť na britské trio Belleruche, ktoré vo svojej tvorbe kombinuje elektroniku, soul, funk, blues aj hiphop. Skupina, ktorá vznikla v roku 2005 v Londýne, bola pôvodne prirovnávaná najmä k triphopovým Portishead či elektro-folkovým Lamb, no postupne sa prepracovala k osobitému zvuku niekde na pomedzí „zremixovaného bluesu“ a elektroniky na spôsob Moloka, s ktorým ju spája aj veľmi príbuzný hlasový prejav speváčky Kathrin deBoer.

Belleruche majú za sebou tri dlhohrajúce platne, z ktorých hneď tá prvá z roku 2007 sa stala najpredávanejším debutom značky True Thoughts, vydávajúcej okrem iných aj interpretov ako Bonobo, Quantic či Alice Russell. Na svojom premiérovom bratislavskom koncerte predstavia Belleruche najnovší album 270 stories, na ktorom sa kapela podľa britskej BBC prezentuje „punkovejším a drsnejším zvukom“ a znie „ako keby sa vo výťahu zasekli Sarah Vaughan, Django Reinhardt a Cut Chemist s ruským pivom a samplerom“.

Predskokanom Belleruche na ich októbrovom koncerte v Bratislave bude rakúske duo My Name Is Music. Na Slovensku zatiaľ pomerne neznámy súbor je novou senzáciou nezávislej scény u našich južných susedov a patrí k miláčikom kultového rádia FM4. Viedenskú kapelu prirovnávajú najčastejšie k Ting Tings, The Kills či White Stripes, s ktorými ich viaže nielen podobné minimalistické nástrojové obsadenie (gitara, bicie, spev), ale aj punková dravosť a originalita.

Októbrový koncertný program agentúry Ore Pole odšartujú už v sobotu 15. spoločným vystúpením v KC Dunaj brnenské divožienky Čokovoko a slovenské duo Hudák & Bene. V oboch prípadoch ide o projekty, ktoré vzišli z hiphopu, berú však tento štýl s nadhľadom a popri presne trafených rýmoch v ich tvorbe dominuje humor.

Zdroj: Agentura Ore Pole
Publikoval: Redakcia GREGI.NET