OPUS vydal Pavlovi Hammelovi k jeho životnému jubileu reedíciu albumu Pavol Hammel ›Prúdy‹

Pavol Hammel ›Prúdy‹ je druhý vydaný album slovenskej hudobnej legendy a jeho celoživotnej sprievodnej skupiny.

Album pôvodne vyšiel v roku 1970 a Hammel na ňom predstavil novú zostavu Prúdov so supertalentovaným gitaristom a skladateľom, vtedy 17-ročným Františkom Griglákom. Autorsky sa na albume podieľali v hudobnej zložke predovšetkým Hammel a Griglák, pričom autormi väčšiny textov sú Kamil Peteraj a Boris Filan, ktorí s Hammelom spolupracovali počas celej jeho hudobnej kariéry. Výsledkom ich vtedajšej spolupráce sú dnes už legendárne piesne Kráľ slnečných hodín, V záhrade ružového zámku, Medulienka, ktorá sa na album ani nedostala a ďalšie.

„Tento album vznikal za dvojnásobne pohnutých okolností. Už som mal hotový a k vydaniu pripravený album Pokoj vám (1969), ale neprešiel cez schvaľovací proces pre prílišný pesimizmus textov,  odrážajúcich situáciu v okupovanej krajine. Skupina Prúdy sa rozpadla, názov mi ako spevákovi zostal a Marian Varga si založil Collegium Musicum. Mal som šťastie a oslovil som na spoluprácu mimoriadne talentovaného gitaristu a skladateľa Františka  Grigláka. Podarilo sa nám v krátkom termíne zostaviť novú skupinu a nahrať silnú kolekciu piesní, aj keď žánrovo trochu rozhodených ako napr.Princezná zlatovláska, Koče plné ruží, Stromy, Abraka dabraka, ktoré doteraz hrávam a už teraz sa teším na budúcoročné turné skupiny Prúdy , kde odohráme výber toho najlepšieho, čo skupina vytvorila a nahrala počas 54 ročnej existencie,“ vyjadril sa spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent Pavol Hammel, ktorý 7. decembra 2023 bude oslavovať svoje životné jubileum 75 rokov.

Zatiaľ potvrdené koncerty skupiny Prúdy: 29.7.2024 –  Pezinok / Zámok Šimák a 6.9.2024 –  Dunajská Lužná / futbalové ihrisko.

Skupina PRÚDY s ktorou Hammel nahral album – Pavol Hammel (sólový spev, gitara), František Griglák (elektrická gitara, klávesové nástroje), Alexander Filo (basová gitara), Anton Kuruc (bicie nástroje)

Zoznam piesní na albume:

 1. A1 ABRAKA DABRAKA
 2. A2 NERAĎ MI, PROSÍM ŤA
 3. A3 LÚČNY DOM
 4. A4 TAK MI JE DOBRE
 5. A5 BALADUŠKA
 6. A6 PIESEŇ PRE NIKOHO
 7. A7 KOČE PLNÉ RUŽÍ
 8. B1 MECHANICKÁ BÁBIKA
 9. B2 KRÁĽ SLNEČNÝCH HODÍN
 10. B3 HERMÍNA
 11. B4 PRINCEZNÁ ZLATOVLÁSKA
 12. B5 SEN
 13. B6 V ZÁHRADE RUŽOVÉHO ZÁMKU
 14. B7 STROMY

Zdroj: TS
Foto: Prúdov + malé fotky PH (archív PH ), fotka Hammel Portret (archív Opus)