ONE DAY JAZZ festival v intenzite Mezzoforte

ONE DAY JAZZ festival už pätnásť rokov povoláva na slovenské pódiá svetových umelcov a prepája ich s domácou scénou. Podujatie prerástlo rámec domovskej krajiny a dnes patrí k etablovaným a prestížnym značkám aj v zahraničí.

ONE DAY JAZZ festival je súčasťou európskej scény už pätnásť rokov a svoje narodeniny sa chystá pripomenúť adekvátnym spôsobom. Oslavy budú kulminovať od polovice júna a narodeninovou špecialitou je expanzia do krajín Vyšehradskej štvorky. Podujatie netradične odštartuje dvojica koncertov v metropolách našich južných a západných susedov: v utorok 13. júna v Budapest Jazz Clube a v stredu 14. júna v pražskom Lucerna Music Bare. Hlavným gratulantom bude legendárna jazzfunková zostava Mezzoforte, ktorá minulý rok oslávila 45 rokov existencie. V budapeštianskom klube sa k nej pripojí Aron Hodek & The Pocket Crew s excelentným 11-ročným basgitaristom a producentom Aronom Hodekom a hosťom pražského koncertu bude multižánrové trio minus123minut gitaristu Zdeňka Bínu.

Prepojenie ONE DAY JAZZ festivalu s Bratislavským kultúrnym letom bude naozaj výrazné a Bratislavčania, ako aj ostatní návštevníci hlavného mesta, ho zažijú v novej intenzite. Vo štvrtok 15. júna roztancujú bratislavské Hlavné námestie priekopníci európskych fusion-funkových smerovaní Mezzoforte, ktorí hitom Garden Party pobláznili v polovici 80. rokov svetovú klubovú scénu. Islandskí majstri sa predstavia v špeciálnej zostave, ktorej súčasťou je aj slovenský bubeník Martin Valihora. „Zakladajúci člen Gulli Briem sa rozhodol opustiť Mezzoforte a naplno sa venovať sólovej kariére,“ uvádza kapela na svojej webstránke. „Prajeme mu všetko najlepšie a ďakujeme za dlhoročné priateľstvo a plodnú spoluprácu.

Martin Valihora už s islandskou legendou príležitostne spolupracoval od roku 2014 a teraz sa predstaví na všetkých piatich stredoeurópskych koncertoch kapely. Po Budapešti, Prahe a Bratislave sa totiž severskí gratulanti presunú v piatok 16. júna do Blue Note Jazz and Music Club v Novom Meste nad Váhom a v nedeľu 18. júna sa bude oslavovať v priestoroch Historickej radnice v Košiciach. Oba koncerty podporia aj ďalší umelci: v klube Blue Note to bude medzinárodný projekt LASER SIGHTS rešpektovaného bubeníka a skladateľa Mattiu Müllera a v Košiciach fusion zoskupenie Cha Bud!

Bratislavské kultúrne leto otvoria spolu s Mezzoforte aj Lukáš Oravec Orchestra. Špičkoví českí, slovenskí a maďarskí jazzmani uvedú spolu s nemeckým dirigentom Pavlom Klimashevským svoju aktuálnu nahrávku The Sun. Dozvukom bude jam session párty v .klube pod lampou na Partizánskej ulici. Jubilejný ročník festivalu bude v Bratislave pokračovať od štvrtka 29. júna do nedele 23. júla a narodeninovým prídavkom bude špeciálny jesenný koncert v stredu 15. novembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu: zaznie premiéra nového „nadupaného“ projektu Hiromi’s Sonicwonder. Pätnásty ročník ONE DAY JAZZ festivalu 2023 bude naozaj exkluzívnou celoročnou oslavou, ktorá navyše v rámci satelitných podujatí v Budapešti a v Prahe presiahne hranice Slovenska. Jednoducho – párty, na ktorej nesmiete chýbať!

ONE DAY JAZZ festival 2023

Ut  13. 6. – Budapest Jazz Club, Budapešť
Mezzoforte (IS) / Aron Hodek & The Pocket Crew (SK)

St  14. 6. – Lucerna Music Bar, Praha
Mezzoforte (IS) / minus123minut (CZ/SWE/SK)

Št  15. 6. – Hlavné námestie, Bratislava – Otvorenie Kultúrneho leta BKIS
Mezzoforte (IS) / Lukáš Oravec Orchestra (SK/CZ/HU)
.klub pod lampou – Jam Session After Party

Pi  16. 6. – Blue Note Jazz and Music Club, Nové Mesto nad Váhom
Mezzoforte (IS) / Mattia Müller Presents Laser Sights (SK/USA/IL/DO)

Ne  18. 6. – Historická radnica, Košice
Mezzoforte (IS) / Cha-Bud (SK)

Št  29. 6. – V-klub, Bratislava
Tribute to FEDOR FREŠO: Peter Lipa Band (SK) / B.F.K. (SK)

Po  3. 7. – Koncertná sieň Klarisky, Bratislava
Alan Bartuš Trio feat Gregory Hutchinson (SK/USA)
Klub Lampa Jam session after party  – Gabo Jonas Trio

Ut  4. 7. – Mestský hrad Kremnica
Immanuel Wilkins Quartet (USA)
Mária Reháková Topoľana (SK/GB)
.klub pod lampou, Bratislava – Jam Session After Party

St  5. 7. – Stará radnica, Bratislava
Immanuel Wilkins Quartet (USA) + Masterclass Konzervatorium v Bratislave 2pm  
Eugen Vizváry Saturnus (SK/CZ)
Klub Pod Lampou Jam Session – Gabo Jonas Trio

Št  6. 7. – Záhrada Domu Albrechtovcov, Bratislava
Lash & Grey (SK)
Bon Bon Jazz Bar – Jam session Party

Ne  9. 7. – Stará radnica, Bratislava
Waking Vision (USA/SK)
Pink Whale – Jam Session After Party – Mattia Muller Band/SK

Ut  11. 7. – Košice
Waking Vision (USA/SK)

St  12. 7. – Vodný hrad Hronsek
Waking Vision (USA/SK)

Ne  23. 7. – Stará radnica, Bratislava
Ngulmiya (AUS/SK)

St  15. 11. – Slovenský rozhlas, Bratislava
Hiromi’s Sonicwonder (JAP/USA)

Viac informácií na www.onedayjazz.sk
FB: https://www.facebook.com/onedayjazzfestival

Hlavným partnerom festivalu je Tipos. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporom umenia. Festival sa môže uskutočniť aj vďaka finančnej podpore z Nadácie SPP.

Zdroj: TS