Nový film Petra Kerekesa Cenzorka bude mať svetovú premiéru na prestížnom festivale v Benátkach.

Šesť rokov strávil návštevami a nakrúcaním v ukrajinskej ženskej väznici. A svojim novým filmom zaujal jeden z najoceňovanejších slovenských režisérov Peter Kerekes medzinárodnú scénu. Jeho Cenzorka bude mať svetovú premiéru na prestížnom filmovom festivale v Benátkach, ktorého 78. ročník sa uskutoční od 1. do 11. septembra 2021. Snímka sa predstaví v súťažnej sekcii Orizzonti, porote bude predsedať oscarová nominantka, uznávaná bosnianska režisérka Jasmila Žbanić.

„Z mnohých príbehov žien v Kolónii 74 ma inšpiroval najväčšmi príbeh Lesji, ktorá zabila svojho muža zo žiarlivosti a do väzenia prišla už tehotná. Jej pôrodom sa začína film,“ hovorí režisér Peter Kerekes.

Lesja si odpykáva sedemročný trest odňatia slobody v jednej z odeských ženských väzníc na Ukrajine. Práve porodila svoje prvé dieťa a stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien: spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň.

Kým si postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú dozorkyne. A pokiaľ väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci. 

Hoci takmer všetky protagonistky hrajú seba samé, nový film Petra Kerekesa nie je dokumentárny. „Snažili sme sa k väzenkyniam priblížiť čo najviac, nakrúcali sme nielen ich, ale aj s nimi,“ vysvetľuje režisér. „Prial som si, aby sa film stal kolektívnou autentickou spoveďou odsúdených matiek, nielen prostredníctvom rozhovorov s ich skutočnou dozorkyňou a spovedníčkou v jednom, Irinou, ale aj prostredníctvom situácií, ktoré vo filme zachytávame bez slov –  chvíľ samoty, keď im vezmú deti a ony bezmyšlienkovite dojedajú narodeninovú tortu, alebo aj krátkych zábleskov šťastných chvíľ, keď zabudnú na to, že sú vo väzení,“ opisuje Peter Kerekes. Do úlohy Lesji obsadil profesionálnu herečku, Ukrajinku Marinu Klimovu.

Snímka už počas realizácie získala ocenenia Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2017 a o rok neskôr zvíťazila ako Najlepší projekt na MFF Odesa. Film vznikol v koprodukcii Slovenska, Česka a Ukrajiny. Scenár spoločne napísali Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes, za kamerou stál Martin Kollar.

Cenzorka sa do slovenských kín dostane na jeseň 2021 vďaka distribučnej spoločnosti Filmtopia.

Informáciu zverejnili na dnešnej tlačovej konferencii streamovanej naživo na oficiálnej stránke Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach: https://www.labiennale.org/en/news/venezia-78-online-presentation

Realizáciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR, Eurimages, Statní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry Ukrajiny.

Názov slovenský Cenzorka Názov anglický 107 Mothers Krajiny pôvodu SK, CZ, UA Rok výroby 2021 Minutáž90 min. Žáner dráma

Réžia Peter Kerekes Námet Ivan Ostrochovský Scenár Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes Kamera Martin KollarStrih Martin Piga, Thomas Ernst Hudba Lucia Chuťková Zvuk Tobiáš Potočný Kostýmy Katarína Hollá, Polina Karcheva Masky Katerina Dubčak

Producenti Ivan Ostrochovský Výkonní producenti: Albert Malinovský, Katarína Tomková Koproducenti Ivana Kurincová, Jiří Konečný, Denis Ivanov, Peter Kerekes, Vít Klusák, Filip Remunda Vedúci nakrúcania Albert Malinovský, Dagmar Šperlová, Katya Lachina

Produkcia Punkchart films (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), endorfilm (CZ), Arthouse Traffic (UA), Peter Kerekes (SK), Hypermarket Film (CZ)

Podpora Audiovizuálny fond (SK), Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (SK), Eurimages (EU), Státní fond kinematografie (CZ), Ministerstvo kultúry Ukrajiny (UA)

Projekt sa zúčastnil platforiem
Works in Progress / MFF Karlovy Vary 2017: Cena Works in Progress
Works in Progress / MFF Odesa 2018: Najlepší projekt

Zdroj: TS