Nový dokumentárny cyklus Fetiše Nežnej revolúcie.

„Kto nepoznal neslobodu, nevie celkom presne, čo to je sloboda. Sloboda je niečo veľmi prirodzené. Sloboda je ako vzduch, ktorý dýchame. Je to normálne. Ani sa nepozastavujeme nad tým, že by to hádam mohlo byť aj nejako inak. Až do chvíle, kým vám niekto nezastaví prívod vzduchu. A potom zistíte, čo je sloboda.“  Slová Milana Kňažka zaznejú v novom dokumentárnom cykle Fetiše Nežnej revolúcie, ktorý, ako už názov napovedá, nadväzuje na populárny seriál Fetiše socializmu. RTVS ho bude vysielať od 17. októbra na Jednotke.

Tvorcovia sa v piatich 26 minútových filmoch zamerali na vyrozprávanie zásadných udalostí novembra 1989 cez symboly, heslá, miesta či módu. „Nežná revolúcia bola, či chceme alebo nie, prvý pilier vznikajúceho nového marketingu a slobodnej reklamy,“ vysvetľuje autor námetu a režisér Róbert Šveda. „Bola plná symbolov, odznakov, hesiel a najmä plagátov v uliciach, na ktoré sa chodilo dívať obrovské množstvo ľudí ako do galérie.“

Revolúcia nezmenila len atmosféru v uliciach, ale najmä premýšľanie ľudí. Dodávala im nádej a odvahu. Veľkou zmenou prechádzali médiá. Počas dvadsiatich rokov mali novinári len obmedzený priestor. Zrazu mohli hovoriť svoj názor. „Akokoľvek neuveriteľne to znie, pre mnohých to bolo náročné,“ hovorí Róbert Šveda, ktorý sa okrem námetu podieľal aj na vytvorení jednej z častí dokumentárneho cyklu. Na spoluprácu pri výrobe ďalších filmov oslovil dokumentaristky Miriam Petráňovú, Vladislavy Sárkány, Luciu Kašovú a režiséra Dominika Jursu.

Pre Róberta Švedu bolo zaujímavé rozprávať sa s ľuďmi, ktorí našli v sebe odvahu a zorganizovali 16. novembra v Bratislave študentskú demonštráciu. „Protestovali proti vtedajšiemu návrhu vysokoškolského zákona a za akademickú slobodu. Nebáli sa skandovať heslá typu: Slobodu slova! Chceme školy pre všetkých! Treba si uvedomiť, že za to mohli byť vylúčení zo školy. Mohli si úplne zničiť budúcnosť. No namiesto toho ju vytvorili pre všetkých vďaka udalostiam, ktoré sa na druhý deň odohrali v Prahe. Aj keď ich prvotným cieľom nebolo zmeniť režim.“  

Aká bola atmosféra v revolučných dňoch na školách? Ako sa šírili informácie bez mobilov, internetu a médií? Kde sa revolúcia pripravovala? A kde sa konala? Aké boli jej symboly či heslá? Nielen na tieto otázky odpovie nový dokumentárny cyklus Fetiše Nežnej revolúcie, ktorý vzniká v štúdiu producentky Ivici Barabášovej K2 Production v koprodukcii s RTVS. Vo filmoch sa striedajú výpovede ľudí s archívnymi zábermi. Tie sú oživené animáciami z dielne Ové Pictures. Výrobu dokumentárneho cyklu Fetiše Nežnej revolúcie podporil Audiovizuálny fond. 

Názov: Fetiše Nežnej revolúcie
Producenti: K2 Production, RTVS
Žáner: Cyklus dokumentárnych filmov
Počet epizód a minutáž: 5 x 26 minút
Premiéra prvej časti: 17. október 2019 na Jednotke
Námet: Róbert Šveda
Scenár a réžia: Vladislava Sarkány, Lucia Kašová, Dominik Jursa, Róbert Šveda, Miriam Petráňová
Názvy častí: Kreativita revolúcie; Rovnošata revolúcie; Cesty revolúcie; Škola, základ revolúcie; Genius loci   

Zdroj: TS