Novinka Clarinet Factory Meadows vychází již tento pátek 3. 3.

Už tento pátek 3. března vydají Clarinet Factory u belgického vydavatelství homerecords.be nové řadové album Meadows. Mezinárodně respektovaný ansámbl představí několik skladeb z novinky ve čtvrtek 2. března na in-store koncertě v pražské prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17, kde bude album také poprvé v prodeji. Návštěvníci in-store koncertu budou navíc moci zakusit virtuální realitu v podobě prezentace nového 360° klipu ke skladbě Hikari. Pražský křest je v plánu na 31. března v JazzDocku.

„S nápadem natočit 360° klip přišel Jindřich Trapl z XLABu, s nímž již 15 let pracujeme na vizualizacích našich koncertů. No a jelikož jsme se právě chystali s VerTeDance a představením Korekce do velmi fotogenického Japonska, volba padla na Hikari, píseň Japonskem a japonštinou inspirovanou,“ vysvětluje kapelník Jindřich Pavliš a dodává: Stali jsme se vlastně pokusnými králíky XLABu, jelikož jsme sbírali úplně první materiály a učili se, co kamera a 360° video vlastně umí a neumí. Vznikla jakási iluze rozšířené reality, tedy to, co si představujeme, že nás brzy čeká, až si všichni pořídíme ty ‚obyčejné brýle‘, co nám budou realitu doplňovat o užitečné informace, nebo třeba jen o zábavu tak, jak jsme to zkusili my v podobě létajících 3D objektů.“

Inspirace Japonskem ale není zdaleka jediná, která je na albu patrná. Velmi zajímavá je mimo jiné práce Clarinet Factory s folkovými prvky v podobě spolupráce se souborem Grunik a hráčkou na tzv. koncovku Annou Ficelovou či tzv. field recordings, které má pro změnu na svědomí Joe Acheson z britských Hidden Orchestra. Zapomínat nemůžeme ani na bubeníka Dana Šoltise z Vertigo Quintet, jenž dodává vybraným skladbám zajímavou dynamiku. 

Díky všem zmíněným pak album působí jako přirozeně kompaktní celek s velmi působivými žánrovými přesahy. Že to nejsou jen planá slova ostatně dokazují i první reakce z řad přátel souboru a blízkých lidí z branže, které jsou dle vyjádření Clarinet Factory ryze pozitivní.  

Na živo si to budete moci ověřit buď v podobě „zákuskové ochutnávky několika skladeb“ na in-store koncertě v Supraphon Musicpoint nebo na slavnostním křtu 31. března v JazzDocku, což bude první samostatný pražský koncert Clarinet Factory po více než dvou letech. Jako host zde vystoupí bubeník Dan Šoltis a kmotrem alba se stane Jan P. Muchow, který byl pro Clarinet Factory při nahrávání Meadows jakýmsi poradcem a konzultantem.

Kromě samostatných koncertů v tuzemsku i zahraničí (viz seznam níže nebo zde) můžete Clarinet Factory vidět také společně se souborem VerTeDance v rámci oceňovaného představení Korekce, které se 12. března dočká v Divadle Ponec své již 100té (!) reprízy. „Korekce byla pro nás pro všechny velké překvapení. Nikdo nepředpokládal 100 repríz, ani cestování po celém světě. Tanečníci z tohoto představení jsou pro naši poměrně dost semknutou čtveřici něco jako širší rodina a pominu-li to, že nás  vtáhli hluboko do světa pohybu a tance, jsou pro nás velmi inspirativní i jako lidé se zajímavými názory a přístupem k životu i umění.  Mezi námi hudebníky panují určité stereotypy a je velmi příjemné je konfrontovat a spojit s těmi tanečnickými,“ dodává k tomu Pavliš.

 

Nejbližší koncerty Clarinet Factory
14.3. Ruse festival, Bulharsko
27.3. Paris, Francie, Theatre des Abbesses – francouzský křest desky
31. 3. JazzDock, Praha – český křest desky (s Danielem Šoltisem)
24.5. Liege, Les Bains, Belgie – showcase labelu homerecords.be
10.6. Vysoká u Příbrami (Muzejní noc)
16.6. Podlipanské hudební slavnosti, Český Brod
20.7. Tančírna, Račí údolí (s Grunikem)
21.7. Colours of Ostrava (s Grunikem)

Termíny představení Korekce (Clarinet Factory + VerTeDance)
12.3. Divadlo Ponec – 100. repríza!
3.4. Divadlo Ponec
26.5. Bialystok, Polsko
18.6. Finsko
23. 6. Düsseldorf, Německo

Zdroj: SUPRAPHON a.s.