Noc Divadiel: Nočné hry, ktoré spájajú divadlá!

Už čoskoro sa v 9 mestách po celom Slovensku odštartuje druhý ročník noci otvorených divadiel, predstavení a výnimočných zážitkov – Noc divadiel. Tretiu novembrovú sobotu, 19. novembra, sa v 31 divadlách bude hrať po celú noc – nielen divadlo. Brány divadiel ostanú otvorené v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine (divadlo hosťuje v rodnom meste J. Kronera v Staškove), Nitre, Prešove, Trnave, Zvolene a Žiline.

Na hru treba partnera. Na divadelnú hru treba diváka. Na Noc divadiel treba oboch, nakoľko bude plná hier – nielen tých divadelných. Zapojené divadlá lákajú divákov na voľné či špeciálne vstupné, ale najmä na netradičné zážitky. Netreba len sedieť v hľadisku. Počas Noci si môžete i poležať, improvizovať na scéne, diskutovať, fotografovať sa, vyskúšať si bábkoherectvo či tvorbu kostýmov. Program ponúka koncerty, ping pong v divadelnej sále, státie v záplave reflektorov či nefalšovaný stres pred premiérou. To všetko v duchu hesla: Na (divadelné) hry máme celú noc.

Noc divadiel nemá, tak ako divadelné festivaly, jednotnú tému, nakoľko predstavuje rozmanité divadelné zoskupenia i žánre. Zjednocujúcim prvkom je samotné „spojenie“ – divadiel navzájom.

„Podujatie sa rozrastá, divadelníci z celého Slovenska ho vnímajú ako zaujímavú akciu, ktorá ich navzájom prepája, ale aj netradičným spôsobom spája s divákmi. Dôkazom toho sú spoločné akcie divadiel v Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach“, hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Noc Divadiel

Sen o prebudenej Bystrici je podtitulom projektu šiestich banskobystrických divadiel (Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici, Divadlo z Pasáže, Záhrada – centrum nezávislej kultúry, Štátna opera Banská Bystrica, Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici) a názornou ukážkou spojenia ich tvorivej sily. Košické divadlá zavàšia večer spoločnou lampiónovou púťou mestom za účasti Divadla Thália, Štátneho divadla Košice, Babkového divadla a Tabačky Kulturfabrik. Dve divadlá na jednej trati, to je Bábkové divadlo Žilina a Stanica Žilina-Záriečie, ktoré svoj neobyčajný zážitkový večer zakončia pod jednou strechou.

Počas Noci divadiel sa spoja aj divadlá s divákmi, v rôznych mestách v tom istom čase. Podujatie sa odštartuje audiomostom v rozhlasovom éteri Slovenského rozhlasu. Divadlá sa tak môžu spojiť s divákmi po celom Slovensku a diváci prostredníctvom živého spojenia nasať atmosféru z rôznych javísk naraz.

Do Noci sa vstupuje cez deň (večer a v noci)

Niektoré z divadiel otvárajú svoje brány už cez deň. O 14:00 hod. odštartujú svoj program Košice (Divadlo Thália Színház v Košiciach) interaktívnymi hrami pre deti a Žilina (Stanica Žilina – Záriečie) workshopom zameraným na scénické hry a inštalácie s tieňovými bábkami s názvom Zažni svetlo. O 17:00 hod. sa v Žiline pokračuje v Bábkovom divadle Žilina. V tom istom čase sa do Noci zapojí Zvolen (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene) a Bratislava (Divadelný klub Tangere). Pre bratislavského diváka budú otvorené brány divadiel a divadelných štúdií: Biele divadlo, Bratislavské bábkové divadlo, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Ludus, Nová scéna, MDPOH, Radošinské naivné divadlo, Dezorzovo lútkové divadlo (projekt Slovenské marionetové divadlo), Divadelná škola LAB, Divadelný klub Tangere, Divadlo bez domova, Divadlo Malá scéna STU, Divadlo Nová scéna, Štúdio 12, Divadelný klub Tangere, Ticho a spol., Kultúrny inštitút Maďarskej republiky, z ktorých bohatej programovej ponuky si môžete vybrať počas noci čokoľvek, čo sa vám zapáči. Napríklad Čudné popoludnie dr. Zvonka Burkeho (19.00, Divadlo Korzo Astorka ´90), alebo premiéru Muzikálový sen na Novej scéne. O 18:00 hod. prinesie Slovenské komorné divadlo Martin Noc divadiel do Staškova – rodnej obce herca Jozefa Kronera. V rámci večera sa bude konať aj odovzdávanie Ceny Jozefa Kronera.

Noc Divadiel

Do kompletného zoznamu miest ešte chýbajú štyri: Banská Bystrica, Nitra (Divadlo Andreja Bagara v Nitre) Prešov (Divadlo Alexandra Duchnoviča) a Trnava (Divadlo Jána Palárika v Trnave). Tie svoj program začnú o 19:00 hod. V Banskej Bystrici bude skutočne veľkolepý. Spoločný projekt banskobystrických divadiel Sen o prebudenej Bystrici predstavuje Adriana Cieslaková (Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici).

„Otvoríme svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby sme demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii. Časovou koordináciou jednotlivých aktivít chceme otvoriť projekt všetkým divákom počas celého večera. Umožníme tým slobodne sa rozhodnúť pre spôsob, čas a miesto, keď divák vstúpi do divadelného priestoru a do samotného „deja“. Realizáciou aktivít v jednotlivých divadlách v duchu spoločnej filozofie dosiahneme prepojenie a prienik priestorov, podnetov a tvorivých energií. Noc divadiel 2011 v Banskej Bystrici prinesie dvojitý efekt: pre zúčastnenú divácku verejnosť výnimočný divadelný zážitok a pre zúčastnené inštitúcie vybudovanie platformy pre ďalšiu komunikáciu a spoluprácu.“

Noc divadiel sa ukončí v podobnom duchu, v akom bude prebiehať- rozmanito. Či už po polnoci v kaviarni v centre Banskej Bystrice, fotografovaním sa so 100-ročnými marionetami v Dezorzovom lútkovom divadle v Bratislave, lampiónovým sprievodom a vareným vínom od riaditeľov troch košických divadiel, Augustom na konci Ameriky v Staškove, vernisážou fotografií v Nitre, diskusiou v Prešove, pesničkami o Trnave, objavovaním strašidelných bytostí a ich príbehov na Stanici v Žiline. Program divadelnej noci je tento rok skutočne bohatý. Netreba sa však ponáhľať či mať obavy, že sa niečo nestihne: Na (divadelné) hry máme celú noc.

Podujatie organizuje Divadelný ústav Bratislava v spolupráci s divadlami na celom Slovensku.
VSTUP NA VŠETKY PODUJATIA JE VOĽNÝ, POKIAĽ NIE JE V PROGRAME UVEDENÉ INAK.

Podrobnejšie informácie o podujatí nájdete na https://www.nocdivadiel.sk/.
Sledujte nás i na Facebooku: https://www.facebook.com/#!/Noc.divadiel

Súčasťou programu sú:
4 tvorivé dielne
2 stretnutia a fotenia s hercami
3 projekcie
3 diskusie s tvorcami
2 lampiónové sprievody
2 premiéry

1 zážitkový pobyt v duchu divov a retro-strihov, inscenované čítanie na dobrú noc, krotenie operných duchov, vodenie bábok, státie vo svetle reflektorov, otvorený ateliér scénografie a bábkovej tvorby, posledné prípravy na premiéru, otvorená skúška pripravovanej sci-fi rozprávky, jednosetový stolnotenisový turnaj hercov a divákov, čítačka prvej autorskej podoby novej hry, nočné „stretnutie ľudí blízkeho druhu“, fotografovanie sa so starými 100-ročnými marionetami, prezentácia knihy, slam poetry, ukážka work in progress z pripravovanej inscenácie, animácia rôznych druhov bábok, improvizačné výstupy hercov s divákmi, interaktívne hry pre deti, módna show, odovzdávanie Ceny Jozefa Kronera, koncert, exkurzia do zákulisia predstavenia a prehliadka dekorácií, vernisáž, divadelný koktail, polnočné prekvapenie, interaktívna svetelná performance, strašidelná inštalácia v priestore

História Noci divadiel v Európe – Noc divadiel sa každú tretiu sobotu v novembri v európskych mestách. Divadlo sa stane v tento deň hlavným miestom stretnutia, predmetom dialógu a nových zážitkov. Noc divadiel vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Odvtedy počet zapojených divadiel narastá. Tento rok vstupuje do Noci okrem Slovenska aj Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Chorvátsko, Rakúsko, Slovinsko a Srbsko.

Zdroj: Divadelný ústav / Theatre Institute
Publikoval: Redakcia GREGI.NET