Nevlastné sestry spojené utrpením

Traumy holokaustu sa s preživšími tiahnu nielen po celý ich život, ale dedia sa z generácie na generáciu. Ich osudy zasahujú aj bežných ľudí, ktorí hrôzy koncentračných táborov našťastie nezažili na vlastnej koži. A tak je to správne. Nemali by sme zatvárať oči pred históriou a ľuďmi, ktorí by svoj život určite radšej prežili inak. 9. januára o 21:10 môžete nazrieť do osudu dvoch rodín v dokumentárnom filme Anna Franková a Eva Schlossová – príbeh dvoch sestier na televíznej stanici Spektrum.

Príbeh, ktorý sa začal písať v Amsterdame

Annu Frankovú nemusíme špeciálne predstavovať. Nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré si skrývajúc pred nacistami písalo denník. Dostala ho k svojim 13-tym narodeninám a pomohol jej nielen utriediť si svoje myšlienky, ale aj lepšie pochopiť medziľudské vzťahy so svojimi najbližšími. Na svoj nízky vek veľmi podrobne skúmala zložitý vzťah s matkou a staršou sestrou a snažila sa o nápravu. V denníku opisovala udalosti spojené s dianím v spoločnosti, svoje pocity a názory, ale venovala sa aj abstraktnejším témam ako napríklad viere v Boha a snom, či ľudskej podstate. Túžila sa stať novinárkou, preto niet divu, že jej denník vysoko hodnotia aj literárni kritici. Slávy sa však nedožila. Ako 15-ročná, tesne pred koncom 2. svetovej vojny, zomrela v koncentračnom tábore Bergen – Belsen. Anne sa svojimi dennými zápiskami podarilo žiť aj po smrti a budúcim generáciám odovzdať reálny opis udalostí, ktoré sprevádzali nacistický režim. Denník vydal po jej smrti jej otec a bol preložený do 60-tich jazykov.

Šťastie v nešťastí

Tak by sa dalo opísať spojenie Otta Franka, otca Anny Frankovej, ktorý ako jediný z rodiny prežil a Elfriede Geiringer, mamy Evy Schlossovej. Anna sa s Evou spriatelili v Amsterdame, kde sa obe rodiny museli presťahovať kvôli prenasledovaniu nacistickým režimom. V mnohom si boli podobné, aj keď k spojeniu rodín a svadbe došlo až 8 rokov po Anninej smrti. Obaja, Otto aj Elfriede, prišli o svojich partnerov a deti v koncentračných táboroch a obaja sa museli znova naučiť žiť aj po bolestných udalostiach, ktoré zažili. Vo filme Anna Franková a Eva Schlossová – príbeh dvoch sestier spoznáme Evin pohľad na kamarátstvo s Annou, aj na traumu, s ktorou sa obe rodiny po smrti svojich najbližších museli vyrovnávať. Jej svedectvo nám poodhalí bolesť, s ktorou musel bojovať Otto pri sumarizovaní dcérinho denníka a jeho vydaní širokej verejnosti. Eva Schlossová sa tak stala šíriteľkou posolstva Anny Frankovej. Stála pri vydaní knihy, jej sfilmovaní a aktívne sa podieľala aj na práci Nadácie Anny Frankovej, ktorú jej otec založil v roku 1963. V roku 1989 založila Eva v Spojenom kráľovstve Fond Anny Frankovej, ktorého cieľom je šíriť jej odkaz a bojovať proti predsudkom a nenávisti po celom svete.

Ak vám história nie je ľahostajná, sledujte už 9. januára 2022 o 21:10 srdcervúci príbeh dvoch sestier vo filme Anna Franková a Eva Schlossová – príbeh dvoch sestier na televíznej stanici Spektrum.

Zdroj: AMC