Neskutočné sa stalo skutočnosťou – Godspeed You! Black Emperor na Slovensku!

Vplyv aký má táto kapela na zvuk žánrov ako post rock, experimentálny rock, drone music je neoceniteľný. Kanadský post rockový kolektív Godspeed You! Black Emperor zapracovali svoje mohutné zvukové divadlo do nového albumu G_d’s Pee at State’s End!, s ktorým idú na európske turné. Po prvýkrát rozozvučia aj naše brehy – 18. apríla 2024 v bratislavskom Majestic Music Club (MMC).

Jedna z najdôležitejších skupín post rocku aj inštrumentálnej hudby – Godspeed You! Black Emperor – sa vracia na scénu s ďalším sountrackom našej doby. Typické zvukové výpady gitarových plôch, do ktorých sa vlievajú husle a kontrabas, ako aj spoločné noisové návaly. Rozpoznateľnosť už po niekoľkých taktoch – netradičné melódie rozvíjajúce sa v repetetívnych a variovaných motívoch. Nič nie je uhladené, ale skreslené a nádherne sa vlniace.

Najnovší siedmy štúdiový albume G_d’s Pee at State’s End! z roku 2021 vydali na fyzickom nosiči a druhú na streamovacích platformách. Štyri veľké kompozície majú hlbokú atmosféru, hypnotické crescendá a hudobníci vystavali neúprosne vrstvené veže skresleného zvuku. Nahrávka zahŕňa každý obdivovaný aspekt kanadskej kapely.

Čo to o ňom prezrádza už samotný obal, ktorý vlastne pokrýva celú vizuálnu históriu tohto kanadského kolektívu – ilustrácia newyorského umelca Williama Schmiechena s prednou obálkou kvetov a na zadnom obale je nádoba so slzným plynom. Vo vnútri bookletu je osvetlený kríž odkazujúci na ich kultový debut F#A#∞ vzdávajúci hold známemu orientačnému bodu týčiacemu sa na vrchole kopca v rodnom meste skupiny Montreal. Táto grafika sa stala ústrednou témou ich európskeho turné v rámci, ktorého sa vôbec po prvýkrát zastavia aj v Bratislave.

Godspeed You! Black Emperor sú taktiež povestní živými koncertmi, na ktorých premietajú cez legendárne 16mm projektory, umelecké analógové koláže. Publikum uvidí 18. apríla v MMC (Majestic Music Club) tvorbu jednej z najdôležitejších post rockových skupín, ktorá nanovo definovala zvuk inštrumentálnej rockovej hudby.

Koncert sa uskutoční v rámci série Nu Sound Of…, ktorú podporila Nadácia ZSE, Nadácia Mesta Bratislava, Nadácia SPP.

Godspeed You! Black Emperor (KAN) – Nu Sound Of…; 18.04.2024; Majestic Music Club (MMC), Bratislava
Vstupenky: https://tootoot.fm/sk/events/654ac4a9a2ec3d0d78e89439
Videá:  https://www.youtube.com/watch?v=NXti24jocqo
Udalosť: https://www.facebook.com/events/1387533225526973

Zdroj: TS