Nedožité 80. narodeniny Karla Svobodu a 45 rokov od premiéry Tři oříšky pro Popelku: Vychádza nová nahrávka nezabudnuteľných melódií z najobľúbenejšej vianočnej rozprávky.

V týchto predvianočných dňoch si pripomíname nedožité osemdesiate narodeniny českého skladateľa a hitmakera Karla Svobodu. V tomto roku zároveň oslavujeme i 45 rokov od premiéry jedného z jeho najpopulárnejších diel – filmovej hudby k rozprávke Tři oříšky pro Popelku. Supraphon ju vydáva v kompletnom znení, v novej, dlhšej verzii, v autentickom prevedení, s pôvodnou náladou a súčasným zvukom. O interpretáciu sa postaral Český národný symfonický orchester pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého.

Melódie a motívy z filmu poznajú desiatky miliónov poslucháčov na celom svete. Hudba skladateľa Karla Svobodu sa významne podieľa na úspechu rozprávky. Soundtrack Supraphon exportuje do 24 krajín sveta a najväčší úspech má v Nórsku a nemecky hovoriacich krajinách, kde je neoddeliteľnou súčasťou Vianoc.

Nová nahrávka nestráca nič z pôvodnej nálady, zachováva si autentickú interpretáciu, a pri tom prináša novú zvukovú kvalitu, dlhšiu stopáž, viac hudobných čísiel a originálnu nahrávku pesničky „Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?“ s Karlom Gottom ako bonus. Ide o tzv. Complete Music Score, teda o neskrátenú nahrávku kompletnej hudby z filmu, doslova celé notové partitúry. Titulom si zároveň pripomíname nedožité 80. narodeniny Karla Svobodu.

„V roku 2015 sa film Tři oříšky pro Popelku zaradil medzi svetové filmové diela, ktoré sú s obrovským diváckym ohlasom uvádzané v sprievode veľkých symfonických orchestrov, pretože nielen filmové dielo samotné, ale práve výnimočná filmová hudba si také prevedenie plným právom zaslúži. Prvýkrát sme také prevedenie pripravili v spolupráci s nemeckou agentúrou v roku 2015 a od tej doby sa udalosť opakuje každoročne. V období adventu 2018 Popelka poteší divákov celkom 22-krát, okrem nemeckých miest i vo Švajčiarsku a v Rakúsku. České premiérové uvedenie sa konalo v roku 2017 na Soundtrack festivalu v Poděbradoch a pražská premiéra 11. decembra 2018 v Obecnom dome, hovorí Jiří Paulů z nakladateľstva ProVox Music Publishing, s.r.o., ktoré zastupuje autorské práva Karla Svobodu.

Album vychádzí v dobe, kedy sa slávna česká filmová rozprávka vracia k divákom a poslucháčom hneď v niekoľkých nových podobách. Javiskovú premiéru má i originálna rozprávková show „Tři oříšky pro Popelku“, ktorá divákov prenesie do známeho rozprávkového príbehu nielen prostredníctvom hereckých výkonov známych osobností v čele s Pavlem Trávníčkem, ale tiež vďaka jedinečnej výprave s množstvom kostýmov, kúziel a javiskových efektov.

Zdroj: SUPRAPHON a. s.