Návrat mimoriadneho albumu dua Hapka a Horáček V PENZIÓNU SVĚT

Návrat mimoriadneho albumu dua Hapka a Horáček s výbornými hosťami – po 33 rokoch vychádza legendárny album V penziónu Svět opäť na vinyle, na CD i digitálne.

V dobe svojho vzniku bol spomínaný album hotovým zjavením. Piesne Petra Hapku na slová Michala Horáčka sa stali v podaní hosťujúcich spevákov kultovými hitmi. Ako inak označiť napríklad „S cizí ženou v cizím pokoji“ Michaela Kocába, „Milostný dopis Haně Zagorové“ či „Bernou minci“ Hany Hegerovej…? Zásadný song do svojho repertoáru tu získal tiež Richard Müller v podobe dnes už evergreenu „Štěstí je krásná věc“.

Tieto melódie, texty, aranžmány a interpretácie sa ocitli v postavení nezabudnuteľných archetypov pre ďalšiu tvorbu samotných autorov, i pre celú českú scénu označiteľnú za popovo šansónovú.

Na albume sa navyše zišli ozajstné esá vtedajšej muzikantskej scény. V kapele počujeme gitaristov Michala Pavlíčka a Andreja Šebana, basgitaristu Vladimíra Kulhánka, perkusionistu Alana Vitouša, huslistu Jana Hrubého alebo saxofonistu Štěpána Markoviča. Túto inštrumentálnu extratriedu podporili technologické zmeny supraphonských nahrávacích študií a prospela jej tiež zvuková mixáž Angličana Simona Heywortha.

„Album V penziónu Svět si nemôžeme odmyslieť od doby, v ktorej vznikol. Vyšiel presne v dobe, kedy vyjsť mal. Ale keby namiesto neho vyšiel trebárs Strážce plamene alebo ktorýkoľvek iný náš album s Petrom Hapkom, bude na rovnakej pozícii. K úspechu jednoducho vždy musíme pripočítať ďalšie parametre. A je logické, že žiadny ďalší album, i keby bol umelecky oveľa premyslenejší, už nemôže takú pozíciu dosiahnuť,“ spomína na vznik albumu Michal Horáček.

Originálny 10-piesňový album z roku 1988 dostal opäť podobu LP a CD verzia je obohatená o osem spoluautorských bonusov v podobnom duchu a kvalite.

Tracklist:

CD/LP V penziónu Svět / Štěstí je krásná věc / Berná mince / Milostný dopis Haně Z. / Stáří / S cizí ženou v cizím pokoji / Rozeznávám / Buřty, pivo, nenávist / Benefice černých koní / V penziónu Svět

CD BONUSY Levandulová / Vana plná fialek / Dívám se, dívám / Kocour se schoulil na tvůj klín / Bude mi lehká zem / Strážce plamene / První noc v novém bytě / Jen tys nic neslyšela

Zdroj: TS