Navigácia správySpráva č. 9 z 10 Predchádzajúca/-i Ďalšia/-í change-formatchange-format Predmet: Vo vydavateľstve OPUS vychádza nadčasová LP platňa DEŽA URSINYHO 4/4.

DEŽO URSINY bol jedinečný slovenský bigbítový a artrockový hudobníkskladateľ a spevák. Spolu s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom tvorí trojicu hlavných zakladateľov modernej slovenskej rockovej hudby.

 4/4 je jeho piatym albumom, ktorý pôvodne vyšiel na vinylovej LP platni v roku 1983. Po typických a tak povediac referenčných albumoch Pevnina detstva, Nové mapy ticha a Modrý vrch sa Ursiny na tomto albume vrátil ku krátkym pesničkovým kompozíciám, čomu sa prispôsobil svojimi básnickými predlohami aj Ursinyho dvorný textár a umelecký súputník Ivan Štrpka.

Vytvorili tak poslucháčsky ústretový album, ktorý má svojimi chytľavými refrénovými melódiami s výraznými textovými sloganmi blízko bežnej pop-music, napriek tomu si však zachováva originálnu a nenapodobiteľnú poetiku tak vlastnú tejto výnimočnej umeleckej dvojici.

Skupinu Prognóza, s ktorou nahral LP album tvoria Ľubomír Stankovský – bicie nástroje, Vladimír Kassay – basová gitara, Martin Karvaš – klávesové nástroje a Dežo Ursiny – gitara.
Hostia skupiny sú Ľubomír Tamaškovič – tenorový saxofón, Richard Kroczek – elektrické husle, Peter Lipa, Jozef Škvařil, Ivan Jombík – perkusie.

Zoznam skladieb na LP 4/4:
Strana A: 1. TEBE 2. SILVESTROVSKÝ BEH 3. AIR MAIL 4. ROZHOVOR,5. POČASIE PRE LAKOMCOV 6. INÝ STAV
Strana B: 1. RANNÉ SPRÁVY 2. GOLDEN LIP 3. POČASIE PRE BOHATÝCH 4. JÚLIA V ZIME 5. KAMEŇ 6. SEBE

Novú reedíciu LP platne Dežo Ursiny, Ivan Štrpka  – 4/4 dostať k zakúpeniu od 1.9.2019 za najlepšiu cenu na stránke www.opus.sk

Vinyl bude predstavený na akcii SPOMIENKA NA DEŽA, túto sobotu 21.9.2019 o 14,00, Park na Fedákovej ul. v Dúbravke v Bratislave. Info tu: https://www.facebook.com/events/452396862002592/

Zdroj: WS