Na Novej dráme sa predstaví jedna z najdivadelnejších krajín Európy!

Programová sekcia Focus Poľsko festivalu Nová dráma / New Drama 2012 ponúka od 14. do 19. mája sondu do súčasnej poľskej novej drámy.

Poľsko má jednu z najväčších divadelných tradícií vo svete a preto sa právom zaraďuje medzi najdivadelnejšie krajiny Európy. Celistvejší pohľad na jej súčasný vývoj ponúka programová sekcia Focus Poľsko v rámci májového festivalu Nová dráma / New Drama 2012. Sekciu pripravil Divadelný ústav v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave.

Focus Poľsko ponúkne v KC Dunaj prezentáciu antológie kníh súčasnej poľskej drámy. Na prezentáciu bude v Štúdiu 12 nadväzovať scénické čítanie zo súčasných poľských hier v réžii Adriany Totikovej.

V Poľsku stále viac oceňovaná partnersko-režisérska dvojica Monika Strzêpka – Paweł Demirski príde do Poľského inštitútu v rámci Polish Theory Eventu debatovať o politickom divadle a svojej tvorbe. Program počas celého týždňa dopåňa v Poľskom inštitúte výstava Láska či nenávisť: Ber, čo chceš fotografa Bartłomieja Sowu a prekladateľský workshop Dráma v poľskom preklade pod vedením režiséra Jána Štrbáka.

Vroclavská skupina Ad Spectatores sa v Gallerii Cvernovka predstaví s dokumentaristickou performanciou 9 rekonštrukcia. Projekt je určený pre skupiny deviatich odvážnych divákov. Vyvrcholením sekcie bude hosťovanie varšavského Teatru na Woli s inscenáciou hry Tadeusza Słobodzianka Naša trieda v réžii Ondreja Spišáka v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava.

19. 5. 2012 o 19.00 hod. / Divadlo P. O. Hviezdoslava
Tadeusz Slobodzianek: NAŠA TRIEDA
réžia Ondrej Spišák
Teatr na Woli, Varšava

Nezvyčajná história žiakov jednej triedy. Spolu sa učia, zabávajú, robia neporiadok, prechádzajú do dospelosti. Snívajú, že sa stanú pilotmi, lekármi, filmovými hviezdami. Čítajú Trilógiu Sienkiewicza. Chodia na filmy s Chaplinom. Počúvajú jazz. Prečo chalan, ktorý dievčaťu vystrihol z papiera srdce a napísal ľúbostnú báseň, o niekoľko rokov neskôr zviazal svojej kamarátke ruky lanom a vyhrážal sa, že keď sa pokúsi utiecť, tak ju zabije? Čo sa stalo, že národ, náboženstvo a ideológia sa stali dôležitejšími ako priateľstvo? Kedy v kolegovi zo školskej lavice vidíte Cudzinca? Čo sa stalo s tou triedou? Príbeh o Poľsku 20. storočia je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Naša trieda

Inscenácia Naša trieda bola ocenená Cenou diváka na Festivale Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych v Lodži. Ondrej Spišák získal za réžiu cenu Varšavský Félix 2011, ktorú udeľuje divadelná obec.

Dåžka: 2 hodiny a 45 minút s prestávkou. V poľštine so slovenskými a anglickými titulkami.
Foto: Krzysztof Bieliñski, Naša trieda


14. – 16. 5. / 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00 hod. / Galleria Cvernovka
Ad Spectatores: 9 REKONŠTRUKCIA
réžia Maciej Masztalski
Ad Spectatores Vroclav, Poľsko
Iba na rezervácie!

V pivnici istého domu bola spáchaná skupinová vražda. Neznámy šialenec zabil deväť ľudí, ktorých uložil do prazvláštneho výjavu, akoby na pamätnej fotografii. Nijaký náznak boja, nijaké vonkajšie ublíženie. Neznáma príčina smrti, neznámy motív. Chýbajúce informácie o obetiach. Prečo sa nachádzali práve na takomto mieste? Existuje veľká pravdepodobnosť, že predstavenie sa zrealizovalo práve v tých istých pivniciach, kde sa pred stopäťdesiatimi rokmi odohrala tragédia.

Ad spectatores

„9“ je pokusom o rekonštrukciu. Predstavenie je policajným zápisom pri obhliadkach miesta činu. Postup objasňovania vraždy prebieha v naturalistických podmienkach. Obhliadka màtvol, zabezpečenie stôp a rekonštrukcia prípadu. 9 divákov sleduje predstavenie z pohľadu obetí. Predstavenie ale nie je založené na interakcii! Divák je len pozorovateľom akcie, aj keď sa nachádza v jej strede.

Predstavenie vroclavskej skupiny Ad spectatores sa nachádza na hranici performancie a hranej akcie. Tvorcovia sa zahrávajú s tragickým príbehom, surovým industriálnym priestorom a divákmi.

Dåžka: 45 minút, bez prestávky
Foto: archív Ad Spectatores, Ad Spectatores

Zdroj: Divadelný ústav / Theatre Institute
Publikoval: Redakcia GREGI.NET