Moonride 6: Festival súčasných umení!

Už po šiesty krát sa v Košiciach na rôznych miestach uskutoční festival súčasných umení Moonride 6. Tento ročník bude trvať štyri dni od 19.10. do 22.10.. Festival Moonride je multižánrovým festivalom a teda ponúkne hudbu, divadlo, vizuálne umenie, tanec, literatúru a mnoho ďalšieho.

Zároveň je jediným festivalom zameriavajúcim sa na umelcov z krajín Vyšegrádskej 4. Dramaturg festivalu Lukáš Berberich o tomto ročníku povedal: „Už po šiesty krát uvádzame v programe výber produkcií vytvorených počas minulého roka vo višegrádskom priestore, festival predstaví aj diela, ktoré vznikli mimo tento región. Myslím si, že tento rok sa nám do Košíc podarilo pritiahnuť produkcie, ktoré sú výnimočné aj v celoeurópskom kontexte.“ Hlavným stanom festivalu a zároveň jeho organizátorom je Tabačka Kulturfabrik.

Otvorenie festivalu  – Moonride 6 otvorí veľkolepá svetelná šou, premietaná priamo na výrobný blok košickej teplárne. Táto produkcia vzniká v spolupráci medzi festivalom, Moonride a spoločnosťou Teko a.s. členom koalície 2013+, ako podporné podujatie projektu EHMK Košice 2013.

Headliner festivalu – Vrcholom festivalu bude tento rok vystúpenie rakúskej klaviristky a speváčky SOAP&SKIN. Venuje sa klasickej hudbe, ktorú komponuje veľmi osobitým spôsobom. Jej koncert uvidíte v budove Historickej radnice na Hlavnej 59, 21.10.2011 o 20:00. Vystúpenie je o to špeciálnejšie, že umelkyňa v tomto období koncertuje iba príležitostne a tiež kladie veľký dôraz na výber priestoru v ktorom hrá.

Multižánrový festival – Dokopy Moonride ponúkne 28 produkcií z celého sveta. Do Košíc prinesie jednu z najlepších českých moderných pantomím v podaní Tante Horse, ktorí zahrajú predstavenie s názvom Smrt Makýza de Sade. Ďalej ukáže súčasný maďarský tanec, či české divadlo. Okrem iného sa v rámci festivalu Moonride 6 otvoria aj tri zaujímavé výstavy. Jednou je výstava fotografií absolventov London College of Communication, ďalšou multimediálna výstava kolektívu umelcov na tému objavenie pomalosti, ktorú kurátorsky pripravila galéria HIT, v Tabačke Kulturfabrik. Počas festivalu sa v galérii Make Up predstaví český konceptuálny tvorca Ján Nálevka. Súčasťou festivalu budú aj prednášky v priestoroch fakulty umení Technickej Univerzity, ktoré vznikli v spolupráci s o.z. Východné Pobrežie. Dôležitou súčasťou festivalu je hudba. Okrem už spomínanej Soap&Skin sa predstavia projekty mladých hudobníkov z V4 ale aj kanadských Junior Boys.

Vstupné na jednotlivé podujatia ale aj cenu permanentky nájdete spolu s ďalšími informáciami na www.moonride.sk alebo www.tabacka.sk

A1hlava

Zdroj: Moonride 6
Publikoval: Redakcia GREGI.NET