Mix od nekompromisného punku, cez world music po kvalitný pop, legendy aj začínajúci umelci – to je deväť mien československej scény na Pohode 2023

Do programu najväčšieho slovenského festivalu pribudla domáca hviezda Jana Kirschner, obľúbení Tata Bojs z Česka, ale aj legendárna slovenská kapela Karpatské chrbáty. Zahrať prídu aj nominanti na cenu Radio_Head awards v kategórii Objav roka – duo Meowlau X Val a skupina Krstní otcovia. Návštevníci sa môžu tešiť aj na slovensko-česko-nórsky projekt Angrusori, undergroundového rapera RNZ, popovú Zeu a punkovú skupinu RozpoR. Nové mená oznámili organizátori festivalu Pohoda dnes v rannom vysielaní Rádia_FM.

Na Pohodu sa po piatich rokoch vráti jedna z najúspešnejších a najobľúbenejších slovenských speváčok Jana Kirschner. Ju samotnú ani prierez jej bohatej tvorby návštevníkom Pohody netreba pripomínať. Jej vystúpenia sú zárukou kvality a aj vďaka energii, ktorú speváčka dokáže preniesť na publikum, zakaždým strhne dav. V poslednej dobe naspievala viacero piesní k filmom a spolupracovala ako hosťka v piesňach viacerých slovenských aj českých interpretov. Len včera vyšiel nový track “Sprint“ českého rapera Ideu, na ktorom hosťuje Jana Kirschner. Ide už pritom o štvrtú vzájomnú spoluprácu tejto dvojice (predtým spolu natočili pesničky Až spadne další hvězda, Hesla a Synergia). „Kto iný, ako Jana Kirschner, by mal na Pohode doplniť za Slovensko silné zastúpenie umelkýň z celého sveta? Keď sme potvrdili Suzanne Vega, okamžite sme vedeli, kto by mal hrať pred ňou. Jankin umelecký vývoj je pozoruhodný a my sa tešíme na jej koncert na Pohode,“ hovorí o výbere umelkyne riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Práve z Českej republiky príde na Pohodu ďalšia legenda, skupina Tata Bojs, ktorá je označovaná za najpopulárnejšiu skupinu u našich západných susedov. Jej kvalitu potvrdzuje desať českých hudobných cien Anděl, ktoré doteraz získali. V roku 2020 vydali svoj zatiaľ posledný album s názvom “Jedna nula“, ktorý v sebe skrýva hneď viacero výkladov: ide o 10. štúdiový album a zároveň jednotka a nula symbolizuje binárnu sústavu, teda základný vzorec digitálneho sveta, ktorý je stále viac súčasťou nášho života. Turné k novému albumu ale kapela pre pandémiu a vtedajšie zákazy odohrať nemohla. To ale napokon viedlo k jednému z najoriginálnejších koncertov v českom online prostredí. Tata Bojs natočili síce bez divákov a v uzavretom prostredí pražského klubu DOX+ plnohodnotné rock´n´rollové vystúpenie, ktoré vydali ako samostatný live album aj videozáznam.

Ďalšou už z legendárnych skupín, tentoraz zo Slovenska, ktorá vystúpi v júli na trenčianskom letisku, sú Karpatské chrbáty. Táto alternatívna rocková kapela z Vrbového vznikla v roku 1982 pod názvom Harmasan a neskôr sa premenovala na VEGET. V roku 1986 však po výzve miestneho kultúrneho strediska zmenili názov druhýkrát na Karpatské chrbáty (“Karpatské“ – druh alkoholického nápoja, “Chrbáty“ – vyskočte nám na chrbáty). Skupina okolo Braňa Jobusa, ktorý je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu Pohoda, je na scéne 41 rokov a vydala 10 albumov.

Na Pohode 2023 vystúpi aj štvorčlenná punková úderka z Bratislavy, známa svojím nekompromisným antifašistickým postojom. Skupina RozpoR vznikla na konci deväťdesiatych rokov, má na konte osem štúdiových nahrávok a poslednou z nich je vlaňajšia novinka Hrubá sila. RozpoR má za sebou stovky koncertov nielen na Slovensku a v okolitých krajinách, ale aj Taliansku, Veľkej Británii, Bielorusku a Izraeli. Skupina sa angažuje vo viacerých benefičných aktivitách. Počas utečeneckej krízy v roku 2015 odohrala charitatívny koncert priamo v utečeneckom tábore vo Viedni. Na to následne nadviazali dve turné po rómskych osadách východného Slovenska s názvom Radikálne ľudské turné. Nedávno vystúpili aj na oslavách Nežnej revolúcie v Bratislave, ktoré organizoval festival Pohoda pod názvom Koncert pre všímavých.

Na Pohodu sa už po roku opäť vráti slovenský drumnbass&popový projekt Meowlau x Val, ktorý vlani vystrelil na domácej scéne vďaka debutovému EP Nevermind. Na trenčianskom letisku však predstavia už nové EP, ktoré uzrie svetlo sveta približne v rovnakom čase, ako samotný festival. Ženské duo Meowlau (Laura Jašková) a Val (Valentina Vlková) dopĺňa bubeník a majster live dramáčových beatov, Martin Miklis. Hudba tejto skupiny je plná silných atmosfér a v spojení s energickými beatmi a anglickými textami vťahujú poslucháčov do deja a vytvárajú z nich najpodstatnejšiu časť celku. Ich hudba a vystúpenia sa dajú opísať aj dvoma slovami: energickosť a úprimnosť.

Ďalším zo slovenských mladých hudobných talentov na Pohode 2023 bude raper RNZ. V jeho tvorbe sa strieda výbušnosť s melanchóliou, ktoré sú ponorené do hudby s nádychom phonku, dark trapu, emo rapu, postavených na širokej škále samplov od industrialu, ambient až po gitarové melódie. RNZ doteraz vydal tri albumy, piesne druhého z nich majú dokonca na Spotify už takmer dva milióny prehratí. Na jeho poslednej doske s názvom Shatters of Misanthropy, ktorú vydal vlani, nájdete spolupráce s ďalšími rapermi, okrem iného aj s Dušanom Vlkom, ktorý na Pohode 2023 vystúpi taktiež. Poslednou novinkou RNZ je singel Whats UP nahraný s českým raperom Darewinom, ktorý vydali len tento mesiac.

Na Pohode vystúpi aj zástupkyňa alternatívneho popu – speváčka Zea. Len prednedávnom vydala svoj debutový album Burning Light, ktorý produkoval slovensko-kanadský producent Milan André. Zea, vlastným menom Alžbeta Ferencová, je pôvodom Slovenska a Rómka, čo nielenže neskrýva, ale je na to patrične hrdá: „To, že som Rómka, niektorých ľudí dráždi. Ja som ale na svoj pôvod pyšná. Chcem ísť v stopách mojej prababičky Eleny Lackovej a poukazovať na to, že aj Rómovia môžu byť úspešní.“ Práve jej prababička je prvou Rómkou, ktorá vyštudovala Karlovu univerzitu a napísala prvú rómsku divadelnú hru. Aj preto sa Zea v textoch venuje sociálnym témam ako rasizmus či postavenie žien v spoločnosti.

Na trenčianskom letisku si zahrá je mladá bratislavská kapela Krstní otcovia. Na prvý pohľad ide o typickú indie-rockovú kapelu, no v setoch opakovane prekvapujú vpádom do dekonštruktívneho progresívneho rocku a prechodmi od nacvičených skladieb do spontánnych improvizácií. Skupina momentálne patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo na Slovensku priniesla hudobná scéna v poslednej dobe. Svedčí o tom aj nominácia na Radio_Head Awards v kategórii Objav Roka.

Poslednou z doteraz zverejnených kapiel je Angrusori. Ide o výnimočný slovensko-nórsko-český hudobný projekt, ktorý vytvára nové spojenia, nádherne prekomponované a prepojené Nilsom Henrikom Asheimom a Ivou Bittovou v úzkej spolupráci s ostatnými hudobníkmi. Debutový album Live at Tou vydali v máji 2021 a kombinujú na ňom tradíciu starodávnych slovenských rómskych piesní so súčasnou experimentálnou improvizáciou. Výnimočné spojenie si všimli aj v zahraničí – The Guardian označil nahrávku za album mesiaca, oslavné recenzie pribúdali v ďalších hudobných časopisoch ako The Wire, Jazzquad či Muzikalia a vyslúžil si aj ocenenie Radio_Head Awards v kategórii World Music / Folk.

Týchto deväť slovenských a českých interpretov doplnilo už takmer šesťdesiatku zverejnených umelcov, ktorí vystúpia 6.-8. júla 2023 na festivale Pohoda. Sú medzi nimi Central Cee, Jamie xx, slowthai, Suzanne Vega, tohtoroční dvojnásobní víťazi Grammy Wet Leg, SOFI TUKKER, Viagra Boys, Perfume Genius, Arooj Aftab, Shygirl, AMELIE LENS, Sampa the Great, Genesis Owusu, Dry Cleaning, shame, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Liniker, Yard Act, Alina Pash, PVA, Hermeto Pascoal a ďalší. Organizátori festivalu Pohoda zároveň dodali, že ďalšie svetové mená predstavia verejnosti už v najbližších dňoch.

Zdroj: Pohoda