MICHAL KAŠČÁK DOSTAL CENU ZA PRÍNOS DO HUDBY!

Michal Kaščák dostal Cenu za prínos do hudby na 10. ročníku Radio_Head Awards. Tú mu odovzdal Oliver Rehák z Denníka N, ktorý spomenul, že s Jurajom Kušnierikom ho už raz na toto ocenenie chceli navrhnúť, no vtedy sa zhodli, že to bude ideálne až po 20. výročí Pohody. Ako uviedol Oliver: „Cenu za prínos si zaslúži preto, lebo Pohoda by bola úplne iným festivalom, keby za ním už od začiatku nestál muzikant, ktorému nie je jedno, v akej krajine žije.“

Michal sa stal výraznou postavou alternatívnej hudobnej scény už v tínedžerskom veku ako spevák kapely Bez ladu a skladu. Následne účinkoval v mnohých ďalších kapelách (ako spevák kapely Neuropa, bubeník v punkovej VBPS, či primáš a kontráš v kapele Hore Belu Voda Beží…). Zložil tiež hudbu k viacerým filmom či divadelným hrám. Azda najvýraznejším prejavom jeho nie len hudobných aktivít je festival Pohoda, ktorý od roku 1997 každoročne organizuje v rodnom Trenčíne. Festival sa postupne stal najväčším multižánrovým podujatím na Slovensku a do Trenčína priniesol mnohých svetoznámych umelcov. Pohoda zároveň zviditeľnila našu krajinu aj na hudobnej mape Európy. Dôkazom je rekordných sedem nominácii vo výberoch European Festival Awards, víťazstvo eko-ocenenia Green Operation Award či aktuálny výber desiatich najlepších festivalov kontinentálnej Európy britského Telegraphu, v ktorom je aj Pohoda. Za mimoriadne zásluhy sa Michal dostal aj do shortlistu European Festival Awards (v kategórii Award for Excellence and Passion spolu s osobnosťami ako Damon Albarn (Gorilaz, Blur), Ruud Berends (šéf Eurosonicu) či Fruzsina Szép (šéfka Lollapaloozy Berlín). V januári minulého roka ho vyznamenal aj prezident Andrej Kiska za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj kultúry.

Michal Kaščák vo svojej bezprostrednej reakcii ešte minulý týždeň reakcii povedal: „No čo mám povedať, veď sa aj teším, aj som v rozpakoch trošku, lebo ešte chcem prinášať.“ O čosi obšírnejší už bol na samotnom udeľovaní cien Radio_Head Awards 2017. Toto je jeho Ďakovná reč.

„Nečakal som to, aj keď som to už čítal, ale u nás si nemôžete byť istý, keď niečo čítate, či to platí, alebo neplatí. Pomôžem si geniálnym lingvistom, akým je Július Satinský. Cítim sa prapodivno-úchvatne. Tá prapodivná časť je pre mňa v tom, že dostávam cenu za prínos do hudby, pričom sa cítim byť prijímateľom. Ešte aj toto sako mám vďaka tomu, že som hral v skupine s mojim bratom Petrom, s ktorým sme sa začali hrať, až keď sme začali hrať v skupine. Vďaka hudbe som spoznal aj svojich najlepších priateľov, vďaka nej som spoznal najúžasnejších ľudí v 80-tych rokoch, ktorí boli mimoriadne odvážni, ktorých vtedajší režim kvôli slobodnému hraniu hudby mučil, či väznil. To keď vidíte ako tínedžer, tak to vami dosť zamáva. Neskôr, keď som prešiel do robotníckych hudobným povolaní, keď sme začali skôr organizovať veci ako hrať – som spoznal úžasných kolegov, úžasných ľudí, ktorí stoja za tým, aby hudobné akcie „šľapali“. Hudba mi dala jednoducho veľa a ja teraz dostávam cenu za niečo, kde je náš vzťah dosť neproporčný, to ja by som mal ďakovať hudbe.

A potom je tu „úchvatná“ časť. Dostávam cenu od médií – od Rádia_FM, ktoré robí geniálnu prácu pre slovenskú hudbu. Taký kus práce neurobil pre slovenskú hudbu z môjho pohľadu naozaj nikto a dostávam ju aj od Denníka N. Čiže dostávam cenu od niekoho, kto si ju podľa mňa zaslúži nielen za prínos do hudby, ale aj za prínos do spoločnosti. Ďakujem veľmi pekne, že dostávam cenu práve od novinárov. Vďaka hudbe sa darí vytvárať úžasný pocit komunity, stretávate úžasných ľudí od klubov až po veľké priestory. Bohužiaľ dvaja ľudia zo Slovenska už na žiaden koncert nikdy neprídu, sú to Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Chcem im poďakovať za ich odvahu. Verím tomu, že predchádzajúci dvaja držitelia ceny za prínos do hudby – konkrétne Juraj Kušnierik a Marián Varga –  pripravili pre Jána a Martinu v nebi privítanie ako sa patrí. Ďakujem veľmi pekne.“

Michal spolu s tímom festivalu Pohoda organizuje aj viaceré koncerty a podujatia počas roka. Už túto nedeľu pripravujeme Koncerty pre Jána a Martinu v Košiciach, na ktoré vás srdečne pozývame.

Zdroj: Pohoda

Foto. Katarína Acél