MELANCHOLICKÝ ELEKTROPOP A ZASTRETÝ ALT. TAKTO ZNIE DEBUT SPEVÁČKY BARBORY BLOOM.

Ženy posúvajú tento svet dopredu. To si hovoria minimálne vo vydavateľstve Slnko Records, v ktorom uplynulý rok vyšli albumy Katarzie, Sisy Feher a Ivany Mer. Tento týždeň k nim pribudne aj Barbora Bloom. Skladateľka a speváčka so zastretým altom vydáva svoj debut 15/7, hrajúci melancholickou elektronikou a pestrou zmesou nástrojov. Naživo ho predstaví 12. decembra v Slovenskom rozhlase. 

Všetko sa to začalo minulý rok v domčeku v bratislavskom Lamači. Barbora Bloom sa snažila napísať text k novej pesničke. Vtedy ešte po anglicky, tak ako na to bola zvyknutá vo svojej pôvodnej kapele Bloom. Svojmu priateľovi Lukášovi vysvetľovala jeho zmysel a pointu, ale nie úplne sa jej to darilo. Až prišla magická veta „Tak to skús po slovensky, keď to nevieš po anglicky.“, ktorá speváčkin hudobný svet obrátila naruby. Barbora oprášila svoje klavírne zručnosti a začala skladať. 

barbora-bloom4_foto-branislav-simoncik

„Vždy som si myslela, že na to nie som dosť dobrá. Ale veď kto je dokonalý? Odvážnym patrí svet. Trvalo mi iba 36 rokov pochopiť to a odhodlať sa,“ hovorí Barbora Bloom Drahovská, ktorej s albumom pomohol producent Erik „Losos“ Horák. Pod jeho vedením sa niektoré skladby výrazne menili, ale vždy sa nakoniec posunuli do polohy, kde ich speváčka chcela mať.  

Na nahrávaní albumu sa podieľali viacerí hostia, ako Katka Kozelková na violončelo,  Lukáš Kyška na akustickú gitaru, ktorý je zároveň autorom troch skladieb, Ján Smutný – lesný roh, Juraj Blaha – tuba, Mikuláš Havrila  – trombón, Tibor Ďuriak – trúbka. Bicie na album nahrali až traja hudobníci: Roman Lauko, ktorý pôsobí v kapelách Bad Karma Boy a Hviezda, Tomáš Hríbik a Erik Losos Horák, ktorý na album nahral aj väčšinu nástrojov a veľa na prvýkrat mierne ukrytých ale zaujímavých zvukov.

https://youtu.be/5A_aOCUdvoU 

„Podľa mňa sú to ľahko počúvateľné pesničky, hrajúce jemnou elektronikou. Veľa v nich z textového hľadiska riešim svoje detstvo a lovím spomienky. Beriem to tak, že uzatváram jednu kapitolu svojho života a vyčistím si cestu na tú ďalšiu. Pesničky sú mojou osobnou výpoveďou, akousi psychologickou očistou, tak ako piesne skoro každého človeka, ktorý robí hudbu. V podstate ničím až tak výnimočné, ale predsa jedinečné. Album 15/7 (Barborin dátum narodenia) symbolizuje nové začiatky, je napísaný a nahratý zo srdca. Tak ako som to v tejto chvíli cítila,“ uzatvára Barbora. Naživo si ju najbližšie môžete vypočuť 12.12. v Slovenskom rozhlase v rámci vianočných trhov Radia_FM, ktoré sa tento rok uskutočnia v interiéroch rozhlasovej pyramídy v Bratislave. Koncert bude zároveň krstom albumu, ktorý bude voľne prístupný verejnosti. 13. decembra vystúpi v Nitre, v Župnom dome, v rámci cyklu adventných benefičných koncertov Slovensko Advent 2016, v priamom prenose na Dvojke.

ĎALŠIE INFO O BARBORE BLOOM
Tichá ulica Youtube: https://youtu.be/5A_aOCUdvoU
Ukážky a predpredaj albumu 15/7: https://www.slnkorecords.sk/barbora-bloom/15-7
Facebook stránka: https://www.facebook.com/BarboraBloom 

Zdroj: Slnko Records