Marika Gombitová: Zem menom Láska

Nový dvojalbum predstavuje ikonu slovenskej populárnej hudby prvýkrát ako skladateľku.

Marika Gombitová, speváčka s jedinečným hlasom a obrovskou charizmou oslávila 12. septembra malé jubileum – 65 rokov. Pri tejto príležitosti vydavateľstvo Opus vydáva reprezentačný výberový dvojalbum Zem menom Láska. Obsahuje 23 digitálne remastrovaných piesní plus na CD ako bonus remix hitu V období dažďa, ktorý na jar tohto roka vďaka hudobnému producentovi Robertovi Burianovi roztancoval nielen tisíce Marikiných verných priaznivcov.

Vydavateľstvo Opus sa kontinuálne venuje reedíciám známych albumov a skladieb zo svojho katalógu. Pre dlhodobý úspech, neopakovateľnosť a nadčasovosť sa v edičnom pláne na rok 2021 ocitol aj dvojalbum autorských piesní Mariky Gombitovej. Zostavil ho hudobný dramaturg Juraj Čurný s cieľom predstaviť ju ako výnimočnú skladateľku a interpretku vo všetkých autorských aj výrazových polohách. Po prvý raz však predovšetkým ako skladateľku – Marika Gombitová má na svojom konte viac ako 60 vlastných skladieb. Z nich sa do finálneho výberu dostalo 23 piesní, ktoré najlepšie vystihujú dozrievanie Marikinho autorského rukopisu. Digitálne remastrované vychádzajú v týchto dňoch na 2CD a začiatkom novembra sa objavia aj na vinylovom 2LP. „Nebolo jednoduché zmestiť sa do časových limitov definovaných formátom vinylovej 2LP, ale napokon som Marike ponúkol finálny zoznam skladieb a na moje veľké prekvapenie a ešte väčšie potešenie mi ho odobrila bez jedinej zmeny a pripomienky. Autorská nápaditosť a interpretačná jedinečnosť v spojení s kongeniálnymi textami Kamila Peteraja pomohli vzniknúť pesničkám, ktoré patria k tomu najlepšiemu a najtrvácnejšiemu v slovenskej populárnej hudbe,“ povedal Juraj Čurný.

Textová príloha k albumu obsahuje rozsiahly, autorizovaný a encyklopedicky presný opis Marikinej kariéry vrátane fotografií a osobitého vyznania od blízkeho spolupracovníka, textára Kamila Peteraja. „Autorský talent Mariky Gombitovej nemožno oddeliť od jej speváckych kvalít. V tomto zmysle je v kontexte celej československej populárnej huby ojedinelým zjavom. Nie je to ,len´ interpretka skladieb iných autorov, ale vlastne centrálna autorka svojho speváckeho repertoáru, ktorá si vedela napísať mnohé nezabudnuteľné piesne, ktoré sú jej spoveďou a v niektorých číslach aj osudovou výpoveďou,“ vyznal sa v úprimnom príhovore Kamil Peteraj, ktorý napísal väčšinu textov Marikiných piesní.

„Keď človek robí niečo krásne, niečo, čo ho napĺňa šťastím, túži po tom, aby to trvalo stále a aby to nemalo koniec. A práve to, čo človek robí v spojení s Bohom, naberá dimenziu večnosti,“ napísala Marika Gombitová na booklet nového albumu. Pri počúvaní úspešného remixu pesničky V období dažďa a 2CD a 2LP Zem menom láska vydaných v Opuse sa priaznivci nekorunovanej kráľovnej slovenskej populárnej hudby môžu tešiť na ďalšie stretnutia. Na jar 2022 sú naplánované koncerty (10. mája 2022 Bratislava, 18. mája 2022 Košice), ktoré sa pre pandemickú situáciu nemohli uskutočniť v pôvodných termínoch.

Album Zem menom Láska si možno vypočuť na všetkých digitálnych službách: https://WMCZ.lnk.to/ZemMenomLaska

www.marikagombitovaofficial.com
www.facebook.com/MarikaGombitovaOfficial

MARIKA GOMBITOVÁ: ZEM MENOM LÁSKA (2CD)

CD 1
PRSTIENKY Z TRÁVY        
DEŇ LETÍ                                             
NA ROZLÚČKU                                           
SLNEČNÝ KALENDÁR                           
ÚZEMIE ZÁZRAKOV                                  
MÔJ BRAT STROM                                
CENA PRIATEĽOV                              
KÚSOK ŠŤASTIA                                        
MUŽ NULA                                                 
KORZO CHLAPČENSKÝCH MYŠLIENOK         
CRAZY                                                               
PRÁZDNINOVÉ TRIČKO                           

CD 2
ZEM MENOM LÁSKA
ADRESA JA, ADRESA TY
ULIČNÍK BOZK
V OBDOBÍ DAŽĎA
KOLOSEUM
NEZNÁMY PÁR
ÚLOMKY SPOMIENOK
NOVEMBROVÉ CHRYZANTÉMY
PARADISO
PEKLO MILENCOV
PROSBA
V OBDOBÍ DAŽĎA (Robert Burian remix)

Hudba: Marika Gombitová
Texty: Kamil Peteraj (CD1/2 – 12, CD2/1-10,12), Marika Gombitová (CD2/11), Peter Guldan (CD1/1)
Sólový spev: Marika Gombitová, Vašo Patejdl (CD2/3), Karel Gott (CD2/6)
Remastroval Ladislav Krajčovič, 2021
Vybral a zostavil: Juraj Čurný
Titulné foto: © Tibor Borský
Foto: © Vladimír Vajs, Milan Krupčík
Dizajn © 2021 Slavomír Gibej
Sleevenote © 2021 Kamil Peteraj

Zdroj: TS