Luboš Pospíšil se s Route 66 – Exit 2 ohlíží vpřed!

Po jarním vydání úvodního dílu výpravného kompletu prvních sedmi řadových alb přichází doyen českého kytarového písničkářství Luboš Pospíšil s pokračováním čítajícím šestici alb. Pod názvem Route 66 – Exit 2 / 1998 – 2016 kompletuje svou dosavadní tvorbu na úctyhodných třináct zářezů. Dvanáct z nich jsou klasické řadovky. Třináctý, na jehož realizaci přispěli sami fanoušci prostřednictvím crowdfundingového portálu Katalyzátor, pak nabízí řadu zajímavých rarit, ale i zbrusu novou píseň!

Novinka pojmenovaná Poprvé, podruhé, naposled…, rocková balada s typickým pospíšilovským refrénem naznačuje, že kompletem svých alb se Pospíšil rozhodně neloučí, jen ohlíží a přitom míří vpřed k novému repertoáru a dalším koncertům. Těch je skutečně požehnaně, což dokazuje přehled na oficiálních webových stránkách zde: www.lubospospisil.cz/koncerty

lubos_pospisil_jan_hrdy

 

Pojďme ale ještě k samotnému kompletu, jehož grafickou podobu opět nezaměnitelně zpracovali Karel Haloun s Luďkem Kubíkem. Pěkně popořadě si zde můžete projít pětici samostatně často už nesehnatelných řadovek Můžem si za to oba (1998), Hazardní slavnost (2001), Příznaky lásky (2008), Chutnáš po cizím ovoci (2011) a zatím poslední Soukromá elegie (2014).

Poslední položka kompletu je sice pojmenovaná Běžné rarity, její obsah je však zcela neběžný.  V téměř osmdesátiminutové stopáži najdete kromě výše zmíněné novinky nejen starší Pospíšilovy spolupráce s C&K Vocalem (včetně songu Pilgrim, pozoruhodné verze skladby kapely Uriah Heep), Mahagonem a Blue Effectem, ale také přímo pro tento projekt natočené novinky. S klávesistou 5P Ondřejem Fenclem tak vznikla pocta Petru Skoumalovi v podobě coveru Jeden den jediného léta. Ve spolupráci s bubeníkem (mj. Olympicu) Martinem Vajglem nazpíval Pospíšil znovu rozsáhlý epos Óda na konec betonové revoluce v raritní, jemně elektronické verzi. V květnu byly v rámci ostravského koncertu v klubu Parník natočeny čtyři skladby, dokazující, jak skvěle si současné obsazení 5P poradilo s Knihou míjení, Baladou ze soutěže, klasikou Doky, vlaky, hladem a boty i legendární Vzpomínkou na jednu venkovskou tancovačku.

lubos_pospisil_a_5P_foto_Jan Hrdy

„Vnitřně cítím, že tímto albem rarit se uzavírá můj, snad životní, hudební oblouk od začátku 70tých let až do současnosti. S kapelou 5P na koncertech mapujeme prakticky všechna období a všech těchto 13 CD,“ komentuje to Pospíšil.

Kapelník současných 5P Ondřej Fencl pak ke společnému muzicírování a tvorbě dodává: Mám-li mluvit za nás mladší, tak na Příznacích lásky jsme se rozkoukávali, do ničeho nemluvili a pak, snad už to teď můžu říct, zavládlo určité nespokojení se zvukovým a produkčním řešením alba plného v jádru krásných písniček. To vyústilo v situaci, kdy jsme se s materiálem na další desku Chutnáš po cizím ovoci poprvé vydali do studia Svárov k Lukáši Martinkovi a natočili společně desku, za kterou už jsme si stáli kolektivně. Po příchodu Mirka Linharta do sestavy se kapela semkla, zavládla velká pohoda a celé se to promítlo do zatím poslední řadovky Soukromá elegie, točené opět na Svárově, která sklidila i nejlepší ohlasy za celých devět let, co hrajeme s Lubošem pod hlavičkou 5P.“

Že pohoda panuje i na pódiu, si můžete ověřit například na jednom ze slavnostních křtů Route 66 – Exit 2 / 1998 – 2016, které se uskuteční 24. září v Kutné Hoře v rámci vystoupení na Svatováclavských slavnostech a 10. října v pražském KD Barikádníků.

Nadcházející koncerty:

LUBOŠ POSPÍŠIL a 5P
24.09. Kutná Hora, Svatováclavské slavnosti, Palackého náměstí, KŘEST
10.10. Praha, KD Barikádníků, KŘEST
25.10. Kolín, Městské divadlo
04.11. Čelákovice, KD
11.11. Liberec, Bedna
12.11. Broumov, klub Eden
23.11. Přerov, klub Teplo
24.11. Olomouc, Bounty
25.11. Turnov, Střelnice
03.12. Krymlov, sál
17.12. Děčín, Garage
27.12. Praha, Malostranská beseda, VÁNOČNÍ KONCERT

2017
25.01. Ostrava, Hrabůvka, K-trio
26.01. Havířov, Stolárna
22.02. Svitavy, Tyjátr
23.02. Frýdek-Místek, KD
24.02. Veselí nad Moravou, kino Morava
17.03. Chomutov, Hřebíkárna

LUBOŠ POSPÍŠIL sólo nebo duo 2016
01.10. Velké Pavlovice, Ekocentrum Trkmanka
22.10. Mariánské lázně, RC Morrison (v duu s O. Fenclem)
26.10. Praha, Balbínova poetická hospůdka (+host)
18.11. Sázava, kostel
09.12. Teplice, Jazz Club
21.12. Praha, Balbínova poetická hospůdka (+host)
29.12. Plzeň, U Zacha

Zdroj: SUPRAPHON a.s.
Foto: Ján Hrdý