Literárni hrdinovia úspešných talianskych románov ožijú na filmovom plátne v rámci prehliadky CINEVITAJ

Tohtoročná prehliadka CINEVITAJ bude patriť filmovým adaptáciám úspešných talianskych románov, ktoré vyšli aj v slovenčine. Príbehy Donatelly Di Pietrantonio, Paola Cognetti, Domenica Starnoneho, Niccolu Ammanitiho a Sandra Veronesiho zarezonovali v Taliansku i v zahraničí a podávajú výstižné svedectvo o zložitosti partnerských i rodinných vzťahov v súčasnom svete. Na programe je  päť filmov, ktoré sa budú premietať počas mája a júna v bratislavskom Kine Lumière v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Festival DOLCE VITAJ, ktorého súčasťou je aj filmová prehliadka, organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

Úspešné talianske snímky podávajú výstižné svedectvo o svete v ktorom žijeme, zamýšľajú sa nad zložitosťou medziľudských vzťahov, krehkosťou partnerských  a rodinných pút i nad silou priateľstva. Filmoví tvorcovia si tentokrát prizvali na spoluprácu tých najpovolanejších – talianskych spisovateľov, ktorí dokážu nastaviť zrkadlo doby tak, ako nikto iný. Filmové príbehy sú adaptáciou románov a ich autori sa v prevažnej miere podieľali aj na tvorbe scenárov.

Cinevitaj otvorí v utorok 23. mája 2023 o 19:30 snímka KOLIBRÍK.

Réžie sa chopila režisérka Francesca Archibugi, ktorá sa vo svojich filmoch v prevažnej miere venuje vzťahovým a rodinným témam. Je prirodzené, že tentokrát siahla po knižnom bestselleri Kolibrík. Životný príbeh Marca Carreru (Pierfrancesco Favino) je plný osudových náhod, strát a veľkých lások. Rozprávanie sa odvíja od sily spomienok, ktoré nám umožňujú plynulo prechádzať z jedného obdobia do druhého, od začiatku 70. rokov až do blízkej budúcnosti. Jedného dňa Marco stretne pri mori Luisu Lattes (Bérénice Bejo). Ich láska sa nikdy nenaplní, ale pretrvá až do konca života.

Kolibrík je príbeh o vrodenej životnej sile, o boji, ktorý všetci zvádzame, aby sme pomocou mocných zbraní ilúzií, šťastia a radosti zvládli to, čo sa nám zdá neznesiteľné. Sandro Veronesi získal za svoj román v roku 2020 prestížnu taliansku cenu Premio Strega. V slovenskom preklade Stanislava Valla ho vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2021. Snímka bola nominovaná na národnú filmovú cenu David di Donatello v kategóriách najlepší scenár a najlepšia pieseň. Filmu dominujú herecké výkony Pierfrancesca Favina, Kasie Smutniak a Nanniho Morettiho a podmanivá záverečná pieseň tohtoročného víťaza festivalu San Remo Marca Mengoniho.

Druhou snímkou prehliadky je film režiséra Bernarda Bertolucciho JA A TY, na programe je v nedeľu 28. mája 2023 o 20.00 hod.

Román Ja a ty vyšiel v roku 2010 a pre úspešného talianskeho autora Niccolu Ammanitiho znamenal najväčší komerčný úspech. V slovenčine ho aktuálne vydalo vydavateľstvo Drewo a srd v preklade Stanislava Valla. Lorenzo má trinásť a je tak trochu samotár. Introvert. Je v pohode, ale rodičia tým trpia. Prekladajú ho zo školy do školy, jednoducho chcú, aby zapadol do kolektívu, našiel si priateľov. A tak im chce urobiť radosť, najmä mame: oznámi jej, že odchádza na lyžiarsky zájazd do Cortiny. Pravdaže to nie je pravda, prázdninový týždeň prečká v pivnici, kde naňho čaká prekvapenie…

„Pivnica“ sa ako téma opakuje takmer vo všetkých Ammanitiho dielach a predstavuje akúsi formu očistca. Knihou sa inšpiroval Bernardo Bertolucci, ktorý podľa neho natočil svoj posledný celovečerný film. Snímka získala Zlatý glóbus 2013 za hudbu, skladby Cure, Muse a Davida Bowieho nám pomáhajú preniknúť do vnútorného sveta hlavného hrdinu.

Filmové spracovanie mimoriadne úspešného románu Donatelly di Pietrantonio TÁ, ČO SA VRACIA je na programe v nedeľu 11.6.2023 o 20:00 h.

Rok 1975, stredné Taliansko. Trinásťročné dievča zaklope na dvere neznámeho bytu s kufrom v ruke a plnou taškou topánok. Takto začína príbeh dospievajúcej Arminuty, ktorá prišla zo dňa na deň o všetko: o útulný domov, najbližších priateľov a predovšetkým o bezpodmienečnú lásku mamy a otca,  ktorých doposiaľ považovala za svojich rodičov. Pre dievča sa začína nový a úplne iný život. Dom je malý a ponurý, je tu kopec súrodencov a nedostatok jedla.

Zoči-voči novej životnej situácii sa dievčina musí vysporiadať s pocitom osamelosti a prijať fakt, že ju vlastná rodina dvakrát zradila. Strohý a expresívny jazyk, ktorým Donatella Di Pietrantonio dokázala vyrozprávať príbeh o vzťahoch matiek a dcér prenikol aj do jeho filmovej podoby. Film získal Donatellovho Davida za adaptovaný scenár. Román Tá, čo sa vracia vyšiel v roku 2018 vo vydavateľstve Inaque v preklade Adriany Šulíkovej a stal sa knižným hitom.

Predposlednou snímkou prehliadky je titul ZVIAZANÍ. Festival ho uvedie v sobotu 17.6.2023 o 20:00.

Neapol, osemdesiate roky: manželstvo Alda a Vandy sa dostalo do krízy, keď sa Aldo zamiloval do mladej Lidie. Po tridsiatich rokoch sú však manželia stále spolu. Z tridsaťročného rodinného príbehu, ktorý zasiahne dve generácie a je zviazaný skôr ostnatým drôtom než ľúbostnými putami, sa vynára otázka: máš právo podriadiť svoj život láske? Zviazaní je film o tajných putách, ktoré nás spájajú.

Nie je to iba láska, čo drží pri sebe dvoch ľudí, ale aj to, čo po nej zostane, keď sa pominie. Môžete spolu zostať z ľútosti, hanby, nevraživosti, v zúfalom pokuse dodržať dané slovo. Je to film o tom, aké škody vie napáchať láska, keď nám náhle skríži cestu a ešte horšie, keď nás náhle prestane sprevádzať. Film získal v roku 2021 Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu. Vznikol na motívy rovnomenného románu Domenica Starnoneho, ktorý vyšiel vo Vydavateľstve Inaque v roku 2019 v preklade Petra Bilého.

Cinevitaj uzavrie v utorok 20.6.2023 o 19:30 intímny príbeh o priateľstve a hľadaní zmyslu života v tichu majestátnych hôr nakrútený podľa bestselleru Paola Cognettiho OSEM HÔR .

„Tento príbeh som začal písať ešte ako dieťa; je to príbeh, ktorý mi patrí, tak ako mi patria moje spomienky. Keď sa ma pýtajú, o čom je, vždy odpoviem: o dvoch priateľoch a jednej hore. Áno, presne o tom,“ uviedol autor literárnej predlohy Paolo Cognetti.

 Pietro (Luca Marinelli) je chlapec z rušného talianskeho mesta, Bruno (Alessandro Borghi) je chlapec zo zabudnutej alpskej dediny. Jeden sa každé leto vracia do hôr s rodičmi, druhý kopce nikdy neopúšťa. Zdieľajú lásku k majestátnym vrcholom, zložitý vzťah k vlastným otcom a časom i husté brady. Tak ako príroda rastie, usychá a znovu kvitne, mení sa aj ich priateľstvo. Strata v Pietrovom živote ho po mnohých rokoch zavedie späť na vidiek a opätovné stretnutie s Brunom zmení jeho pohľad na svet. Pôsobivá dráma o hodnote priateľstva a prerode chlapcov v mužov sa odohráva v spektakulárnom prostredí Álp či Himalájí. Z deviatich nominácií na taliansku filmovú cenu David di Donatello získal štyri – za najlepší film, adaptovaný scenár, kameru a zvuk.

CINEVITAJ    LITERATÚRA VO FILME

Kolibrík,  r. F. Archibugi, 2022, 125’, *it/eng/sk
23. 05. o 19:30 h. Kino Lumière v SNG, Riečna 1, Bratislava
25. 05. o 19:30 h. FK v Múzeu SNP, Banská Bystrica

Ja a ty, r. B. Bertolucci, 2012, 97’, *it/eng/sk
28. 05. o 20:00 h. Kino Lumière v SNG, Riečna 1, Bratislava

Tá, čo sa vracia r. G. Bonito, 2021, 114’, *it/eng/sk
11. 06. o 20:00 h. Kino Lumière v SNG, Riečna 1, Bratislava

Zviazaní, r. D. Luchetti, 2020, 100’, *it/eng/sk
17. 06. o 20:00 h. Kino Lumière v SNG, Riečna 1, Bratislava

Osem hôr, r. F. van Groeningen, Ch. Vandermeersch, 2022, 140’,*it/sk
24. 05. o 19:00 h. Artkino Metro, Trenčín
25. 05. o 19:00 h. FK Priestor, Lučenec
03. 06. o 19:00 h. Kino Úsmev, Košice
16. 06. o 17:30 h. Kino Tatran, Poprad
20. 06. o 19:30 h. Kino Lumière v SNG, Riečna 1, Bratislava

Festival Dolce Vitaj sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.
Organizátori: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo, Taliansko – Slovenská obchodná komora
Spoluorganizátori prehliadky: Kino Lumière Bratislava, Slovenská národná galéria, Asociácia slovenských filmových klubov,  Artkino Metro Trenčín, FK Priestor Lučenec, Kino Úsmev Košice, Kino Tatran Poprad, FK v Múzeu SNM Banská Bystrica
Partneri: VUB, Generali, Brovedani
Mediálni partneri: Rádio Devín, Rádio FM, in.ba, citylife, Pravda, gregi

Viac informácií ponúkajú webové stránky: dolcevitaj.eu / iicbratislava.esteri.it

Zdroj: TS