Letnú školu Summer Time Music i tento rok povedú poprední hudobníci českej a slovenskej scény.

Po vydarenom pilotnom ročníku Summer Time Pop sa organizátori a lektori rozhodli i toto leto venovať mladým talentom, ktorí zvažujú hudobnú umeleckú dráhu. Vítaní sú aj pozorovatelia z radov učiteľov ZUŠ. Nakoľko žánrový záber lektorov i účastníkov je široký, podujatie bolo po minulom ročníku premenované na Summer Time Music. Uskutoční sa 11. – 16.7. v Dolnom Kubíne, v krásnom, prírodnom prostredí, v Hoteli Orava by Holiday Park Orava na Srňacom. 

I tento rok pôjde o interpretačné kurzy. Lektori sa budú počas dopoludnia venovať individuálnym hodinám s účastníkmi (každý z účastníkov dostane možnosť pracovať s vybraným lektorom na témach, ktoré ho zaujímajú). Popoludnia budú patriť skupinovým workshopom zameraným na hudobnú teóriu (v praxi) a i na ďalšie oblasti súvisiace s hudobníckym životom (napr. získavanie grantovej podpory). Večery naplnia spoločné hrania účastníkov pod supervíziou lektorov v podobe obľúbených jam session. Aj tento ročník sa môžeme tešiť na spoločný koncert lektorov, ktorý rozoznie Kaštieľ Kubínyi v utorok 13.7.2021.

Vďaka tomu, že i tento rok pozvanie prijali poprední predstavitelia slovenskej a českej scény, študenti si s nimi počas letnej školy môžu vylepšiť nielen techniku svojej inštrumentálnej hry či spevu, ale aj pracovať na svojej interpretácii, hudobnom postoji, či dokonca kompozícii a tvorbe vlastných skladieb.  

Spevácky, kompozične a textársky sa študentom bude venovať Peter Adamov. Peter je žánrovo jeden z najkomplexnejších spevákov našej scény. Po štúdiu operného spevu na VŠMU, pôsobil na muzikálovej scéne v Prahe, na nemeckom Hiphopkempe získal cenu majstrov sveta v skupinovom beatboxe a v roku 2003 vyhral slovenskú Coca-Cola Popstar. Na svojich jazzových projektoch spolupracuje s našou hudobníckou elitou (Juraj Griglák, Martin Valihora, Pavol Bodnár, Gabo Jonáš…). V ľudovej hudbe je fascinovaný Jánošíkom a hrou na píšťalách. Minulý rok vydal album Bonbon – kritikmi označovaný za „inteligentný pop“. Za väčšinou svojich piesní stojí  aj textársky a kompozične.

Rytmika letnej školy bude v dobrých a hravých rukách. Mladých basgitaristov (prípadne i kontrabasistov) povedie jeden z najvýraznejších inštrumentalistov českej scény Robert Balzar. Známa je predovšetkým jeho dlhoročná spolupráca s Danom Bártom v projektoch Dan Bárta & Illustratosphere (pop), Dan Bárta a Robert Balzar trio (jazz), či funk-rock-rapová formácii J.A.R.V minulosti pôsobil ako člen doprovodnej kapely Hany Hegerovej a Orchestru československé televize. So spomenutými skupinami získal 8 ocenení Zlatý Anděl.

Lektorom bicích nástrojov bude pražský Košičan Dano Šoltis. To, že je veľmi flexibilným a citlivým hráčom, ktorý sa ako doma cíti na veľkých pódiách s pop-rockovými bandami i na malej klubovej scéne svedčí množstvo jeho projektov a spoluprác. Z tých „popovejších“ spomenieme aspoň pôsobenie v skupinách IMT Smile a -123 minut a spolupráce s Richardom Müllerom, Michalom Horáčkom, Janou Kirschner, Danom Bártom, Luckou Bílou, Adamom Ďuricom, Katarínou Koščovou, Petrom Lipom, Katarínou Knechtovou, Kamilom Střihavkom či Lenkou Dusilovou. Daniel tvorí aj filmovú hudbu. Za svoju hru získal viaceré prestížne ocenenia v Česku a Poľsku. So skupinou Vertigo mu patria 3 sošky Zlatého Anděla. Poslednú získal minulý rok.

Na svoje si prídu aj klaviristi (a dokonca akordeonisti)! O nich sa postará Daniel Špiner – dvorný klavirista slovenských speváčok (Katka Koščová, Katka Knechtová, Sima Martausová). Spomenúť treba aj jeho koncertovanie s Martinom Geišbergom (ich album „Na modrej Planéte“ bol ocenený v kategórii world/jazz music na Rádiohlavách za rok 2019). Okrem koncertovania, sa Daniel venuje i kompozícii aranžovaniu. Jeho hudbu môžeme počuť i v divadelných predstaveniach doma i v zahraničí. 

Diváci sa okrem utorkového koncertu pedagógov a záverečného štvrtkového koncertu účastníkov, môžu tešiť na každovečerné jam session.

Príďte zažiť týždeň plný hudby, radosti a nových výziev. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Dolný Kubín (projekt Šanca pre všetkých). Partnermi festivalu sú Nadácia SPP, SOZA a Kultúrny a sociálny fond Soza, Hudobný fond a Hudobné centrum.

VIAC INFORMÁCIÍ a možnosť prihlásiť sa: TU
FB UDALOSŤ

Zdroj: TS