Let It Roll winter Slovakia: A na počiatku bolo… Roni Size!

17. december sa v Trenčíne bude niesť v duchu zlámaných beatov, na zimnom vydaní LET IT ROLL sa predstavia mená ako Andy C, S.P.Y,  The Prototypes či Audio. Okrem nich si na výstavisku Expo Center zahrá aj žijúca legenda drum´n´ bassu, Ryan Williams aka RONI SIZE.

Držiteľ prestížnej Mercury Music Price patrí k najdôležitejším a najvýznamnejším priekopníkom žánru. Bez preháňania, nebyť Roni Sizea a jeho talentu, drum´n´bass by sa nedostal tam, kde ho môžeme vidieť a hlavne počuť dnes.
     

Roni Size

        
Produkovaniu hudby u Ryana predchádzalo nie celkom pekné životné obdobie, rodený Bristolčan sa po vylúčení zo školy zaplietol do rôznych ilegálnych kšeftov. Prvé pokusy o vlastnú tvorbu prišli na konci 80tych rokov, keď ako 16-ročný začal produkovať tracky v štýle house či reggae. Netrvalo dlho a Ryan v sebe objavil vášeň pre, v tej dobe ešte značne podceňovaný, drum´n´bass.
           
              
S DJ Krustom založili vlastné vydavateľstvo Where’s The Party, v roku 1993 premenované na Full Cycle, na ktorom sa objavili dnes už kultové producentské mená ako DJ Die či Suv. Spolu vytvorili nezabudnuteľný projekt Reprazent, do ktorého prizvali vokalistov Onallee a Dynamite MC. V roku 1997 im vyšiel prvý album New Forms, považovaný za prelomový v rámci žánru. Všetky tracky sú inovatívne, originálne doplnené o hip hop, jazz či funk. Partia dokonca za tento album získala ocenenie na britskom Mercury Music Price.

Úspech zabezpečil, že z Ryana sa stal celosvetovo známy producent, jeho meno získalo na cene a na nasledujúcom albume  sa objavili také hviezdy ako Method Man či Zack de la Rocha z Rage Against The Machine. Logickým krokom pre Roniho bola vlastná produkcia. V roku 2002 konečne uzrel svetlo sveta debutový sólo album Touching Down, o tri roky neskôr ho nasledovalo Return to V. Popritom sa tento talentovaný britský producent stihol venovať aj bočným projektom ako Breakbeat Era či Mask.

V roku 2008 sa Roni Size rozhodol oživiť Reprazent vydaním „deluxe“ edície prvého albumu s príznačným názvom New Forms 2, projekt sa objavil na viacerých významných festivaloch po celom svete, stačí spomenúť Good Vibration Fetsival v Austrálii či festival Ultra Music v Miami. Akousi čerešničkou na torte bola kolaborácia so  známym hudobným skladateľom Williamom Goodchildom, ktorých doprevádzal živý orchester a chór. Spoločne odohrali veľkolepé vystúpenie pri príležitosti znovuotvorenia budovy Colston Hall, známej ako  House of Music v Bristole.

Zdá sa, že RONI SIZE je v plnej sile, jeho kalendár je nabitý hraniami po celom svete. Ak ste ešte nezažili túto hviezdu celosvetového formátu na živo, máte jedinečnú šancu to napraviť. Festival LET IT ROLL vám exkluzívne prináša drum´n´bassového maestra na Slovensko! Nerobte si plány na 17. december, vidíme sa v Trenčíne!

LIR

Zdroj: LiR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET