Let It Roll warm up: Dj Marky už v piatok v Prahe!

Vìčnì usmìvavý, přátelský, spontánní a humorný, to vše je jenom krátký výčet vlastností, které  charakterizují Brazilského DJe Markyho. Přestože nìkdo mùže namítat, že tuto legendární postavu drumandbassu není snad netřeba nìjak více představovat, přeci jen si jeho biografii trochu připomeneme.

DJ Marky (vlastním jménem Marco Antonio Silva) si jako správný Brazilec pobrukoval latinskoamerické rytmy již od útlého dìtství a tak není divu, že koketovat s nìjakou formou hudby začal pomìrnì brzy. Už v roce 92 roztáčel své první drumandbassové desky (v té dobì se jednalo ještì o hardcore, který mìl s dnešním drumandbassem málo společného) jen pro pár nadšencù, což ho málem odradilo. Pokud by k tomu bývalo došlo, dnes by tyto řádky vlastnì ani neexistovaly. Marky svùj um v prùbìhu dalších let vypiloval natolik, že se stal ve své rodné Brazílii idolem.

Spolu se svým kamarádem Djem a producentem XRS rozjíždí label Innerground, který bude za čas sloužit jako základna pro jejich nestárnoucí hity. Markyho pro evropský kontinent objevil Brian Gee (spolumajitel legendárního V Recordings), který zrovna vystupoval v Sao Paulu a byl naprosto unešen Markyho scratchováním. Proto se hned po návratu do UK postaral o to, aby mohl Marky vystupit v tamních klubech a tak nebylo divu, že už v roce 99 byl hudebními kritiky v UK ovìnčen titulem “Best New DJ”. Anglie se mu stává druhým (hudebním) domovem a za čas má své rezidentní noci, Marky and friends, které se pořádají dodnes.

Pokud pomineme nìkolik výtečných kompilací kolem přelomu milénia, ať už pro Paradoxx Music či kultovní magazín Knowledge, tak se Marky v prùbìhu nadcházejících let čím dál častìji zavírá do studia spolu s parťákem XRSem a pracují na vlastním materiálu. Vychází tak skvìlý double A sider se singly Rotation/Rudebwoy, kdy se druhá jmenovaná dokonce objevuje ve hře Fifa Street. Na základì názvu singlu Rotation je roku 2004 vydána kompilace In Rotation, která je doslova napìchována mega-hity a lze tak na ní nalézt Misto Quente či nesmrtelnou skladbu LK.

Marky je přeci jen více DJ než-li producent a tak jsou odmlky v jeho tvorbì ponìkud delší. O to více se čeká s napìtím na nové singly a tak roku 2007 vychází velmi podařené dvoudílné kompilační EP Master Plan, na kterém hostuje např. Alix Perez, Artificial Inteligence či Bungle. V roce 2010 vychází remix písnì Open Your Eyes od Snow Patrol, který se stává letním hitem nejednoho festivalu. A tímto jsme se  pomalu dostali k tomu nejaktuálnìjšímu. Marky se letos vrací v plnné formì, což dokládá nejen mix na prestižní kompilaci Fabric 55, ale i jeho spolupráce s Makotem či nejčerstvìji s krajanem S.P.Y.em.

Přijďte se podívat na Markyho úžasný um, zatančit na jeho nezamìnitelnou selekci a nechat si odkrvit zvednuté ruce, které za celou dobu jeho vystoupení nedáte dolù.

“I wanna DJ for the crowd on the dancefloor!”
DJ Marky

Let It Roll

Zdroj: LIR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET