LEKRA – pôvodné a ľudové piesne v nenásilných a originálnych úpravách.

Lekra je slovenská folkrocková skupina na čele so spevákom a gitaristom Ľubomírom Kováčikom. Hrajú vlastnú tvorbu, ale tiež folkrockové a alternatívne úpravy ľudových piesní, ktoré sa snažia upravovať s citom a nenásilným spôsobom. Vyniká kvalitnou hudobnou zložkou, ktorú tvoria skúsení hudobníci.

História kapely

Kapela vznikla v roku 1998 v Dolnom Kubíne, keď Ľubo Kováčik (gitara, spev) mal už pripravených pár nápadov a hľadal okolo seba ľudí, ktorí by si chceli zahrať a zmeniť jeho folkové piesne na niečo iné a viac údernejšie. A tak založil kapelu Lekra.

Ďalej Ľubomír Kováčik: “Lepšie povedané, kapela sme si začali hovoriť, až po našom prvom vystúpení, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici. Hrali sme tam ako zoskupenie troch mladých hudobníkov (Ľubo Kováčik – gitara, Robo Trunkvalter – basgitara, Juraj Krkoška – bicie), ktorí skúšali trpezlivosť a bubienky porotcov na súťaži Strunobranie s alternatívnym folkrockom na tie časy nevídaným :). Zaujímavé však bolo, že sme súťaž vyhrali a postúpili na celoštátne kolo.

Nečakali sme to – do konca pred týmto momentom sme neplánovali zotrvať ako kapela, lebo každý člen už hrával v inej hudobnej formácii. Na spomínanej celoštátnej akcii sme dosiahli ďalšie úspechy a to nás dotlačilo k tomu, že sme ostali ďalej spolu.”

Po čase k “rockovej” trojke pozvali klávesáka Mareka Vodičku, ktorý obohatil kapelu o nový zvuk a začali koncertovať. Na postoch bubeníka prišlo 2x k zmene. Prvá zmena bol Peter Mihál a o pár rokov neskôr Jožko Gebura, ktorý to s kapelou ťahá dodnes.

Víťazi súťaží

Lekra bola často pozývaná na rôzne súťaže pre nové kapely, ktoré boli súčasťou známych Folk&Country festivalov a boli úspešní. Sú viacnásobní víťazi na festivaloch Lodenica, Strunobranie, Stupavský širák, medzinárodnej súťaži Porta v Ústí nad Labem a dosiahli tiež štvrté miesto na festivale Zahrada v Českej Republike, ktorý sa v tom čase považoval za najlepší v tomto žánry.

Následne sa stali pravidelnými účinkujúcimi na známych slovenských a českých Folk, Ethno a Country festivaloch.

Eurovízia 2010

V roku 2010 sa im podarilo s piesňou „Dolina, dolina“ prebojovať do semifinálového kola Eurovízie, ktoré vysielala Slovenská televízia.

Zapustenie koreňov

Ďalšia dekáda kapely sa niesla viac v duchu zapustenia koreňov. Ako hovorí klávesák kapely Marek Vodička: “Venovali sme sa frajerkám, manželkám, domom, bytom, deťom, no našťastie sme si vedeli nájsť čas aj na stretnutie a hranie. Zahrali sme si viacero menších akcií a pár festivalov – spomenieme Lodenicu, kde pravidelne účinkujeme. Spravili sme kopu nových skladieb a v roku 2022 sme si povedali, že by to chcelo už naozaj aj niečo nahrať :) Albumy, nosiče, kazety, platne, videá či sociálne siete… to nie je naša silná doména. Radšej ľudom zahráme naživo :) ale bez dobrej nahrávky to už jednoducho ďalej nešlo.“

Nový album “Keď sa stmieva”

A v roku 2022 padlo rozhodnutie – nahrať nový album. Koncom roka zahájili intenzívne prípravy a začiatkom roka 2023 sa v Birdland studios v Považskej Bystrici začalo nahrávať.

Dnes sa môže kapela LEKRA pochváliť novým albumom „Keď sa stmieva“, ktorý obsahuje až 12 piesní. Sú na ňom nové skladby, ale aj kúsky zo starších období. Autorom textov a hudby je spevák Ľubomír Kováčik a na aranžmánoch spolupracovala celá kapela.  Na albume si zahrali aj hostia ako známi huslista Stano Palúch, speváčka Agáta Kováčiková, na cimbale Andrej Grajcarík a na píštaly Vladimír Moravčík. S produkciou prišiel pomôcť Martin Gašpar.

Ďalej Ľubomír Kováčik:

“Tento album je výnimočný hlavne zvukom. Na albume sa používali aj staré nástroje od bicích, gitár či staručkého a plne analógového Hammond organu, ktoré dali skladbám, podľa nás, jedinečný a skvelý zvuk. Nahrávalo sa aj na staré 8 stopové pásy pre zachytenie bezchybného mäkkého analógového zvuku. Za týmto celým stojí Birdland studios a Miloš Rojko mladší aj starší, ktorí použili tú najlepšiu zvukovú techniku a vybavenie na to, aby sme takýto zvuk dosiahli. Bol to pre nás výnimočný zážitok – nahrávať v takomto svetovom štúdiu.”

Na albume sú naozaj použité rôzne nové nástroje a aranžmánovo je veľmi vyladený. Jednoducho sa nenudíte. Úvodná skladba “Keď sa stmieva” zaujme cimbalom a vokálmi, ktoré dávajú skladbe priestor a gradáciu. Ľudová pieseň “Ja bývam na jame” je nenásilne upravená a navodí zimomriavky. Na piesňach sú použité aj tradičné slovenské ľudové nástroje ako napr. drumbľa či píšťaly.  Na albume sa nachádzajú aj dve čisto folkové gitarové skladby, ktoré zaujmú textami a príbehom. Pieseň “Papuče” zaujme tiež výnimočnou virtuozitou Stana Palúcha na husliach.

Netreba viac prezrádzať treba si album vypočuť.

https://open.spotify.com/album/1qZcJo7OtEmJImdIEW0LM4?si=ikptllsQQzG_weuJyruoUg
https://music.apple.com/us/album/ked-sa-stmieva/1714368358
https://music.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_npnTgCLn8It9XPd7VtypKdHeHEciQL5Sw

Dramaturgia CD:

 1. Keď sa stmieva (ĽK/ĽK) /4:47/
 2. Pálenôčka (ĽK/ĽK) /4:21/
 3. Ja bývam na jame (Ľudová) /4:44/
 4. Papuče (ĽK/ĽK) /3:43/
 5. Vôkol našich okien (ĽK/ĽK) /4:09/
 6. Hej hora (ĽK/ĽK) /5:56/
 7. Dolina dolina (ĽK/ĽK) /5:37/
 8. Omyly žien (ĽK/ĽK) /3:54/
 9. Hajaj buvaj (ĽK/ĽK) /4:14/
 10. Dávno už o tebe viem (ĽK/ĽK) /3:22/
 11. Kapitál  (ĽK/ĽK) /4:40/
 12. Tam okolo Prešova (ĽK/ĽK) /5:40/
 13. (ĽK/ĽK)  – Ľubomír Kováčik (03) – Ľudová

Členovia zoskupenia:

Lekra:
Ľubomír Kováčik –  Spev, ak. gitara, el. gitara (1-12)
Robert Trunkvalter – Basgitara, spev (1-12)
Marek Vodička – Klávesy, Hammond, Rhodes (1-12)
Jozef Gebura – Bicie, bonga (1-12)

Hostia:
Damián Kováčik – Husle (2,3,5,7,9,12)
Stanislav Palúch – Husle (4)
Vladimír Moravčík – Píšťala (12)
Andrej Grajcarík – Cimbal (1)
Agáta Kováčiková – Spev (1)

Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach  hudobnej skupiny www.lekra.sk 

Nahraté / Mixované / Mastrované v Birdland Studios: Miloš Rojko ml. 2023
Produkcia: Lekra
Grafika: Michal Podkonický

TS